banner6

'Yolsuzluklar cenneti'ne döndük!

banner37

Taşkent ve Mallıdağ kooperatiflerinde yolsuzluk yapıladığı yönünde bulgulara rastlandı; Paşaköy Kooperatifi’ndeki dosyalar da mercek altına alındı. Bu durum, köy kooperatiflerine olan güveni sarstı

'Yolsuzluklar cenneti'ne döndük!
banner99

Ceren ÖZBİL

Taşkent ve Mallıdağ kooperatiflerinde yolsuzluk yapıladığı yönünde bulgulara rastlanması, Paşaköy Kooperatifi’ndeki dosyaların da mercek altına alınması, köy kooperatiflerine olan güveni iyice sarstı.

Söz konusu kooperatiflerde parası olanlar paralarını geri almayı, borcu olmadığı halde borcu varmış gibi görünenler de borçları olmadığının ortaya çıkarılmasını bekliyor.

Ancak sürecin uzadıkça uzaması, bu kooperatiflerle çalışan vatandaşların endişesini daha da artırıyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kooperatif Şirketler Mukayyidi Hüseyin Sarı, bir süre öncesine kadar mukayyitlikte personel sıkıntısı yaşadıklarını ve bu nedenle de denetimlerin yavaş ilerlediğini söyledi.

Ancak mukayyitliğe 15 yeni personel alındığını ifade eden Sarı, bu personelin eğitiminin tamamlanmasıyla da denetimlerin ve soruşturmaların hızlanacağını anlattı.

Sarı ayrıca, Mallıdağ Kooperatifi’yle ilgili soruşturmayı 15 gün içerisinde tamamlamayı planladıklarını ve bu soruşturmanın tamamlanmasının ardından ilgili dosyayı polise ileteceklerini ifade etti.

Taşkent Kooperatifi ile ilgili dosya poliste…

Taşkent Kooperatifi’ndeki yolsuzluk iddiasıyla ilgili Kooperatif Şirketler Mukayyitliği’nin başlattığı soruşturma, 2018 yılının şubat ayında tamamlanarak, polis ve Başbakanlığa iletildi.

İlgili dosyanın polise iletilmesinin ardından kooperatif sekreteri T. G. Tutuklanarak, soruşturma maksatlı mahkemeye çıkarıldı ve davaları görüşülünceye kadar teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

T. G, “Müstahdem tarafından sirkat”, “Sahte belge düzenleme”, “Sahte belgeyi tedavüle sürme” ve “Hesaplarda hile yapma” suçlarından yargılanacak.

Ayrıca güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, T. G.’nin mal varlığına da el konuldu.

Kooperatifin hesaplarıyla oynanarak elde edilen rakamın 3 Milyon TL’yi aşabileceği söyleniyor.

Mallıdağ Kooperatifi ile ilgili soruşturma sürüyor…

Mallıdağ Kooperatifi’ndeki yolsuzluk konusunda ise Kooperatif Şirketler Mukayyitliği’nin başlattığı soruşturma sürüyor. Mukayyitliğin söz konusu soruşturmayı 15 gün içerisinde tamamlaması bekleniyor.

Ayrıca konu ile ilgili Mallıdağ Kooperatifi Sekreteri F. K., 12 Nisan 2018 tarihinde tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı ve mahkeme tarafından, davaları görüşülünceye kadar teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

F. K. “Müstahdem tarafından sirkat”, “Bir başkasının kimliğine bürünme” ve “Sahtekarlıkla para temini” suçlarından yargılanacak.

Kooperatifin hesaplarıyla oynanarak elde edilen rakamın 8 Milyon TL’yi aşabileceği söyleniyor.

Paşaköy Kooperatifi de mercek altında…

Kooperatif Şirketler Mukayyitliği’nden alınan bilgiye göre, Paşaköy Kooperatifi’nde henüz bir yolsuzluk tespit edilmedi.

Paşaköy Kooperatifi’ndeki dosyalar, vatandaşlardan gelen ihbar üzerine mercek altına alındı ancak şu ana kadar yolsuzluk olduğu yönünde bir bulguya rastlanmadı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2019, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104