banner6

Yollarımız aydınlanacak

banner37

Yenilenen Belediyeler Yasası’na göre KIB-TEK’in yanı sıra belediyeler de artık aydınlatmadan sorumlu olacak

Yollarımız aydınlanacak
banner150

banner150

banner99

ÖZEL HABER - Cemre CEMALİ

“BELEDİYELER AYDINLATMADA YETKİLİ”… İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, aydınlatma konusunda Karayolları Dairesi’nin iş gücü sıkıntısı nedeniyle yaşanılan sorunların belediyelerin yetkilendirilmesi ile aşılacağını kaydetti. Öztürkler, anayollardaki aydınlatma sorununun böyle aşılacağına dikkat çekti.

“ÖDENECEK RAKAM YETERLİ DEĞİL”… Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Özçınar, tüketim vergisi adı altında yapılan düzenleme ile yılda bir kez asgari ücretin binde 6’sı kadarlık tutarın KIB-TEK tarafından belediyelere ödeneceğini söyledi. Özçınar, kaynağın hane başına 6.7 TL’ye geldiğini ve bunun daha yüksek olması gerektiğini kaydetti.

KIB-TEK YASAYI HUKUKÇULARA İNCELETİYOR… KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Paşa da yasanın yeni olduğunu ve kurumdaki hukukçuların incelediğini belirtti, “Yasal çerçevede biz üzerimize düşen ne varsa yapacağız” diye konuştu.

   Belediyeler Reformu sonrasında yıllardır değişmesi beklenen 51/95 sayılı Belediyeler Yasası da güncellendi. Halkın en çok şikayet ettiği karanlık sokaklar konusunda da yeni yasada yapılan değişiklik ile belediyelere yetki verildi.

   Belediyeler kendilerinin sorumlu olduğu alanlarda elektrik direklerine müdahale edebilecekleri gibi, ana arterlerde de artık söz sahibi oldular. Karayolları Dairesi’nin sahasında olan ana arterlerdeki aydınlatma sorunu ile ilgili belediyeler artık projeler yapabilecek.

   Belediyelerin aydınlatma konusunda yapacağı masraflarla ilgili olarak da Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) belediyelere belirli bir ödeme yapacak.

   Konuyla ilgili İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, KIBRIS’a yaptığı açıklamada Karayolları Dairesi’nde iş gücü eksikliği nedeniyle oluşan sıkıntının belediyeler ile aşılmasını hedeflediklerini kaydederken, belediyelerin artık aydınlatma konusunda yetkili olduğunu belirtti. Öte yandan Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar ise yasayı farklı yorumluyor. Özçınar’a göre yasa belediyelere sadece proje yapma yetkisi veriyor, müdahale etme yetkisi vermiyor.

Değişen yasa maddeleri ne diyor?

   Belediyeler (Değişiklik) Yasası’nın 17’nci maddesindeki düzenlemeye göre belediyelere, 3 ve 4’üncü fıkralardaki yerlerin aydınlatılması için elektrik akımı ve aydınlatma armatürleri sağlamak ve bunların bakım, onarım ve yenilenmesi hizmetleri dışındaki aydınlatma ile ilgili projelerin tesis ve altyapı hizmetlerini yapmak görevi verildi.

   Bunun yanında 85’inci maddede belediye hizmet resmî adı altında yeni bir madde düzenlemesi yapılarak, 1’inci fıkranın (ç) fıkrası karşılığında üçüncü cetvelde düzenleme yapılarak, “her konut ve işyerine elektrik enerjisi tüketim bedelini faturalandıran kurum ve kuruluşlardan yıllık asgari ücretin %0.6’sı oranında resim tahsil edilecek.

   Yeni asgari ücret ile belediyelerin hane/bina başına alacağı rakam 6.7 TL’ye tekabül ediyor. Asgari cüret arttıkça rakam da artacak.

Öztürkler: Önemli olan halka hizmettir

   İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, yasada yapılan değişiklik ile artık belediyelerin kendi alanları içerisindeki anayollar da dahil olmak üzere aydınlatma işlerinde yetkili olduklarını belirtti. Gerek direk dikme, gerekse ampul değişme gibi işlerin yapılabileceği gibi belediyelerin aydınlatma projelerini hazırlayıp KIB-TEK’ten onay alınması durumunda anayollardaki aydınlatma sorununun da artık giderilebileceğine dikkat çekti.

   Öztürkler, anayollardaki aydınlatmalardan Karayolları Dairesi’nin sorumlu olduğunu ancak dairenin iş gücü eksiklikleri nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşandığını anlattı. Bunun ortadan kaldırılabilmesi için belediyelerin yetkilendirildiğine vurgu yapan Öztürkler, bunun da karşılığı olarak yasada KIB-TEK’in belediyelere belli bir ücret ödemesinin kararlaştırıldığını kaydetti.

   Önemli olan tek noktanın halka hizmet olduğunun altını çizen Öztürkler, önümüzdeki hafta konuyla ilgili tüm taraflarla bir araya gelerek olası yanlış anlaşılmaların da önüne geçeceklerini sözlerine ekledi.

Özçınar: Kaynak daha yüksek olmalıydı

   Konuyla ilgili KIBRIS’ın görüşlerine başvurduğu Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, anayollar da dahil olmak üzere sokak aydınlatmaların tamamen KIB-TEK kontrolünde olmaya devam edeceğini söyledi. Özçınar, tüketim vergisi adı altında yapılan düzenleme ile yılda bir kez asgari ücretin binde 6’sı kadarlık tutarın KIB-TEK tarafından belediyelere ödeneceğini açıkladı.

   Özçınar, projelerin yapılması için oluşturulan kaynak yerel yönetim anlayışına göre doğru bir mantık olduğunu ancak ayrılan kaynağın daha yüksek olması gerektiğine vurgu yaptı.

   Özçınar, şöyle devam etti:

   “Bizim murat ettiğimiz rakam bunun da üzerindedir. Örneğin Türkiye’de belediye tüketim vergisi var, satılan her şeyden belediyeye vergi verilmesi gerekir. Şu an KIB-TEK bu kaynağı vatandaşın faturasından alıyor zaten yine almaya devam edecek. O kaynaktan bize aktarım yapacak sadece olay budur. Bunu da sadece konut ve işyerleri için yapacak, mesela bahçe motorları dahil değil. Belediyenin ne kadar geliri olursa park, bahçe ve meydanların altyapılarının tamamlanması ve daha fazla daha hızlı hizmetin ulaşabilmesi için bana göre bu ücretin daha fazla olması gerekirdi ama en alt zeminde tutuldu.”

“Ana caddelerin ışıklandırılması için proje yapacağız”

   K.T. Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, anayolların ışıklandırılmasının daha çabuk olması için devletin bundan sonra belediyelere yetki verdiğini, bu bağlamda belediyelerin başvuru yaparak devletten kaynak isteyeceğini ifade ederek, belediyelerin ihaleye çıkıp ana caddelerin ışıklandırılması için projeler yapacağını söyledi.

   “Belediyeler lamba takmayacak bakımını yapmayacak. Biz sadece proje boyutundayız, bitirecek ve teslim edeceğiz KIB-TEK de bakım idamesini devam ettirecek” diyen Özçınar, belediyelerin projeleri yapıp KIB-TEK’e devredeceğini kaydetti.

   Özçınar, belediyelerin bu görevi alırken sadece kendi alanlarındaki eksiklikleri merkezi hükümetten talep etme görevi olacağını kaydederek, sokak aydınlatmaları ve normal aydınlatmalarının enerji bedelleri, bakım ve idamesinin yine KIB-TEK tarafından yapılacağını belediyelerin ise sadece proje bazındaki işleri yapacağını belirtti.

   Anayollar da dahil olmak üzere sokak aydınlatmalarının tamamen KIB-TEK kontrolünde olmaya devam edeceğini söyleyen Özçınar, tüketim vergisi adı altında yapılan düzenleme ile yılda bir kez asgari ücretin binde 6’sı kadarlık tutarın KIB-TEK tarafından belediyelere ödeneceğini vurguladı.

   Özçınar, bunun abone sayısına göre olacağı için abonesi fazla olan belediyelerde bu rakamın yüksek olacağını söyledi. Yasanın park, bahçe, meydan, anıt, çocuk parkları gibi alanların ışıklandırılması ve bunlarla ilgili proje üretilmesi amacıyla kaynağın kullanılacağını belirten Özçınar, böylece kaynağa göre bir yatırım oluşmasının sağlanacağını açıkladı.

Paşa: Hukukçularımız yasayı inceliyor   

   KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Paşa da söz konusu yasaya ilişkin KIBRIS’a konuştu. Paşa, “Biliyorsunuz yasa daha çok yeni… Farklı değerlendirmeler de yapılıyor. Biz de yasayı aldık ve hukukçularımıza verdik. Onların değerlendirmelerini bekliyoruz” dedi.

   Hataya düşmemek için hukukçulardan gelecek görüşlere göre hareket edeceklerini ifade eden Paşa,

“Yasal çerçevede biz üzerimize düşen ne varsa yapacağız. Bizim görevimiz doğru ne ise onu yapmaktır” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104