'Yüksek adliye kurulu üyesi seçimi' oybirliğiyle Meclis Genel Kurulu'nda

banner37

Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi, “Yüksek Adliye Kurulu Üyesi Seçimi”ni oybirliği ile Genel Kurul’un gündemine sevk etti.

'Yüksek adliye kurulu üyesi seçimi' oybirliğiyle Meclis Genel Kurulu'nda
banner99

Komitede, Özen Hürses’in ve Ezer Özsoy’un Yüksek Adliye Kurulu Üyeliği için aday olacak kişilerde aranan genel ve özel nitelikleri taşıdığı oybirliğiyle kararlaştırıldı.

Cumhuriyet Meclisi’nden verilen bilgiye göre, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi bugün saat 14.30’da UBP Milletvekili Komite Başkanı İzlem Gürçağ başkanlığında toplandı. 

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi, gündeminde bulunan, “Yüksek Adliye Kurulu Üyesi Seçimi”, “Uluslararası Aydın Üniversitesi’nin Açma Ön İzninin Yükseköğretim Kurumu Açma İznine Dönüşmesine İlişkin Karar Tasarısı” ve “Erkman Üniversitesi’nin Açma Ön İzninin Yükseköğretim Kurumu Açma İznine Dönüşmesine İlişkin Karar Tasarısı”nı görüştü.

Komite ilk olarak, “Yüksek Adliye Kurulu Üyesi Seçimi”ni oybirliği ile Genel Kurul’un gündemine sevk etti.

banner134
Komitede, Özen Hürses’in ve Ezer Özsoy’un üyelik için gerekli nitelikleri taşıdığını kanıtlayan belgeler değerlendirilerek, aday olacak kişilerde aranan genel ve özel nitelikleri taşıdıkları saptandı.

Komite, İçtüzüğün 159’uncu maddesi uyarınca,  iki adayın da Yüksek Adliye Kurulu Üyeliği için aday olacak kişilerde aranan genel ve özel nitelikleri taşıdığını oybirliğiyle kararlaştırıldı.

Komitede daha sonra, “Uluslararası Aydın Üniversitesi’nin Açma Ön İzninin Yükseköğretim Kurumu Açma İznine Dönüşmesine İlişkin Karar Tasarısı” ve “Erkman Üniversitesi’nin Açma Ön İzninin Yükseköğretim Kurumu Açma İznine Dönüşmesine İlişkin Karar Tasarısı” görüşüldü.

Komite her iki konu ile ilgili çalışmalarını bir sonraki toplantıda devam ettirecek.  

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi toplantısına, Gürçağ’la birlikte CTP Milletvekili Komite Başkan Vekili Teberrüken Uluçay, CTP Milletvekili Asım Akansoy, DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu ve UBP Milletvekili Erdal Özcenk katıldı. Komite toplantısına ayrıca Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy da katıldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2017, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75