banner6

YSK uyarıda bulundu partiler hareketlendi

banner37

KIBRIS Gazetesi, YSK’nın “milletvekili adayı belirleme yöntemi” konusunda yaptığı uyarı sonrası, siyasi partilere nasıl bir yol izleyeceklerini sordu.

YSK uyarıda bulundu partiler hareketlendi
banner150 banner151 banner143

Ali CANSU

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), siyasi partilere bir yazı göndererek, “Milletvekili adayı belirleme yöntemi” konusunda uyarı yapmasının ardından KIBRIS, Ulusal Birlik Partisi (UBP), Halkın Partisi (HP), Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP- BKP), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Demokrat Parti (DP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Yeniden Doğuş Partisi’ne (YPD) milletvekilli adaylarını nasıl belirleyeceğini sordu.

YSK, yaptığı uyarıda yasa gereği adayların üyeler veya delegeler tarafından belirlenebileceğini, parti meclisinin aday belirleyemeyeceğini vurguladı.

UBP, YSK’dan gelen uyarı neticesinde pazartesi günü konuyu tekrardan Parti Meclisi’nde görüşecek. TKP ve HP, adayların Parti Meclisi tarafından belirleyeceğini açıklarken, DP, CTP, TDP ve YDP ise, milletvekili adaylarını delegelerin belirleyeceğini belirtti.

UBP: Aday belirleme pazartesi tekrar görüşülüyor

UBP Genel Sekreteri Dursun Oğuz, Yüksek Seçim Kurulu’nun tüm partilere yolladığı yazının kendilerine de geldiğini ve konuyu pazartesi günü saat 16.00’da toplanacak Parti Meclisi’nin gündemine aldıklarını söyledi.

Hiçbir parti tüzüğünün yasaların üzerinde olmadığına dikkat çeken Oğuz, yazıyı dikkate alarak konuyu hukukçular ile görüşeceklerini belirtti.

DP: Partimizin adaylarını üyeler seçecek

DP Genel Sekreteri Afet Özcafer, DP’de milletvekili adaylarını delegelerin seçeceğini söyledi.

Bu haftanın DP için çok yoğun geçeceğini ve sürekli toplantılar yapılacağını anlatan Özcafer, tüm siyasi partilerin bu konuda süratle çalıştıklarını belirtti.

Erken seçimin bu konularda süreci zorladığını ifade eden Özcafer, yasa ve kurallar çerçevesinde hareket edeceklerini kaydetti. Özcafer, “Önemli olan Seçim ve Halk Oyalaması Yasası’nın iyice anlatılması gerekir. Bu konunu tüm siyasi partilerin görevi olmalı” dedi.

CTP: Her ilçede adayları üyeler belirleyecek

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, parti tüzüğünün adayların belirlenmesinde ön seçimi ön gördüğünü söyledi.

Tüzüklerinde “Siyasi Partiler Yasası” ile örtüşen bir görüşleri olduğunu dile getiren Sorakın, 2 ile 8 Kasım’a kadar aday adayları başvurusu alacaklarını, ardından MYK’da değerlendirdikten sonra 9 Kasım’da aday adaylarının onaylanması için Parti Meclisi’ni toplayacaklarını belirtti. İlerleyen süreçte kesin olmamakla birlikte 16-23 Kasım tarihlerinde tüm ilçelerde ilçe kongreleri toplayıp üyelerin katılacağı ön seçim ile adaylarını belirleyeceklerini söyledi.

HP: Tüzüğümüze göre adayları Parti Meclis’i seçecek

HP Genel Sekreteri Tolga Atakan, milletvekili adaylarını Parti Meclisi’nin belirleyeceğini söyledi.

Atakan, YSK’nın yaptığı uyarının ardından kendi partisinin onaylanmış tüzüğünde YSK’nın “tüzükte istisnai bir madde yok ise” dediğini de hatırlatarak, adayların Parti Meclisi tarafından belirleneceğini kaydetti. Aday adayları başvurularının pazartesi günü başlayacağını ifade eden Atakan, seçim kararının alınmasının ardından bir bitiş tarihi belirleneceğini, ardından aday adaylarının Parti Meclisi’nin onayından geçerek adayların belirleneceğini söyledi.

TDP: Milletvekili adaylarına üyelerimiz karar verecek

TDP Genel Sekreteri Asım İdris, TDP’nin tüzüğünde üye üzerinden adayların belirlendiğinin belirtildiğini söyledi.

YSK’nın yaptığı uyarıda adayları üyenin belirlemesi gerektiği yönünde uyarı yaptığına dikkat çeken İdris, “Yasanın üzerinde ne biz ne de başka partinin hareket etme lüksü yoktur” dedi.

1 Kasım tarihinden itibaren aday adayları başvuru sürecinin başlayacağını ve netleşmesinin ardından yetkili kurullarda karar vereceklerini anlatan İdris, seçimin net tarihinin belli olması ile birlikte gereğinin yapılacağını kaydetti.

TKP: Adayları Parti Meclisimiz belirleyecek

TKP YG Genel Sekreteri Sonay Adem, Birleşik Kıbrıs Partisi ile bir ittifak kurduklarını ve seçimlere birlikte katılacaklarını ifade etti.

Yasanın elverdiği ölçüde kriterleri de değerlendireceklerini ve bir konsensus üzerinde uzlaşıp adaylarını belirleyeceklerini anlatan Adem, “Bizde milletvekili adaylarını delegeler belirlemeyecek. İki partinin birlikte saptayacağı bir komisyon tarafından adaylar belirlenip Parti Meclisi tarafından da sıralamaları geçekleştirilecek” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun uyarsının kendilerine geldiğini ve okuduklarını anlatan Adem, şöyle devam etti:

“YSK’nın değerlendirmesi doğru değil yanlıştır. Yasanın kendisinde istisnai durumlar açılımı vardır. Yasada istisnai durumun herhangi bir şekilde tasvir edildiğini ben görmedim. Dolayısı ile tasvir edilmediği için yasada zorlama bir şekilde YSK tarafından belirtilen ‘istisnai durumlardan’ kasıt nedir? ‘İstisnai bir durum yoksa uygulanamaz’ diye değerlendirmesi doğru değildir. Niçin doğru değil? Geçmişten günümüze tarihsel olarak değerlendirmelerimizde siyasal parti yaşamlarında bütün partiler açısından aynıdır” dedi.

Parti tüzüklerinin yorumlama yetkisini doğrudan doğruya parti meclisine verdiğini anlatan Adem, istisnai durumlar ile ilgili yorumu Parti Meclisi’nin yapacağını söyledi. Şu anda partilerinde hiçbir partide olmayan yeni bir sürecin var olduğunu kaydeden Adem, “Bir başka parti ile ittifak oluşturduğumuz için süreçler değerlendirildiğinden istisnai bir durumdur. Bu açıdan biz rahatız” dedi.

“YSK’nın görüşü doğru değildir”

Adem, partinin Merkez Yönetim Kurulu’nun olayı değerlendirdiğini ve pazartesi günü, Yüksek Seçim Kurulu’na süreci nasıl yaşayacaklarını anlatacakları bir yazı göndereceklerini belirtti.

Yüksek Seçim Kurulu’nun yaptığı görüşün doğru olmadığını kendilerine bildireceklerini de kaydeden Adem, seçim tarihi belirledikten sonra ise adaylarını ilan edeceklerini söyledi.

YDP: Tüzüğe uygun olarak belirlenecek

YDP Genel Sekreteri Bertan Zaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nun tüm partilere yolladığı yazının kendilerine de geldiğini söyledi.

Yeni kurulan bir parti olduklarını belirten Zaroğlu, tüzüklerine göre, adayların üye üzerinden belirlendiğinin belirtildiğini ifade ederek, belirledikleri yol haritasının anayasal düzen ile tüzüklerine uygun olarak, YSK’nın kendilerine bildirdiği kurallara uygun şekilde belirleneceğini söyledi.

Zaroğlu, parti olarak, demokrasi çerçevesinde anayasal düzene uyacaklarını, ancak YSK’ya da bir takım sorularının olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2017, 12:43
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110