banner6

Yollarımızın kötülüğü mahkemece de saptandı

banner37

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, Güzelyurt-Lefke anayolunda meydana gelen ölümlü bir trafik kazasıyla ilgili kararını dün açıkladı ve 25 yaşındaki sürücüyü 5 yıl hapse mahkum etti. 42 yaşındaki Konuş’un yaşamını yitirdiği trafik kazasıyla ilgili mahkeme kararında, özellikle bozuk ve aydınlatılmamış yolların kazalarda etkili olduğuna vurgu yapıldı.

Yollarımızın kötülüğü mahkemece de saptandı
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

“YOLLAR KARANLIK, ALTYAPI YETERSİZ”

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, dün karara bağladığı bir davada çok önemli tespitlerde bulundu ve yollarımızdaki altyapının gün geçtikçe kötüye gittiğine, yolların karanlık oluşuna ve özellikle gece seyahatlerinin tehlikeli bir hal aldığına dikkat çekti. Kararda şu hususların altı çizildi: “Karanlık yol kenarlarında yayalar ve öğrenciler hayatları pahasına otobüs beklemekte, şoförler geceleri karanlık yollarda adeta korku tünelinde seyahat etmektedirler. Durum böyle iken yollarımızda aydınlatma adına herhangi bir iyileştirmenin yapılmadığını ve durumun gün geçtikçe daha vahim bir hale büründüğünü ve gece seyahatinin neredeyse imkansız bir hal aldığını gözlemlemekteyiz.”

“TURİSTLER TRAFİK HAKINDA BİLGİLENDİRİLMİYOR”

Mahkeme heyeti, huzurlarındaki davalarda, ülkenin trafik akışının sol şeritten gerçekleştiği hususunda yeteri kadar bilgilendirilmeyen turistlerin kiralık araçlarla bu tür kazalara karıştıklarını gözlemlediklerine vurgu yaptı. Bu davadaki sanık Hatip Sanmaz, Ercan Havalimanı’ndan 7 Haziran 2022’de giriş yaptıktan sonra araç kiralayıp, 1,5 saat sonra, saat 21.25’te, Lefke anayolunda karşı şeride geçip, 50 yaşındaki Ömer Konuş yönetimindeki HC 297 plakalı salon araçla yüz yüze çarpışmıştı. Kaza sonucu Konuş araçtan fırlayarak ağır yaralanmış, araçta yolcu olan 42 yaşındaki Keziban Konuş ise kazadan 5 gün sonra yaşamını yitirmişti.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, 7 Haziran 2022’de, Güzelyurt-Lefke anayolunda gece saatlerinde meydana gelen ve 42 yaşındaki Keziban Konuş’un yaşamını yitirdiği trafik kazasında, araç sürücüsü 25 yaşındaki Hatip Sanmaz’ı 5 yıl hapse mahkum etti.

Sanmaz, “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak” suçundan suçlu bulunup mahkum oldu.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, kararında, özellikle bozuk ve aydınlatılmamış yolların kazalarda etkili olduğuna vurgu yaptı.

Mahkeme heyeti, dün, ölümle neticelenen bir trafik kazası kararında, yollarımızdaki altyapının gün geçtikçe kötüye gittiğine, yolların karanlık oluşuna ve özellikle gece seyahatlerinin tehlikeli bir hal aldığına dikkat çekti.

Mahkeme, yolların iyi aydınlatılmamasının, kazaların gerçekleşmesinde önemli bir etken olduğuna işaret etti.

Trafik soldan, turistler yeteri kadar bilgilendirilmiyor

Heyet ayrıca, huzurlarındaki davalarda, ülkenin trafik akışının sol şeritten gerçekleştiği hususunda yeteri kadar bilgilendirilmeyen turistlerin kiralık araçlarla bu tür kazalara karıştıklarını gözlemlediklerine vurgu yaptı.

Sanık Hatip Sanmaz, Ercan Havalimanı’ndan 7 Haziran 2022’de giriş yaptıktan sonra araç kiralayıp, 1,5 saat sonra, saat 21.25’te, Lefke anayolunda karşı şeride geçip, 50 yaşındaki Ömer Konuş yönetimindeki HC 297 plakalı salon araçla yüz yüze çarpışmıştı.

Kaza sonucu Konuş araçtan fırlayarak ağır yaralanmış, araçta yolcu olan 42 yaşındaki Keziban Konuş ise kazadan 5 gün sonra yaşamını yitirmişti.

Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet verme

Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü celsesinde, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ergin Atıcı ve sanığın avukatı Mert Uğur hazır bulundu.
Davanın kararını okuyan Soytaç, sanığı, aleyhine getirilen davalardan kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında suçlu bulup mahkum ettiklerini açıkladı.

Soytaç, sanığın işlediği en ağır suçun “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olma” suçu olduğuna vurgu yapıp, bu suça 7 yıla kadar hapis cezası öngörüldüğünü kaydetti.
Soytaç, ölümle neticelenen trafik kazalarının, halkı ciddi şekilde endişeye sevk ettiğine dikkat çekti.

“Yolların altyapısı yetersiz”

Murat Soytaç, ülkemizdeki motorlu araçların bir düzen içerisinde seyretmesini sağlayan yollarımızın altyapısının yetersiz olmasına rağmen, önlerine gelen davalarda, trafik kazalarının önemli bir bölümünün, araç sürüşünü önemli surette etkileyen dikkatsizce ve süratli bir şekilde araç kullanımından meydana geldiğine vurgu yaptı.

Soytaç, “Trafik kazaları neticesinde birçok kimse anne ve babalarını, çocuklarını, eş ve dostlarını trafiğe kurban vermekte ve ömürleri boyunca yakınlarının eksikliğini ve üzüntüsünü yaşamaktadırlar. Bu tür suç işleyen kişilere karşı ibret verici ve kamu menfaatini ön planda tutan cezalar verilmesine rağmen önüne geçilemediği ve artma eğiliminde olduğunu gözlemlemekteyiz” ifadelerine yer verdi.

Soytaç, huzurlarındaki davalarda ülkenin trafik akışının sol şeritten gerçekleştiği hususunda yeteri kadar bilgilendirilmeyen turistlerin kiralık araçlarla bu tür kazalara karıştıklarını gözlemlediklerine vurgu yaptı.

Soytaç, “Ülkemizde kurallara uygun bir şekilde araç kullanan sürücülerin güvenliği adına sanık ve sanık gibi trafik kurallarına aykırı hareket eden sürücülere caydırıcı cezalar verilmesi elzemdir” dedi.

Soytaç, sanığın sebep olduğu kaza dolayısı ile müteveffanın ölümü yanında eşinin de araçtan fırlayarak yola savrulup ağır yaralandığını anımsattı; tüm bu hususları bir bütün olarak sanığın suçu işleyiş şekli ve neticeleri açısından sanık aleyhinde değerlendirmeyi uygun bulduklarını belirtti.

“Yolların iyi aydınlatılmaması kazalarda önemli etken”

Murat Soytaç, “Üzülerek görmekteyiz ki, ölümle sonuçlanan trafik kazalarının birçoğunda yolların iyi aydınlatılmamış olması kazaların gerçekleşmesinde önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Trafik kazalarını engellemek adına verilen hapis cezalarının süresi artarken, yollardaki alt yapının gün geçtikçe daha kötüye gittiğini ve yollarımızın karanlığa büründüğünü görmekteyiz” dedi.

Soytaç, kararda şu ifadelere yer verdi:

“Karanlık yol kenarlarında yayalar ve öğrenciler hayatları pahasına otobüs beklemekte, şoförler geceleri karanlık yollarda adeta korku tünelinde seyahat etmektedirler.

Durum böyle iken yollarımızda aydınlatma adına herhangi bir iyileştirmenin yapılmadığını ve durumun gün geçtikçe daha vahim bir hale büründüğünü ve gece seyahatinin neredeyse imkansız bir hal aldığını gözlemlemekteyiz.

Ölümlü trafik kazalarında en önemli eksiklik olarak öne çıkan karanlık yolların en kısa sürede aydınlatılarak kişilerin güven içerisinde seyahat etmelerinin sağlanmasını temenni ederiz.

Huzurumuzdaki meselede de aydınlatmanın eksikliğinin, kazanın oluşumunda etken olduğunu değerlendirir, ceza takdir ederken sanık lehinde dikkate almayı uygun buluruz.”

“Ölümlü kazalar telafisi imkansız acılara neden oluyor”

Murat Soytaç, sanığın mahkum olduğu suçların ciddiyetini, trafik kazalarının ve trafikte meydana gelen ölümlerin halen artış halinde olan vahim suçlar olduğunu belirtti.

Soytaç, “Bu tür suçların sonuçları itibarıyla telafisi imkansız acılara sebep olduğunu ve mutlaka önüne geçilmesi gereken suçlar olduğunu, Yargıtay'ın bu tür suçlarda ceza takdir ederken sanığın özel durumundan ziyade kamu menfaatinin korunması yönünde ceza takdir edilmesi gerektiğine dair prensiplerden hareketle sanığa hürriyeti bağlayıcı ceza vermeyi uygun buluruz” ifadelerine yer verdi.

Ağırlaştırıcı ve hafifletici nedenler açıklandı

Murat Soytaç, sanığın kaza anında uzun bir yolculuğun verdiği fiziksel yorgunluk içinde oluşunu, trafiğin sol şeritten aktığını unutacak kadar araç kullanmakta yetersiz kalışını, kazanın sadece sanığın kusurundan gerçekleşmesini, müteveffanın eşinin ağır yaralanmasını ve müştekinin aracında maddi hasar meydana gelişini sanığın aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.

Soytaç, kaza mahallinin iyi aydınlatılmamış bir bölge olup, kazanın gerçekleşmesinde etkisi bulunmasını,

müteveffanın kaza anında emniyet kemeri takmamasını, suçunu kabul ederek özür dilediğini, trafik sicili ve sabıkasının temiz oluşunu, sözlü beyanları ile tahkikata olumlu katkısı oluşunu, genç bir kimse oluşunu,

hükümsüz tutuklu olarak ailesinden uzak kalışını, iş hayatının sekteye uğramasını, müteveffanın ölümünden dolayı vicdan azabı çekmesini ve kaza sonrasında sigorta şirketinin terekeyi tazmin etmesini sanığın lehine değerlendirdiklerini belirtti.

Sanığın lehine ve aleyhine tüm hususlara değinen Soytaç, oybirliği ile 5 yıl hapis cezası verdiklerini ayrıca cezaevinden tahliye olduğu günden itibaren bir yıl boyunca motorlu araç kullanmaktan ve ehliyet sahibi olmaktan men edilmesine emir verdiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2023, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104