‘Yumurta’ soruşturmasında zanlı sayısı giderek artıyor

banner37

3 doktor, 1 anestezi uzmanı, 1 laboratuvar teknisyeni, 2 hemşire ve 2 donör olmak üzere 9 zanlı, dün topluca mahkemeye çıkarıldı ve aleyhlerine üçer gün tutukluluk emri alındı

‘Yumurta’ soruşturmasında zanlı sayısı giderek artıyor
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

“DONÖRLERE ÖDEMEYİ HEMŞİRE YAPTI”… Yasaya aykırı olarak para karşılığı ‘yumurta’ alışverişi yapılmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında polis, meseleye dahil oldukları gerekçesiyle özel hastanenin tüp bebek merkezinde görev yapan anestezi uzmanı A.T., ile M.K., ve N.Ü., isimli iki hemşire de tutuklandı. 3 zanlı, daha önce tutuklanan 6 zanlı ile birlikte dün mahkemeye çıkarıldı. Polis, mahkemede verdiği şahadette, donör B.Ş.’nin ikinci bir gönüllü ifade verdiğini ve hemşire M.K.’nin kendisine 4 bin 500 TL, diğer donör B.Ö.’ye de 3 bin 500 TL ödeme yaptığını söylediğini belirtti.

Lefkoşa’da özel bir hastane ve tüp bebek merkezi direktörleri tarafından yasalara aykırı olarak 20 yaşından küçük kadınlardan para karşılığında yumurta alındığı iddiası üzerine başlatılan soruşturmada zanlı sayısı 9’a çıktı.  

Soruşturma kapsamında ilk olarak tutuklanan Op. Dr. F.U.T., Dr. M.E.K., ile donörler B.Ş. ile B.Ö.’nün ardından önceki gün tutuklanan laboratuvar teknisyeni M.G. ve Dr. V.U.’nun da tutuklanması sonrasında, dün de meselede adı geçen özel hastanenin tüp bebek merkezinde görev yapan anestezi uzmanı A.T., ile M.K., ve N.Ü., isimli hemşireler de tutuklandı.

Yeni tutuklanan bu üç zanlı, daha önce tutuklanan diğer 6 zanlı ile birlikte dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve tümü hakkında 3 günlük tutukluluk emri alındı.

Dr. M.E.K., mahkemeye ambulansla gitti

Kalp ve yüksek tansiyon hastası olan ve ilk etapta durumunun ciddi olması nedeniyle yoğun bakımda tedaviye alınan Dr. M.E.K., mahkemeye Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne ait bir ambulansla sağlık ekibi eşliğinde götürüldü.

Hastanedeki doktorların Dr. M.E.K’nin anjiyo olması gerektiğini belirttiği ancak zanlının sağlık durumundan tereddüt edip, anjiyo olmayı reddettiği mahkemeye aktarıldı.

“Soruşturma geniş çaplı yürütülüyor”

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Okan Özkoçak, zanlı Dr. F.U.T.’nin M. isimli hastanenin tüp bebek merkezinin uzman doktoru olduğunu, zanlı Dr. M.E.K.’nin Lefkoşa’da özel bir tüp bebek merkezinin direktörü olduğunu belirterek, 19 yaşındaki zanlılar B.Ş., ve B.Ö.’nün ise yumurtalarını para karşılığı satan şahıslar olduğunu kaydetti.

Özkoçak, B.Ş.’nin 8 Temmuz’da verdiği ifade üzerine başlayan soruşturma neticesinde, zanlı B.Ş. ile B.Ö.’nün 2020 yılı Kasım ve Aralık ayı içerisinde para karşılığı yumurta sattıklarının tespit edildiğini dile getirerek, 9 Temmuz’da Sağlık Bakanlığı’na bağlı Koordinasyon Merkezi’yle görüşüldüğünü ve her iki tüp bebek merkezinin de ilgili birime donörlerle ilgili bilgi vermediğinin tespit edildiğini ifade etti.

Zanlı B.Ş.’nin Lefkoşa’daki tüp bebek merkezinde 13 Temmuz’da üç farklı isimde kaydının olduğunun tespit edildiğini işaret eden Özkoçak, dosyasının emare olarak alındığını anlattı.

Özkoçak, iki tüp bebek merkezine operasyon düzenlendiğine dikkat çekerek, “Bilişim Suçları” kapsamında mahkemeden temin edilen emirle, her iki tüp bebek merkezindeki bilgisayar ve dosyalara el konulduğunu ve her iki hastanenin de direktörlerinin tutuklandığını vurguladı.

Özkoçak, yasaya göre, maddi menfaat elde etmek için üreme hücresinin satılamayacağını belirterek, ayrıca yasal şekilde üreme hücresi bağışı yapacak donörlerin 20 yaşından küçük, 35 yaşından büyük olamayacakları üzerinde durdu.

banner134
Zanlı B.Ş.’nin 6 sayfalık, B.Ö.’nün ise 5 sayfalık itiraf içerikli ve zanlı olabilecek birçok kişinin de adının geçtiği gönüllü ifade verdiğini kaydeden Özkoçak, B.Ş.’nin Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde jinekolojik muayeneden geçirildiğini dile getirdi.

“Laboratuvar teknisyeni ve bir doktor daha tutuklandı”

Özkoçak, zanlı M.G.’nin, B.Ş. ile B.Ö.’nün yumurtalarını satmasına aracılık ettiğinin belirlendiğini ve bunun üzerine ikametgahında tespit edilerek derdest emri gereği tutuklandığını anlattı.

Özkoçak, M.G’nin, B.Ş. ile B.Ö.’nün gönüllü ifadelerinin birer suretini göstermesi üzerine gönüllü ifade vermeyi kabul ettiğini açıkladı.

Özkoçak, operasyonla B.Ş.’nin yumurtalarını alan doktor olduğunun belirlenmesi üzerine zanlı V.U.’nun da ikametgahında tutuklandığını belirtti.

İkinci ifade, 3 kişiyi daha tutuklattı

Polis memuru Okan Özkoçak, Sağlık Bakanlığı’nda donör olarak kaydı bulunmayan zanlı B.Ş.’nin ikinci bir gönüllü ifade verdiğini ve hemşire M.K.’nin kendisine 4 bin 500 TL, diğer donör olan arkadaşı ile B.Ö.’ye 3 bin 500 TL ödeme yaptığını belirttiğini mahkemeye aktardı.

Özkoçak, B.Ş.’nin ifadesi ışığında özel hastanenin tüp bebek merkezinde çalışan anestezi uzmanı A.T. (E-26) ve iki hemşiresi M.K. (K-30) ile N.Ü.’nün (K-29) tutuklandığını kaydetti.

Soruşturmanın devam ettiğini, alınması, teyit ve tekzip edilmesi gereken ifadelerin, aranan başka şahısların, incelenmesi gereken cihazların söz konusu olduğunu dile getiren Özkoçak, serbest kalmaları durumunda soruşturmaya olumsuz yönde etki etme ihtimallerinin bulunması nedeniyle 9 zanlının da üç gün süreyle tutuklu kalmasını talep etti.

Zanlıların avukatları tutukluluk talebine itiraz etmedi ancak tahkikat memuruna, tahkikatla ilgili sorular yöneltti.

Yargıç Mine Ozankaya, 9 zanlının da soruşturmanın salimen yürütülebilmesi adına istenilen tutukluluk emrini verdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2021, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75