“Yunancaya hiçbir zaman yeterince önem verilmedi”

banner37

Yunan Dili Derneği Başkanı Arif Malek, birçok kişinin Yunancayı ‘düşmanın dili’ olarak gördüğünü belirterek, bu algıyı yıkmak için dernek kurma ihtiyacı hissettiklerini belirtti

banner87
“Yunancaya hiçbir zaman  yeterince önem verilmedi”
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

   Yunan Dili Derneği Başkanı Arif Malek, Yunancanın Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumlar arasında birleştirici bir unsur olduğunu, ancak birçok kişinin Yunancayı ‘düşmanın dili’ olarak gördüğünü söyledi.

   Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümlerinden mezun olan kişiler, hem toplumda ‘Yunan Dili’ hakkında farkındalık sağlamak, hem de diğer yabancı dillerin yanında Yunancanın daha aktif hale getirilmesine katkı koymak amacıyla 17 Ekim 2018 tarihinde Yunan Dili Derneği’ni (YUDER) kurdu.

   KIBRIS’a konuşan Yunan Dili Derneği Başkanı Arif Malek, dernek kurma fikrinin ilk olarak Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde ‘Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı’ okuyan öğrencilerin gelecek kaygısı yaşaması üzerine ihtiyaç duyulan örgütlenmeden dolayı oluştuğunu kaydetti.

   Malek, her meslek grubunda eğitim gören insanların mezun olduktan sonra ne yapacağına dair sıkıntı yaşadığını, ancak eğitim gördükleri dönem boyunca kimsenin kendilerine bu sorunun cevabını verememesi üzerine dernek kurmak fikrinin ortaya çıktığını dile getirdi.

   Ayrıca Yunanca bilenleri tek bir çatı altında toplamak için derneğe ihtiyaç duyduklarını belirten Malek, derneğin resmi olarak 17 Ekim 2018 tarihinde kurulduğunu ve kurulduktan sonra da ilk olarak üyeleri artırma bazında çalışma yürüttüklerini söyledi.

   Malek, derneğin şu anda 40 üyeye sahip olduğunu belirterek, “Üyelerimiz arttıkça hem derneğin dinamik gücü, hem de kitlesel boyuttaki yapısı artacağı için sesimizi duyurmak daha kolay olacak” dedi.

   Ülkemizdeki bazı insanların Yunanca ile Rumcayı iki farkı dil olarak zannettiğini ifade eden Malek, Kıbrıs Türkçesi ile Türkiye Türkçesi’nde olduğu gibi Yunanca ile Rumca arasındaki tek farkın da şive olduğuna dikkat çekti.

“Yunancayı ‘düşmanın dili’ olarak görüyorlar”

   Birçok kişinin Yunancayı ‘düşmanın dili’ olarak gördüğünü belirten Malek, Yunancanın bu nedenle hiçbir zaman diğer diler kadar değer görmediğini belirtti.

   Yunancaya karşı ötekileştirme yapıldığını ifade eden Malek, “Biz dernek kurarak bu düşüncenin kırılması noktasında bir adım attık” dedi.

   Malek, dernek olarak herhangi bir siyasi yapıda olmadıklarını, ancak Yunancanın Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumlar arasında birleştirici bir unsur olduğunu düşündüklerini kaydetti.

   Yunancanın insanları kaynaştıracak bir noktada olduğunu belirten Malek, herkesi bu dili öğrenme konusunda yönlendirme arzusunda olduklarını belirtti.

“Yunancaya hiçbir zaman yeterince önem verilmedi”

   Ülkemizde Yunancaya hiçbir zaman yeterince önem verilmediğine dikkat çeken Malek, şu şekilde konuştu:

   “Yunanca, ada genelinde kullanılan resmi dillerden biri olmasına rağmen hiçbir zaman hak ettiği değeri bulamadı. Dünyadaki öncelik sırasına baktığımızda ‘İngilizce’ uluslararası dil olduğundan en öncelikli dildir. Ancak İngilizceden sonra ikinci dil olarak öncelik, her zaman en yakınlarda bulunan komşu ülkelerin dillerine verilir. Çünkü en çok etkileşime geçilebilecek dil komşu ülkelerin dilleridir. Ancak her nedense Türkiye’de olduğu gibi bizde de komşu ülkelerin dillerini öğrenmede bir sıkıntı yaşanıyor.

   Yanı başımızda Kıbrıslı Rumlar olmasına rağmen ülkemizde Yunanca bilen kişi sayısı maalesef çok az. Tabii ülkemizde Yunancayı farsi olarak konuşan kişiler de yok değil. Ancak bu kişiler de genellikle yaşlı kesim içerisinde olduğundan dolayı zaman içinde maalesef hayattan göçüp gitmeye başladılar. Yunan Dili eğitimi alanlar veya almak isteyenler ise bu alanda iş bulamayacağını düşündüğü için sayıları zaman içinde azalmaya başladı. Biz dernek olarak en yakın komşumuzun Yunanca konuşmasından dolayı insanları Yunanca öğrenmelerini teşvik etmeye çalışıyoruz.”

“Dernek olarak siyasi bir amaç gütmüyoruz”

   Dil öğrenmenin siyasi bir amaç taşımadığını belirten Malek, dillerin, toplumların birbiriyle etkileşime geçebilmesindeki en önemli araç olduğunu söyledi.

   Malek, Yunanca dendiği zaman bazı kişilerin temkinli yaklaştığını belirterek, “Hiçbir dil siyasi veya milli olarak düşünülmemeli” diye konuştu.

   Dillerin milli yapılar içerisindeki en bağımsız unsur olduğunu dile getiren Malek, dil öğrenilmeden toplumlararası etkileşimi sağlamanın mümkün olmadığını söyledi.

   YUDER’in herhangi bir siyasi amaç gütmediğinin altını çizen Malek, şu şekilde konuştu:

   “Yunanca bilen kişi sayısının artması durumunda hem güneyde yaşayan komşularımız bizi, hem de biz onları daha rahat bir şekilde anlayabileceğiz. Ayrıca biz eğer Yunanca öğrenirsek güneydeki insanlara da Türkçe öğretebiliriz. Bu şekilde hem etkileşimimiz artar, hem de ada içinde kullanabileceğimiz geçerli bir yabancı dilimiz olur. Ayrıca bir dilin öğrenilebilmesi veya en iyi seviyeye getirilebilmesi için o dili anadil olarak kullanan kişilerle etkileşim içinde olunması gerekir. Bu siyasi bir amaç taşıdığımız anlamına gelmez. Derneğimizde her fikre ve her ideolojiye sahip insanlar var ve biz bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Çünkü her fikir ve ideolojinin bizi genişletip daha da farklı noktalara götüreceğine inanıyoruz.”

“Derneğimizin kapısı herkese açık”

   YUDER’in yeni bir oluşum olmasından dolayı çok fazla bilinmediğini ifade eden Malek, hem Yunancanın geliştirilmesi, hem de bu dili bilen kişilerin yaşadığı sıkıntılara çözüm bulmak için çalıştıklarını bildirdi.

   Malek, dernek olarak kapılarının herkese açık olduğuna dikkat çekerek, derneğin bugüne kadar birçok farklı aktivite ve etkinlik düzenlediğini söyledi.

   KIBRIS Gazetesi Köşe Yazarı Dr. Kyriakos Cambazis ile ‘Terminoloji Sohbetleri’ adı altında 2 kez gündelik hayatta kullanılan kelimelerin ‘nasıl’ ve ‘nereden geldiği’ yönünde bir çalışma yürüttüklerini belirten Malek, Cambazis’in gönüllü olarak gerek bilgi birikimi, gerekse yazar kişiliği noktasında kendilerine yardımcı olduğunu kaydetti.

   Ayrıca geçtiğimiz nisan ayında Kantara’da iki toplumlu kamp etkinliği yapmayı planladıklarını söyleyen Malek, söz konusu dönemde yaşanan kötü hava şartları yüzünden etkinlik tarihini ertelemek zorunda kaldıklarını belirtti.

“Yunanca kursları düzenlemek istiyoruz”

   YUDER’in yeni kurulan bir dernek olduğunu yineleyen Malek, dernek olarak ilerleyen zamanlarda Yunanca kursları düzenlemek istediklerini kaydetti.

   Malek, Yunanca eğitimi almak için derneğe birçok başvuru yapıldığını, ancak başvuruların hem yeterli sayıda olmaması, hem de eğitim verebilmek için ihtiyaç duyulan çalışma ortamına sahip olmadıklarından dolayı Yunanca kursu düzenleyemediklerini söyledi.

“İki Dillilik Derneği’yle işbirliği yapma hedefindeyiz”

   Malek, yakın tarihte Güney Kıbrıs’ta kurulan İki Dillilik Derneği’nin YUDER’in yapısına çok benzediğini belirterek, söz konusu derneğin kurulmasını çok olumlu bir adım olarak nitelendirdi.

   YUDER’in Güney Kıbrıs’ta herhangi bir resmi faaliyette bulunmasının mümkün olmadığını ifade eden Malek, İki Dillilik Derneği’yle etkileşime geçme veya işbirliği yapma hedefinde olduklarını kaydetti.

   Malek, söz konusu dernekle etkileşime geçilmesi sayesinde, güneyde Türkçe eğitimi gören insanlarla daha yakın ilişkiler kurma şansı bulacaklarını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali keser
Ali keser - 4 ay Önce

Yunancayi ilerleymemize yardimci olun.yer ve hakli olarak parA

SIRADAKİ HABER

banner96