Yorgancıoğlu: Kaos yaratan hükümet bu bütçeyi nasıl yönetecek?

banner37

CTP Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk halkının yaşam kalitesini artırmayan ekonominin gelişmesine katkı sağlamayacak bir koalisyon hükümetinin bütçesini görüştüklerini söyledi.

Yorgancıoğlu: Kaos yaratan hükümet bu bütçeyi nasıl yönetecek?
banner99

Hükümet ve Başbakan’ın saat konusuna el atması, değerlendirmesi ve atılan yanlış adımdan dönmesini isteyen Yorgancıoğlu, işverenlerin de saatlerin uygun olmadığı yönünde görüş belirttiğini aktararak, bu durumun hükümetin bu konuda uzlaşı ve ortak akıl yaratmadığı için meydana geldiğini kaydetti.

“Kaos yaratan hükümet bu bütçeyi nasıl yönetecek?” diye soran Yorgancıoğlu, istikrarsızlığın bireylerin harcamalarını değiştirdiğine dikkat çekti.

Yorgancıoğlu, “azınlık hükümetinin sendika, sivil toplum örgütleri ve hakla uzlaşıyı beceremediğini” iddia etti.

Girne Emirnamesi, diğer emirnameler ve TÜK ile ilgili kararları eleştiren Yorgancıoğlu, hükümetin kararını geri çektiği yönünde açıklama yapmasına rağmen kararın mahkemeden geri döndüğünü kaydetti.

banner134
Bütçenin uygulanabilir olması için öngörülebilir olması gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, döviz yükselişiyle bütçe öngörülerinin ne kadar hayat bulacağı konusunda endişeleri olduğunu söyledi.

“2017 de insanlar ezilmeye devam edecek, döviz de yükselecek” diyen Yorgancıoğlu, Hükümetin yapması gerekenin artan fiyatları aşağı çekme, fon ve gümrük vergilerini yeniden değerlendirmek olduğunu belirtti.

Hükümetin üretimi artırıcı önlemler alması gerektiğine işarete eden Yorgancıoğlu, ülkede git gide düşen ithalat ve ihracat oranlarıyla birlikte vatandaşın da satın alma gücünün düştüğünü ifade etti.

Hangi alanlarda ne kadar harcama yapıldığının anında değil üzerinden 5-6 aylık gibi bir süre geçtikten sonra anlaşıldığını belirten Yorgancıoğlu, sistemin doğru çalışmadığı ve bilgilerin ilgili bakanın önüne anlık gelmediğini savundu.

Ülke ve bütçelerin bilgi ile yönetildiğini ifade eden Yorgancıoğlu, hükümetin bütçeyi yöneteceği konusunda inancı bulunmadığını belirtti.

Yorgancıoğlu, hükümetten gümrük vergileri ve fonların refahın artması için gözden geçirmesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 18:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75