banner6

Yolsuzlukla mücadele konuşuldu

banner37

Halkın Partisi (HP) “9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü” kapsamında konferans düzenledi. Gerek kamu, gerekse üniversite ve sivil toplum alanında faaliyet gösteren isimlerin ilgi göstererek katıldığı konferansın açılış konuşmasını HP Genel Başkanı Kudret Özersay yaptı.

Yolsuzlukla mücadele konuşuldu
banner151

HP’den yapılan yazılı açıklamaya göre, “Halkın Partisi olarak yolsuzluğa karşı etkili mücadelede şeffaflık, hesap verebilirlik ve denetimin olacağı iyi yönetim olmazsa olmazımızdır.” diyen Özersay,  parti programında da kapsamlı bir şekilde belirtildiği gibi, kamu kaynaklarının ve dolayısıyla çocukların geleceğinin çalınması anlamına gelen yolsuzluklara karşı etkili ve sonuç alıcı bir mücadelenin en önemli hedefleri arasında yer aldığını kaydetti.

Yolsuzlukla Mücadele Konferansı’nda Uluslararası Şeffaflık Derneği’nden R. Bülent Tarhan “Yolsuzlukla Mücadelenin Temel Bileşenleri” başlığı altında yaptığı konuşmasında yolsuzluğa karşı mücadele ile demokrasinin ilişkisini irdeleyerek demokratik ülkelerde yerleşmiş birtakım ilkelerin (hesap verebilirlik, şeffaflık gibi) yolsuzluğa karşı mücadeledeki etkisini irdeledi.

Avukat Uğur Çulhaoğlu ise “Sayıştay Raporları Işığında Yolsuzluklar” başlıklı konuşmasında KKTC Sayıştaylığı tarafından yayınlanmış olan farklı raporları inceleyerek hangi türden yolsuzluk ve usulsüzlüklerin sistemimiz içerisinde ortaya çıktığını izleyenlerin dikkatine getirdi.

Köşe yazarı Cenk Diler “İhale Oyunları” başlıklı sunumunda KKTC’te yeni yürürlüğe konulan ihale yasasını kısaca açıkladıktan sonra hükümetin bu konuda samimi olmadığının yürürlük tarihinden hemen önce, ihale tüzüğündeki açıklarından yararlanarak yine “kirli” işlere kalkışmasıyla görüldüğüne dikkat çekti.

DAÜ Hukuk Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Nurcan Gündüz “Fasıl 154 Ceza Yasasında Rüşvet ve İrtikâp Suçları Özelinde Yolsuzluk ve Görevi Kötüye Kullanma Suçlarının Değerlendirilmesi” başlıklı sunumunda 2014 yılına değin KKTC’de bu açılardan yasal durumun ne olduğunu özetleyerek 2014 ertesi değişikliklerin genel anlamda olumlu olduğunu, ancak biraz aceleye getirilmesi nedeniyle önemli bazı açıkları da barındırdığını ilgili yasa maddeleri temelinde anlattı.

Toparlanıyoruz Hareketi’nden (Temiz Toplum Derneği) Adil Şeytanoğlu da “Yolsuzlukla Mücadelede Sivil Toplumun Yeri” başlığı altında dünyanın farklı ülkelerinde sivil toplumun ne şekilde sınıflandırıldığına değindikten sonra Toparlanıyoruz Hareketi ve ülkedeki başka bazı sivil toplum inisiyatiflerinin yolsuzluğa karşı mücadele ve temiz siyasete ulaşılması bağlamında ne şekilde faaliyetlerde bulunduklarına dikkat çekti.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2016, 16:45
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110