‘Yumurta’ soruşturmasında zanlı sayısı 6’ya çıktı

banner37

Yasaya aykırı olarak para karşılığı yumurta alışverişi yapılmasıyla ilgili soruşturmada adı geçen iki kadını teşvik ettiği suçlamasıyla laboratuvar teknisyeni M.G., ile kadınlardan birine operasyon yapan V.U. isimli doktor da tutuklandı

‘Yumurta’ soruşturmasında zanlı sayısı 6’ya çıktı
banner8

Ahmet UÇAR

BİRİ ARACI, DİĞERİ DOKTOR… Polis, zanlı M.G.’nin B.Ş. ile B.Ö.’nün yumurtalarını vermesi için aracı olduğunun, V.U.’nun ise operasyonla B.Ş.’nin yumurtalarını alan doktor olduğunun belirlendiğini ifade ederken; mahkeme, meseleyle ilgili önceden tutuklanmış 4 zanlının da yeniden mahkemeye çıkarılacağı günü göz önünde bulundurarak, M.G. ve V.U.’nun aleyhine 1 gün tutukluluk emri verdi. 

Lefkoşa’da özel bir hastane ve tüp bebek merkezi direktörleri tarafından yasalara aykırı olarak 20 yaşından küçük kadınlardan para karşılığında yumurta alındığı iddiası üzerine başlatılan soruşturmada zanlı sayısı her geçen gün artıyor.

Soruşturma kapsamında ilk olarak tutuklanan Op. Dr. F.U.T. ve Dr. M.E.K’nin yanı sıra, yumurtalıklarını para karşılığı satan B.Ş. ile B.Ö.’nün ardından, laboratuvar teknisyeni M.G. ile Dr. V.U. da tutuklanarak dün mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Polis, zanlı M.G.’nin B.Ş. ile B.Ö.’nün yumurtalarını vermesi için aracı olduğunun, V.U.’nun ise operasyonla B.Ş.’nin yumurtalarını alan doktor olduğunun belirlendiğini ifade ederken; mahkeme, meseleyle ilgili önceden tutuklanmış 4 zanlının da yeniden mahkemeye çıkarılacağı günü göz önünde bulundurarak ve soruşturmanın salimen yürütülebilmesi adına istenilen tutukluluk emrini verdi.

Soruşturma geniş çaplı yürütülüyor

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Okan Özkoçak, zanlılar M.G. ile V.U.’nun “İnsan hücre, doku ve organ nakli ile ilgili kuralları düzenleyen yasaya aykırı hareket” suçundan methaldar olduğunu söyledi.

Özkoçak, zanlı Dr. F.U.T.’nin M. isimli hastanenin tüp bebek merkezinin uzman doktoru olduğunu, zanlı Dr. M.E.K.’nin Lefkoşa’da özel bir tüp bebek merkezinin direktörü olduğunu belirterek, 19 yaşındaki zanlılar B.Ş., ve B.Ö.’nün ise yumurtalarını para karşılığı satan şahıslar olduğunu kaydetti.

Özkoçak, B.Ş.’nin 8 Temmuz’da verdiği ifade üzerine başlayan soruşturma neticesinde, zanlı B.Ş. ile B.Ö.’nün 2020 yılı Kasım ve Aralık ayı içerisinde para karşılığı yumurta sattıklarının tespit edildiğini dile getirerek, 9 Temmuz’da Sağlık Bakanlığı’na bağlı Koordinasyon Merkezi’yle görüşüldüğünü ve her iki tüp bebek merkezinin de ilgili birime donörlerle ilgili bilgi vermediğinin tespit edildiğini ifade etti.

Zanlı B.Ş.’nin Lefkoşa’daki tüp bebek merkezinde 13 Temmuz’da üç farklı isimde kaydının olduğunun tespit edildiğini işaret eden Özkoçak, dosyasının emare olarak alındığını anlattı.

banner134
Özkoçak, iki tüp bebek merkezine operasyon düzenlendiğine dikkat çekerek, “Bilişim Suçları” kapsamında mahkemeden temin edilen emirle, her iki tüp bebek merkezindeki bilgisayar ve dosyalara el konulduğunu ve her iki hastanenin de direktörlerinin tutuklandığını vurguladı.

Özkoçak, yasaya göre, maddi menfaat elde etmek için üreme hücresinin satılamayacağını belirterek, ayrıca yasal şekilde üreme hücresi bağışı yapacak donörlerin 20 yaşından küçük, 35 yaşından büyük olamayacakları üzerinde durdu.

Zanlı B.Ş.’nin 6 sayfalık, B.Ö.’nün ise 5 sayfalık itiraf içerikli ve zanlı olabilecek birçok kişinin de adının geçtiği gönüllü ifade verdiğini kaydeden Özkoçak, B.Ş.’nin Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde jinekolojik muayeneden geçirildiğini dile getirdi.

Laboratuvar teknisyeni ve bir doktor daha tutuklandı

Özkoçak, donörlerin yumurtalık değil, yumurta bağışında bulunduklarını ifade ederek, M.G.’nin B.Ş. ile B.Ö.’nün yumurtalarını satmasına aracılık ettiğinin belirlendiğini ve bunun üzerine ikametgahında tespit edilerek derdest emri gereği tutuklandığını anlattı.

M.G.’nin gönüllü ifade vermeye yanaşmadığını söyleyen Özkoçak, daha sonra B.Ş. ile B.Ö.’nün gönüllü ifadelerinin birer suretini göstermesi üzerine gönüllü ifade vermeyi kabul ettiğini açıkladı.

Özkoçak, operasyonla B.Ş.’nin yumurtalarını alan doktor olduğunun belirlenmesi üzerine zanlı V.U.’nun da ikametgahında tutuklandığını belirterek, zanlının 203 promil alkol tesiri altında olması nedeniyle ifadesinin alınması için beklenildiğini bildirdi.

Soruşturmanın devam ettiğini, alınması, teyit ve tekzip edilmesi gereken ifadelerin, aranan başka şahısların, incelenmesi gereken cihazların söz konusu olduğunu dile getiren Özkoçak, serbest kalmaları durumunda soruşturmaya olumsuz yönde etki etme ihtimallerinin bulunması nedeniyle M.G. ile V.U.’nun 1 gün süreyle tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Mine Ozankaya, meseleyle ilgili önceden tutuklanmış 4 zanlının da yeniden mahkemeye çıkarılacağı günü göz önünde bulundurarak ve soruşturmanın salimen yürütülebilmesi adına istenilen tutukluluk emrini verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75