Yollar için kullanılabilecek 154 milyon TL farklı amaçla kullanılıyor

banner37

Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan mecliste yaptığı konuşmada, ülkeye 226 bin metrelik otokorkuluk yapılması için 95 milyon 816 bin TL’ye ihtiyaç olduğunu açıkladı

Yollar için kullanılabilecek 154 milyon TL farklı amaçla kullanılıyor
banner90
banner99

OTOKORKULUK MALİYETİ 96 MİLYON TL CİVARINDA… Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, ülkenin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına hangi ana arterde, hangi bağlantı yolunda, hangi kavşakta ne sorun var bunların hepsinin bilincinde olduklarını söyledi ve bunların hepsi ile ilgili plan, proje ve yapılacakların hazır olduğunu kaydetti. Atakan bir yıllık seyrüsefer ile sabit radardan elde edilen 154 milyon TL’lik gelirin yolların alt yapısına değil, artışlar, gereksiz ziyaretler, hayat pahalılığı gibi ödemelere aktarıldığını belirtti.

BELLİ ÖDEMELERİ ASKIYA ALMAK ZORUNDAYIZ… Atakan, 1 yıllık seyrüsefer gelirinin 140 milyon TL, sabit radar gelirinin 14 milyon TL olduğunu belirterek, bu gelirin tamamen altyapıya aktarılabileceğini ancak ülkede bir yıl artışlar, gereksiz ziyaretler, hayat pahalılığı ödemeleri gibi konuların askıya alınması gerektiğine işaret etti.

Ceren ÖZBİL

Ülkede önceki gün meydana gelen ve üç kişinin ölümüyle sonuçlanan trafik kazasının ardından yeniden tartışılmaya başlanan otokorkuluk ve bariyer sorunu dün meclis gündemine de taşındı.

Mecliste söz alan Toplumcu Demokrasi Partisi Milletvekili Hüseyin Angolemli, yollardaki bariyer ve ışıklandırma eksikliklerinden söz ederek, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’a bir takım sorular yöneltti.

Tolga Atakan ise ciddi bir kaynak sıkıntısı yaşadıklarını açıkladı ve bir yıllık seyrüsefer ile sabit radardan elde edilen 154 milyon TL’lik gelirin yolların alt yapısına değil, artışlar, gereksiz ziyaretler, hayat pahalılığı gibi ödemelere aktarıldığını belirtti.

Atakan, tüm bunların askıya alınması ve yol güvenliği için çalışılması gerektiğini söyledi.

“Bütçe yetersiz”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, ülkenin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine hangi yolda sorun varsa bunları bildiklerini söyledi ve bunlarla ilgili projelerin de hazır olduğunu ifade etti.

Ancak bunların ciddi kaynaklar gerektirdiğini belirten Atakan şu şekilde konuştu:

“Bugün itibari ile bakanlık olarak bin 668 kilometre yoldan sorumluyuz. 2018 yılı için bakanlığımıza ayrılan bütçe sadece 2 buçuk milyon Türk Lirası’dır. Bu 2 buçuk milyon içinde tabela, otokorkuluk, yol çizimi ve benzeri trafik güvenliği uygulamaları yer almaktadır. 2018 yılında10 milyon 920 bin TL’lik bloke talebimiz oldu, sadece 2 milyon 370 bin TL kullanabildik. 2019 yılında trafik güvenliğine yönelik bütçemiz 6 milyon TL’ye çıktı. Şu an itibari ile yaptığımız bloke talebimiz 13 milyon 130 bin TL’dir. Şu ana kadar kullanımımız 6 milyon 800 bin TL’dir. Yılsonuna kadar kalan bölümünde tamamlanması ile beraber bu yöndeki eksikliklerin giderilmesi için bir çalışma ortaya koyacağız.”

banner134
“Ülke genelinde 226 bin metre otokorkuluğa ihtiyaç var”

Ülkenin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına hangi ana arterde, hangi bağlantı yolunda, hangi kavşakta ne sorun var bunların hepinsin bilincinde olduklarını söyleyen Atakan, bunların hepsi ile ilgili plan, proje ve yapılacakların hazır olduğunu kaydetti.

Ancak bunlar için ciddi bir kaynağa ihtiyaç olduğunu ifade eden Tolga Atakan, bugün ülke genelindeki otokorkuluk ihtiyacının 226 bin metre olduğunu belirtti.

Tolga Atakan, bunun rakamsal karşılığının ise 95 milyon 816 bin TL olduğunu belirtti ve “Mağusa-Lefkoşa anayolunda çift şerit otokorkuluğun maliyeti 36 milyon 853 bin 200 TL’dir” dedi.

“40 milyon TL ayrıldı ama bu da yeterli değil”

Tüm zorluklara rağmen maliyenin geçtiğimiz yıl, yol tamir ve bakımı için 40 milyon TL’lik bir kaynak ayırdığını belirten Atakan, ancak geçtiğimiz kış ciddi zarar gören alt yapıyı düzeltmek için bu paranın yeterli olmadığını ifade etti.

Atakan, yine de yağışlar başlamadan önce önemli noktalara müdahale edebilmek için blokelere ve ihalelere çıkılmaya başlandığını anlattı.

“Tüzüklerde bir erteleme söz konusu değil”

Atakan yeni trafik düzenlemelerini içeren tüzüklerin hayata geçtiğini belirtti ve “şu anda 2020 yılı başına kadar bir geçiş süreci içerisindeyiz ve 3 aylık bir süre var. Bunun ardından yeni tüzüklere göre sürücü eğitimi, şoför okullarının regülasyonları, ehliyet alma ve benzeri işlemler yapılacaktır” dedi.

Bakan Atakan, bunlarda bir ertelemenin söz konusu olmadığını ifade etti.

Atakan: 154 milyon TL’lik geliri alt yapıya aktarmalıyız
   Trafik güvenliği için ayrılan bütçenin yetersizliğinden bahseden Atakan, ülkenin her bölgesinde ne sorun var hepsini bildiklerini, plan projelerin hazır olduğunu ancak bunların düzeltilmesi için ciddi bir maddi kaynağa ihtiyaçları olduğunu kaydetti, rakamlarla bilgi verdi.
   Atakan, 1 yıllık seyrüsefer gelirinin 140 milyon TL, sabit radar gelirinin 14 milyon TL olduğunu belirterek, bu gelirin tamamen altyapıya aktarılabileceğini ancak ülkede bir yıl artışlar, gereksiz ziyaretler, hayat pahalılığı ödemeleri gibi konuların askıya alınması gerektiğine işaret etti, yol güvenliğini en üst seviyeye taşımak için çalışacaklarını söyledi.

Angolemli: Tüm yollara bariyer yapılmalı, trafikte seferberlik başlatılmalı
   Bu uygulamada ilk sözü TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli aldı.
   Angolemli, önceki akşam yaşanan trafik kazasında suçlunun bugüne kadar ülkeyi yönetenler olduğunu savunarak, Türkeli’de de aynı olay olduğunu, hemen arkasına bariyer yapıldığını ancak daha sonra bunun durduğunu kaydetti.
   Tüm yollara bariyerler yapılması ve trafikte seferberlik başlatılması gerektiğini, çünkü canların gittiğini belirten Angolemli, “Karpaz, Mağusa yollarında canımız elimizde gidiyoruz. Nerde bu devlet, trafikte para istemeyen düzenlemeler yapılabilir, ilk önce onları sonra diğerlerini yapalım, yavaş yavaş sıra hepimize gelecek. Aydınlatmalar yapılmalı, hiç vakit geçirmeden hükümet icraata geçmeli” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75