Yüksek Mahkeme: Bazı gazeteler, 'Çocuk Suçları Yasası'nı' ihlal etti

banner37

Yüksek Mahkeme, 5 yaşındaki çocuğa tecavüz vakasını haber yapan bazı gazetelerin, Çocuk Suçları Yasası’nı ihlal ettiğini açıkladı.

Yüksek Mahkeme: Bazı gazeteler, 'Çocuk Suçları Yasası'nı' ihlal etti
banner99

İhlali yapan gazetelerin ve haber sitelerinin ismini açıklayan Yüksek Mahkeme, söz konusu gazetelere ve haber sitelerine yasal durumun bildirildiğini, bazı gazetelerin ve sitelerin bildirimden sonra haberi geri çektiğini veya düzelttiğini ancak bazıların yayınlarına aynen devam etmeyi tercih ettiğini belirtti.

Yüksek Mahkeme, sorumlu gazetecilik örneği göstererek haberi düzelten ya da geri çeken gazetelere ve yöneticilerine teşekkür ederek, bundan sonra benzeri ihlallerin olmaması, hakların korunması için tedbir alınacağını kamuoyuna duyurdu.

banner134
24 Ekim 2016 tarihinde görülen davada sanık olarak bulunan 15 yaşındaki çocuğun isminin, fotoğrafının veya kim olduğunu tespit edici bilgilerinin yayımlanmasının suç olduğu belirtilen açıklamada,  ‘Afrika ve Diyalog gazeteleri ile Diyalog G .com, Haber Kıbrıs.com, Kıbrıs Gerçek com, Kıbrıs Manşet.com, KPSS Haberleri.net, Kuzey Postası.com, PressReader.com ve Yenibakış G. com, internet gazeteleri gencin tam  ismini ve/veya fotoğrafını yayınlamışlardır.’ İfadelerine yer verildi.

Açıklamada, Söz konusu gazetelere, haberle ilgili yasal durum bildirildikten sonra Diyalog G.com, Kıbrıs Gerçek.com, PressReader.com, ve KPSS Haberleri.net’in haberi geri çektiği/düzelttiği ancak Kıbrıs Manşet.com ve Yenibakış G.com haber sitelerinin, 25.10.2016 haberlerini düzeltmelerine rağmen daha eski haberleri aynen yayınlanmaya devam ettiği belirtildi.

Mahkeme ayıca, bundan sonra bu ve benzeri olayların yaşanmaması için tedbirlerin alınacağını da kamuoyuna duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 19:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75