YSK kararı yeni bir krize kapı araladı

banner37

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul’daki seçimlerin iptali kararı, TL’ye sert yansıdı; dolar/TL paritesi dün 6,20 bandını test etti

YSK kararı yeni bir krize kapı araladı
banner90
banner99

Ali ÇATAL

   Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilemesine ilişkin kararının ardından siyasi gelişmeler gündemin odağına yeniden yerleşirken; Türkiye dışında ise ticaret müzakerelerine ilişkin gelişmelerin yatırımcı kararları üzerinde belirleyici olduğu da dün itibarıyla gözlemlendi.Analistler, dolarda 6,15 TL ve 6,22 TL'nin direnç olarak öne çıktığını söyledi. Türk lirası (TL) ise İstanbul seçimlerinin tekrarı kararının ardından, mart periyodundan bu yana en sert kaybı yaşadı.

   YSK’nin çok tartışılan kararının akabinde görüşlerini aldığımız ve TL’nin döviz karşısındaki olası geleceğini sorduğumuz Albank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Ahmet Melih Karavelioğlu ve bir dönem ülkemiz bankalar sektöründe de önemli görevler üstlenen Yatırım Uzmanı, Varlık Yöneticisi ve Gedik Yatırım Yurt İçi Satış Müdürü Serkan Dönmez ise YSK’nin söz konusu eyleminin, özellikle yakın gelecekte olumsuz etkilerinin olacağında hemfikir.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

   Dolar kuru, önceki gün, Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 6,00 TL seviyesinde hareket ederken, düne 6.12 TL seviyesinden başladı; günü 6,1417’den kapattı. Dolar, gün içerisinde en düşük 6.0760 TL'yi, en yüksek ise 6.1985 TL'yi gördü. Dolar kuru, dün 16.10 itibarıyla 6,1418 TL seviyesinde işlem görürken, 6,9531 TL'ye kadar yükselen Euro kuru ise aynı dakikalarda 6,8710 TL seviyesinde bulunuyordu.

   Söz konusu gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına etkisi de son derece olumsuz oldu ve Kuzey Kıbrıs’ta dün bütün kurlarda gözle görülür bir yükselme yaşanarak Euro 6,8950 TL, dolar 6,1580 TL, sterlin ise 8,0650 TL ortalamadan fiyatlandı.

Parker: Karar ‘ekstra belirsizlik’ getirdi

   Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu FitchRatings’in Türkiye analisti Edward Parker, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararının ekonomiyi yeniden dengeleme ve istikrara kavuşturma planında yaklaşık iki ay daha belirsizlik anlamına geldiğini belirtti.Parker, Reuters'a yaptığı açıklamada "Seçimlerin yenilenmesiyle yaklaşık iki ay daha ‘ekstra belirsizlik’ olacak" dedi.

Erdoğan: Ekonomide ümit verici bir kıpırtı var

   Türkiye Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da İstanbul’da yenilenmesi kararı verilen seçimlere ve Türkiye ekonomisine dair açıklamalarda bulundu. “Ekonomimizin güvenliği çok önemli, son dönemde yaşananları doğru okumalıyız, ülkemize karşı bir sabotaj olduğu artık su götürmez bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır” iddiasında bulunan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

banner134
Tüm göstergeler, ekonomide iyiye ve ümit verici bir kıpırtı olduğunu gösteriyor, istihdam yükselişe geçti, yatırımcılar arayış içinde. Kur-faiz-enflasyon üçgenine bizi sıkıştıramayacaklar, elimizdeki imkanları değerlendirip büyüyeceğiz. Bu ekonomik dalganın da üstesinden geleceğiz.

Ekonomistler: Olumsuz etkileneceğimiz ortada

   Albank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Ahmet Melih Karavelioğlu ile Yatırım Uzmanı, Varlık Yöneticisi ve Gedik Yatırım Yurt İçi Satış Müdürü Serkan Dönmez, içinden geçilen zorlu ekonomik periyot ortadayken, politik konulara dönülmesini doğru bulmazken; Kuzey Kıbrıs piyasalarında da ciddi bir sarsıntı öngörüyor.

Karavelioğlu: Hayat pahalılığı ve enflasyon artacak

   “Türkiye’de YSK’nın İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı seçimini iptal etmesi ile piyasada ciddi bir sarsıntı yaşandı. TL, yabancı paralar karşısında yüzde 3’lere yaklaşan bir değer kaybı yaşadı. Dün sabah saatlerinde TL/USD kuru 6.20, GBP/TL kuru 8,10, EURO/TL kuru ise 6,94 seviyelerine kadar çıktı ve kısa vadede çok da düşecek gibi görünmüyor” ifadeleriyle, olumsuz tabloyu özetleyen Karavelioğlu, TL’deki değer kaybının ‘en azından kısa vadede’ mümkün görünmediğini belirtti.

   Karavelioğlu, “Seçim iptali, Rusya’dan S-400 alımı nedeniyle ABD ile gerilen ilişkiler ve Türkiye’nin bozulan makroekonomik koşullarının yarattığı tedirginliğin üzerine tuz biber ekti. Türkiye’nin yurt dışında bozulan imajını daha da yıpratacak bu durum nedeniyle KKTC olarak olumsuz etkileneceğimiz ortada. Kur artışının yaratacağı hayat pahalılığı, artacak enflasyon tüm toplumu olumsuz yönde etkileyecek” derken, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkilerinde uzun zamandır yaşanan gerginlik kaynaklı sallanan eko-politik yapının, YSK’nin bahse konu kararıyla daha da zor bir döneme girdiğini vurguladı.

“Bir şoku daha kaldıramayız”

   Karavelioğlu, “Geçen yıl yaz döneminde kur ve faiz şokuna maruz kalan ve yeni yeni toparlanmaya çalışan şirketlerimizin bir kısmının ikinci bir kur ve ardından gelecek faiz şokundan olumu etkilenmeyeceği ortada. Bu, finans sektörünü de olumsuz yönde etkileyecek bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Maalesef ufukta kısa sürede düzelme görülmüyor.Bu nedenle önümüzdeki dönem ‘temkinli olma’ dönemidir” diyerek, Ağustos 2018’de yaşanan kur krizinin yıkıcı etkileri silinmeden, bir krizin daha yaklaştığı uyarısını yaptı.

Dönmez: Normalleşme ihtimali oldukça düşük

   ‘Bitmek bilmeyen’ politik hesapları ve bunlardan kaynaklı ekonomik belirsizliği “İçinden geçtiğimiz zorluk ekonomik atmosferde acilen ilgilenilmesi gereken birçok konu varken seçim ortamına geri dönülmesi ne döviz ne borsa nede faiz piyasası için iyi kabul edilebilir” ifadeleriyle eleştiren Dönmez, zaten yeterince zor bir durumda olan ekonomik yapıyı daha da zora sokan ‘seçim tekrarı’ kararını eleştirdi.

   Dönmez, sözlerini şöyle sonlandırdı: Enflasyon ile mücadeleden tutun da şirket döviz borçlarına kadar birçok alanı derinden etkileyen dolar kurunun, 1 Nisan’dan itibaren yaklaşık yüzde 14 yukarıda olduğunu görüyoruz. Bu süreç tamamlanana kadarda normalleşme yaşanma ihtimali ne yazık ki oldukça düşük.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 08:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75