Yüksek yapılara yönelerek tarım arazileri kurtulabilir

banner37

Tarım arazilerin inşaata açılmasıyla yok olduğuna dikkat çeken Hasan Erhan, nasıl bir yapılanmayla bu sorunun aşılabileceğine dikkat çekti

banner87
Yüksek yapılara yönelerek  tarım arazileri kurtulabilir
banner90
banner99

Erol KANLIADA

Mimar Hasan Erhan, tarım arazilerini inşaata daha fazla kurban etmemek için yüksek yapılara önem verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Ülkemizde olan yüksek binaların çevreye yararlı olduğunu ama bunların en baştan planlı bir şekilde, planlanan yerlere yapılması gerektiğini savunan Erhan, “siz gereken yerlere izin vermezseniz tarım alanlarına inşaat yapılır ve bu yüzden tarım alanları işgal altında kalmış olur” dedi.

Yüksek yapıların, genel olarak yakın ve uzak çevresini, fiziksel çevre, kent dokusu ve her türlü kentsel altyapı yönünden etkileyen bir yapı türü olduğunu belirten Erhan, bizim gibi küçük ülkelerin böyle yapılar yapması daha mantıklı ve kazançlı olduğunu söyledi.

Ülkemizin küçük oluşunun yüksek yapılar için daha elverişli olduğunu söyleyen Erhan, Japonya’nın buna örnek olduğunu belirterek bizim de onların yolundan gitmiş olsaydık şehircilik olarak daha güzel bir yerde olurduk dedi.

Akıllı otopark ve otobanların ülkemize de yapılabileceğini öngören Erhan, bunlar için geç kalındığını ama şu an yapılabilecek düzenlemelerle gelecek yıllarda bunların yapılabileceğini söyledi.

Girne yeşil kalabilirdi”

Eğer iyi bir planlama yapılmış olsaydı Girne şehrinin hâlâ yemyeşil kalabileceğinin altını çizen Erhan, yüksek bina, ekonomik ve teknik olanaklar bakımından incelendiğinde; ekonomistler ve teknik elemanların tercihi olma kriterleri bulundurmakta olduğunu belirtti.
   Erhan, “Girne’de planlanmış bir şekilde siteler ve yüksek binalar yapılmış olsa daha az betonla yaygınlaşmış bir şehir görürdük” dedi.

Tarihi çevrenin de korunmasına yönelik görüş bildiren Erhan, tarihi yapılardan olan Lefkoşa Surlar içinde bulunan ve önünü örten ağaçların tarihi yapının görülmesine engel olduğunu ve zamanında ağaçların küçükken taşıtılması gerektiğine dikkat çekti.

Yüksek binaların faydası

Mimar Hasan Erhan KIBRIS gazetesine yaptığı açıklamada, tarım arazilerinin korunmasına da katkı sağlayacağına inandığı yüksek binaların yararlarını şöyle sıraladı:

“Gelecekte ihtiyaç olacak tarım ve orman arazilerinin boşa harcanması önlenecek, Şehirlerin şimdikine göre daha az yayılması olacağından şehircilik alt yapıları (otopark, yol, kanalizasyon, elektrik, su) yapımı da azalacak demektir. Bina ve şehircilik alt yapılarının azalması sonucu, daha az kum ve çakıl tüketilecek ve bu konuda daha az ocak işletmesi yapılacaktır. Bina ve alt yapı konularındaki azalma, daha düşük maliyet demektir. Binaların daha düşük maliyetli olması, kişisel olanakların ve devlet bütçesinin başka ihtiyaçlarına daha çok mali kaynak ayırabilmesine olanak verecektir. Binaların yükselmesi; şehirlerde, az katlı ve yayılmış yapılaşmaya göre daha çok yeşil alan oluşturmaktadır. Çünkü KKTC de Fasıl 96, her binanın yüksekliğe göre bahçe genişlemesi esasına göredir. Şehirlerin küçülmesi; daha çok tarım alanı yani daha düşük maliyetli ve gelecekte yeterli tarım ürünü demektir. Şehirlerin küçülmesi, daha geniş orman arazisi, daha sağlıklı çevre (su, toprak, hava) demek, daha sağlıklı çevre ise daha sağlıklı doğa, insanlar ve toplum demektir.  Şehirlerin küçülmesi, belediyecilik, kent güvenliği, sağlık, eğitim ve ulaşım hizmetlerinin daha verimli olması demektir”

 

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2018, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75