Yolsuzlukları önlemek için caydırıcı, etkin denetim şart

banner37

Avukat Barış Mamalı, yolsuzlukla mücadele çabalarının, halkın ve siyasi partilerin güçlü desteğine ihtiyacı olduğunu vurguladı, devleti yönetenlere büyük görev düştüğünün altını çizdi:

banner87
Yolsuzlukları önlemek için caydırıcı, etkin denetim şart
banner90
banner99

“KAMU MALI YA DA PARASININ YAĞMASIDIR”… Yolsuzlukla mücadele çabalarının, halkın ve siyasal partilerin güçlü desteğine ihtiyacı olduğunun aşikar olduğuna vurgu yaparak, ‘temiz toplum’ talebinin karşılanması için ‘temiz birey’ arzının oluşması gerektiğinin altını çizen Avukat Barış Mamalı, “Yöneticiler hoş görmeyi sürdürdükleri sürece de bu problem varlığını, daha da kötüsü onların bu probleme katkısı devam edecektir. Yolsuzlukta en önemli faktör, kamu malı ya da parasının yağmasıdır. Yolsuzluk özde tam bir eşkıyalıktır” dedi.

Avukat Barış Mamalı, ülkemizde hukuksal boşluk, bozuk düzen ve dokunmayan adalet anlayışının varlığından yararlanarak rant elde edenler ve kolay yoldan zenginleşen olduğuna işaret ederek, emlak sektörü ve polis teşkilatında yaşanan yolsuzluk iddialarının da bu tabloyu gözler önüne serdiğini belirtti.

Mamalı, idari yapı ve bundan menfaat elde eden çıkar çevrelerinden adalet önünde hesap soracak, yolsuzlukları, ahlaksızlıkları önleyecek, caydırıcı ve etkin bir denetim ve ceza sistemi kurulması gerektiğinin altını çizdi.

“Yöneticiler hoş gördükçe bu

probleme katkısı devam edecektir”

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan avukat Barış Mamalı, yolsuzlukla mücadele çabalarının halkın ve siyasi partilerin güçlü desteğine ihtiyacı olduğunun aşikar olduğunu dile getirdi.

Mamalı, “‘temiz toplum’ talebinin karşılanabilmesi için ‘temiz birey’ arzının oluşturulması gerektiğini unutmamalıyız. Yöneticiler hoş görmeyi sürdürdükleri sürece de bu problem varlığını, daha da kötüsü onların bu probleme katkısı devam edecektir” dedi.

“Yolsuzluk özde tam bir eşkıyalıktır”

“Yolsuzluk özde tam bir eşkıyalıktır” diyen avukat Barış Mamalı, “Kamu otoritesini kullanarak kişisel çıkar sağlamak” biçimindeki tanım genel kabul görmektedir. Rüşvet, irtikap, zimmet, iltimas (nepotism ve kronizm) patronaj, hizmet kayırmacılığı (statebribery) ve rant kollamayı yolsuzluk türleri olarak saymıştır. Yolsuzluk sahip olunan gücün halkın yararına kullanmak yerine özel çıkar için kullanılmasıdır” ifadelerini kullandı.

Mamalı şöyle devam etti:

“Yolsuzlukta en önemli faktör, kamu malı ya da parasının yağmasıdır. Yasal sınırlar içinde yapılan ihalelerde kayırma ve haksız teşvikler dolaylı yolsuzluk olarak sınıflandırılabilir. Her türlü yolsuzluk toplumun devlete olan güven duygusunu zedeler. Herhangi bir yolsuzluk olayı, toplumun aldatılmasını ve hile yapılmasını gerektirir. İnsanları yolsuzluk yapmaya sevk eden nedenlerin başında bireylerin ekonomik ve ahlaki durumları gelmektedir.”

“Çağ dışı kalmış yasalar düzeltilmeli”

Avukat Barış Mamalı, köhnemiş, çağ dışı kalmış yasaların düzeltilmesi gerektiğine işaret etti. Mamalı, “Daha sağlıklı ve doğal yaşamı mutlak anlamda koruyacak, tüm canlıların yaşam haklarını güvence altına alacak, güvenilir ve işleyen bir kamu düzenini kuracak hukuk sistemini yaratmamız gerekir” dedi.

“Kolay yoldan zenginleşen insanlar vardır”

Avukat Barış Mamalı, ülkemizde var olan hukuksal boşluklardan, bozuk düzenden ve dokunamayan adalet anlayışının varlığından yararlanarak rant elde edenler ve kolay yoldan zenginleşen insanlar olduğunu anlattı.

Mamalı, “Oysa uygar olduğunu iddia eden devletler bu tür kanunsuzları ve sömürücüleri toplumun üzerinden atarak yok etmelidir. Yozlaşmış idari yapı ve bundan menfaat elde eden çıkar çevrelerinden adalet önünde hesap soracak, yolsuzlukları, ahlaksızlıkları önleyecek, caydırıcı ve etkin bir denetim ve ceza sistemi kurulmalıdır. Vatandaşın vergileriyle oluşan devlet kaynaklarının hoyratça kullanımını ciddi şekilde denetleyecek aktif yapıya sahip özerk kurumlar oluşturulmalıdır” diye konuştu.

“Bağımsız, özerk bir komisyon oluşturulmalı”

Barış Mamalı, devletin ve demokrasinin baş düşmanı olan bu yolsuzluklar ve benzeri ahlaksız davranışlarla yapılacak mücadelede yeterli donanımları olan avukat, savcı, yargıç, sayıştay üyesi, polis mensubu gibi kişilerden oluşturulacak yetkili ve bağımsız özerk bir komisyonun oluşturulmasının acilen şart olduğunu belirtti.

Mamalı, bu komisyonun hukuki güvencelere, güçlü yetkilere, iş becerisi yüksek personellere sahip kılınıp derhal göreve başlaması gerektiğini dile getirdi.

Mamalı, şöyle devam etti:

“Bu bağlamda topu birbirine atan kurumların ve uzun ancak sonuç alıcı olamayan bürokratik soruşturmaların olduğu bir sistem yerine tek elden, süratli ve özerk bir “Yolsuzluk ve Usulsüzlükler İle Mücadele Komisyonu” kurulmasının bugünkü koşullarda toplum yararı için elzem olduğuna inanmaktayız. Bu komisyonun emri altında ve başka hiçbir yerden emir, talimat almayacak yetenekli polis mensupları ve mali uzmanlar olmalıdır. Ülkemizde uygulanmakta olan ceza hukuk sistemi içerisinde ‘suç duyurusu’ müessesesi yoktur. İşlenmiş bir suç hakkında cezai takibat veya soruşturma başlatılabilmesi için polise bu konuda bir şikayetin yapılması gerekmektedir. Yine soruşturma yapmakla görevli makam esasen ‘polis’tir. Savcılık ise suç hakkında hazırlanan dosyayı mahkemeye sevk eden organdır. İstisnai olarak bazı durumlarda devam eden polis soruşturmalarına savcılık nezaret edebilmektedir. Örneğin bir yolsuzluk olduğunda savcılığın direk olarak kendisinin soruşturma açma yetkisi yoktur, ancak polis örgütüne bu hususta bir bildirim yapabilir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108