banner6

Yumurta ve kolaya okkalı zam!

banner37

Yumurta ve kolaya okkalı zam!
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Zamların ardı arkası kesilmiyor. Ülkemizde bir taraftan hükümet kurma çalışmaları devam ederken zamlar da durmak bilmiyor.

   Uzun bir süredir gerek pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeni ile hammadde temininde yaşanan sıkıntılar, gerekse dövizin yükselişi ve hammadde fiyatlarının artışı A’dan Z’ye tüm ürünlerin zamlanmasına sebep olurken, bazı mal veya hizmetler 2’nci hatta 3’üncü kez zamlandı.

   Bugün de marketlere yansıyan zamlar arasında yumurta ve kola fiyatlarında artışlar gözlemlendi.

   Kola fiyatlarındaki artışın sebebinin şeker ve ambalajdaki temin sıkıntısı olduğu öğrenilirken, hammaddedeki fiyat artışları sebebi ile zam yapmak zorunda kalındığı öğrenildi.

   Yumurtadaki zammın sebebinin ise girdi maliyetlerinin özellikle de yem ve elektrikteki maliyet artışı olduğu bilgisi alındı.

Akhan: Maliyetlerimiz arttı

   Mustafa Hacıali İşletmeleri Pazarlama Sorumlusu Mehmet Akhan, yumurta tavuğunu yetişkin ve yumurta verecek düzene oluşan maliyetin yüzde 70’ini yemin oluşturduğunu kaydederek, yemdeki fiyat artışlarına dikkat çekti.

   Akhan, döviz kurlarındaki artış ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeni ile yem hammadde fiyatlarındaki yükselişin maliyetleri ciddi oranda artırdığına vurgu yaparak, mısırın ton fiyatının 200 dolardan 470 dolara yükseldiğinden bahsetti.

   Maliyetler içinde sadece yem değil, elektrik ve diğer girdilerin de olduğunu ve hepsinin zamlandığını söyleyen Akhan, yumurta fiyatlarının maliyetlerin çok altında kaldığını, uzun bir süre artış yapmamakta direttiklerini ama zararın günden güne büyüdüğü için yüzde 10- 15 civarında bir artış yapmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Nalcıoğlu: 1980’lere geri döndük

   Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Nalcıoğlu, enflasyonun yükselmeye devam ettiğine dikkat çekerek, pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşı nedenleri ile hammaddeye ulaşım sıkıntılarının yaşanmaya devam ettiğini ifade etti.

   Hammadde ulaşımı ve dövizin yükselişi sebebi ile ciddi oranda fiyatların yükseldiğine işaret eden Nalcıoğlu,  bunun da sürekli marketlerdeki ürün fiyatlarına yansıdığını söyledi.

   “1980’lere geri döndük” diyen Nalcıoğlu, o dönemde de her hafta fiyat değiştiğini hatırlattı.

   Nalcıoğlu, 200 ml teneke kolanın fiyatının 5 TL’den 6 TL’ye,  330 ml teneke kolanın fiyatının 6 TL’den 8 TL’ye, 1 litrenin 8 TL’den 10 TL’ye, 1,5 litre kolanın 10 TL’den 12,50 TL’ye, 2,5 litrenin ise 13 TL’den 17.50 TL’ye yükseldiğini belirtti.

   Nalcıoğlu, yumurtanın birim fiyatının ise 1,65 TL’den 1,80 TL’ye yükseldiğini kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110