banner6

Yüreğimiz yandı

banner37

Değirmenlik-Girne dağ yolunda dün sabah meydana gelen korkunç trafik kazasında, 16 ve 17 yaşlarındaki iki lise öğrencisi ile 57 yaşındaki araç sürücüsü, olay yerinde feci şekilde can verdi. Kazada 5’i ağır, 7 kişi de yaralandı.

Yüreğimiz yandı
banner150 banner151 banner143

İsmail VOLKAN/ Mehmet KARA

Kıbrıs Türk halkı dün sabaha acı bir haberle uyandı. Sabahın kör karanlığında okullarına gitmek için evlerinden ayrılıp trafiğe kurban giden 3 vatandaşımızın kara haberi, ülkeyi yasa boğdu. Güney Kıbrıs’ta da yankı uyandıran trafik kazasında 16 ve 17 yaşlarındaki iki lise öğrencisi ile 57 yaşındaki araç sürücüsü, olay yerinde feci şekilde can verdi. Korkunç kazada 5’i ağır, 7 kişi de yaralandı.

Değirmenlik-Girne dağ yolunda dün sabah meydana gelen trafik kazasında, bir TIR ile öğrencileri taşıyan minibüs yüz yüze çarpıştı. TIR, Karaağaçlı öğrencileri Lefkoşa’ya taşıyan minibüsü ezerek tanınmaz hale getirdi. Yolcular, ezilen minibüse sıkıştı.

Üç kişi olay yerinde yaşamını yitirdi

Kazada, minibüs şoförü 57 yaşındaki Denktaş Mutluel ile minibüste yolcu olarak bulunan 16 yaşındaki Sude Demirkıran ve 17 yaşındaki İlayda Yeliz Öztürk, olay yerinde yaşamını yitirdi.

Kaza, dün sabah saat 07.10’da, Safa Güngör (E-25) yönetimindeki NJ 338 plakalı TIR’ın Değirmenlik istikametinden dağ yoluna tırmandığı sırada, taş ocakları mevkiinde yolun sağına geçmesi sonucu, karşı yönden gelen Denktaş Mutluel yönetimindeki THP 570 plakalı öğrenci minibüsüyle çarpışması sonucu meydana geldi.

Kaza sonucu minibüs şoförü Denktaş Mutluel (E-57), minibüste yolcu olarak bulunan Sude Demirkıran (K-16) ve İlayda Yeliz Öztürk (K-17) olay yerinde yaşamını yitirdi.

Ferah Mutluel (K-53), Abdullah Korkmaz (E-18), Sude Dermay Yahyaoğlu (K-16), Senem Töre (K-16), Kamil Meşeli (E-17), Doğukan Hüryaşar (E-15) ve Havva Kaymakamtorunları (K-17) yaralı olarak ambulans ile Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

Kazada ağır yaralanan Doğukan Hüryaşar ve Havva Kaymakamtorunları ise yoğun bakım servisinde müşahede altına alındı. Yaralıların hayati tehlikelerinin devam ettiği belirtildi.

Bu arada kazada yaşamını yitiren minibüs şoförü Denktaş Mutluel’in bugün Lefkoşa’da toprağa verileceği öğrenildi. Öte yandan NJ 338 plakalı TIR’ın ise Tüfekçi Ltd’e ait olduğu belirtildi.

İki kişi uyutuluyor

Hekimlerin verdiği bilgilere göre, kafa travması geçiren, karaciğer ve dalak yaralanması olan Türk Maarif Koleji öğrencisi Doğukan Hüryaşar ameliyat edildi. Ameliyattan sonra yoğun bakıma alınan ve şu an uyutulan Doğukan’ın hayati tehlikesi var.
Minibüs şoförünün eşi olan Ferah Mutluel, ciddi karaciğer yaralanması nedeniyle ameliyata alındı. Mutluel de yoğun bakımda uyutuluyor. Hastalar için açıklanan kritik zaman 48- 72 saat.
Bülent Ecevit Anadolu Lisesi öğrencisi Havva Kaymakamtorunları’nın beyin dokusunda ezilme oldu. Leğen kemiğinde de kırık olan Havva’nın bilincinin açık olduğu, konuşulanları anladığı, yakın takip için yoğun bakımda tutulduğu açıklandı.
Yaralıya cerrahi müdahale gerekip gerekmediği kontrol tomografisinde belirlenecek.

Sude’nin omurunda kırık var

Sedat Semavi Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Abdullah Korkmaz’ın sağ göz çevresindeki kırık, ayak bileklerinde kesik olduğu, plastik cerrahi servisinde tedavi gördüğü açıklandı.
Beyin cerrahisi servisinde bulunan 20 Temmuz Fen Lisesi öğrencisi Sude Dermay’ın omurunda kırık var. Sude, kırık alanın “pasifize” edilmesi, felcin önlenmesi için cerrahi müdahale geçirecek.
Açıklamaya göre, 20 Temmuz Fen Lisesi öğrencisi Senem Töre, kafa travması geçirdi. Bilinci açık olan hastanın takibi beyin cerrahisi servisinde sürüyor.
Bülent Ecevit Anadolu Lisesi öğrencisi Kamil Meşeli’nin sağ leğen kemiğinde ve sağ dirseğinde parçalı kırıklar var. Kamil, hem bacağı hem dirseği için cerrahi operasyon geçirecek.
Öte yandan, diğer yaralıların el ve ayak bileği çevresinde kırıkları olduğu, onların alçıyla takip edileceği açıklandı.

Minibüs, Karaağaç’tan Lefkoşa’ya gidiyordu

Minibüsün Karaağaç’tan Lefkoşa’ya gittiği ve içerisinde 10 kişinin olduğu belirtilirken, öğrencilerin Bülent Ecevit Anadolu Lisesi ile Sedat Semavi Endüstri Meslek Lisesi’nde eğitim gören öğrenciler olduğu kaydedildi.

Kazanın ardından hafif yaralanan TIR sürücüsü Safa Güngör’ün polis tarafından gözaltına alındığı ve bugün mahkemeye çıkarılacağı bildirildi.

Yol geçici bir süre trafiğe kapatıldı

Feci kazanan yaşandığı yol, bir süreliğine trafiğe kapatıldı. Minibüsten bir çocuğun eksik olduğunun ihbar edilmesi nedeniyle ise polis uzun bir süre etrafta arama yaptı.

Kazayı duyan hastaneye akın etti

Korkunç kaza, ülke gündeminin ilk sırasına yerleşti. Yaralılar için kan bağışı çağrısı yapılması üzerine Kan Bankası’na akın eden vatandaşlar, kan vermek için uzun bir kuyruk oluşturdu.

Kaza haberinin duyulmasının ardından hastaneye akın eden vatandaşlar ve aileler, yaralıların sağlık durumunu öğrenmek için acil servisin önünde toplandı. Ana-baba gününe dönüşen acil servisin önünde toplanan endişeli kalabalık, evlatlarının ya da yakın ve arkadaşlarının durumunu öğrenmek için gelecek iyi bir haber için çırpınıp durdu. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Bülent Dizdarlı, zaman zaman dışarıya çıkarak kapı önünde merakla bekleyen kalabalığa yaralıların sağlık durumu hakkında bilgi verdi.

 

Bakan Berova öğrencilerin hangi okullarda olduklarını açıkladı

Yaralıların sağlık durumuyla ilgili öğle saatlerinde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova, Hastane Başhekimi Bülent Dizdarlı ve yaralılara müdahalede bulunan doktorlar yer aldı.

Berova hayatını kaybeden ve yaralanan öğrencilerle ilgili bilgi verdi. Berova, Doğukan Hüryaşar’ın Türk Maarif Koleji öğrencisi, Havva Kaymakamtorunları’nın Bülent Ecevit Anadolu Lisesi öğrencisi olduğunu söyledi. Berova, plastik, beyin cerrahisi ve ortopedi servislerinde müşahede altına alınan öğrencilerle ilgili de bilgi vererek Abdullah Korkmaz’ın Sedat Semavi Endüstri Meslek Lisesi, Sude Dermay ile Senem Töre’nin 20 Temmuz Fen Lisesi, Kamil Meşeli’nin Bülent Ecevit Anadolu Lisesi öğrencisi olduğunu dile getirdi.
Berova, hayatını kaybeden öğrencilerden Sude Demirkıran’ın Bayraktar Türk Maarif Koleji, İlayda Yeliz Öztürk’ün Bülent Ecevit Anadolu Lisesi öğrencisi olduğunu açıkladı. Berova, servis şoförü Denktaş Mutluel’in de kazada yaşamını yitirdiğini belirtti.

Sucuoğlu: Sözün bittiği yerdeyiz

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, basın toplantısındaki konuşmasına, “Üzücü bir gün yaşıyoruz. Sözün bittiği yerdeyiz” diyerek başladı.
Sucuoğlu, 112 acil servisin kaza nedeniyle bu sabah saat 07.14’te arandığını, en yakın noktadaki ambulansın 07.15’te Ercan’dan hareket ettiğini söyledi. Sucuoğlu, saat 07.20’de 2 ambulansın Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nden harekete geçtiğini, 07.33’te Girne Akçiçek Hastanesi’nden ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nden birer ambulans olmak üzere olay yerine toplam 4 ambulansın gittiğini belirtti.
Kazada 3 kişinin olay yerinde yaşamını yitirdiğini belirten Sucuoğlu, yaralıların tümünün 7.40 ile 8.00 arasında hastaneye ulaştırıldığını; ortopedist, cerrah, beyin cerrahı ve anestezistlerden oluşturulan 3 ekibin hemşirelerle birlikte hastalara müdahale ettiğini kaydetti. Sucuoğlu, durumu kritik alan 2 hastanın art arda ameliyata alındığını belirtti.
Kazanın duyulmasının ardından, çok kısa bir sürede vatandaşların kan vermek için hastaneye akın ettiğini, kısa zamanda 72 ünite kan verildiğini aktaran Sucuoğlu, acil kan ihtiyacının bulunmadığını vurguladı.
Faiz Sucuoğlu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ile Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı’nın arayarak ihtiyaçları sorduğunu söyledi.

Dizdarlı: Gurur duydum

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı ise açıklamasında, dün hastanede olağanüstü bir gün yaşandığını kaydederek, ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.
Başta Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) hastanesi ile Kolan Hastanesi olmak üzere özel hastanelerden telefonlar aldıklarını; bunun, zor anlarda kendilerini motive ettiğini söyleyen Dizdarlı, güvenlik ekiplerinin hastane önünde infial içinde olan insanları kontrol altına aldığını, bunun da hekimlerin işlerini kolaylaştırdığını kaydetti.
Dizdarlı, “Trafik kazaları biz hekimleri bazen mesleğinden soğutur. Ben bu ülkenin vatandaşı olarak insanların daha dikkatli araç kullanmasını, alt yapıya daha fazla dikkat edilmesini istiyorum. Bu gün çok mutsuz bir gündü ama bu ülkenin vatandaşı olduğum için gurur duydum. İnsanların nasıl bir dayanışma içinde olduğunu, yalnız olmadığımızı gördük” dedi.

Kamyonun o saatte trafikte olmaması gerekiyordu

Karayolları Dairesi, yol güvenliği ve kamu düzeni bakımından gerekli olduğundan 1 Temmuz 2014 itibariyle 5 bin kilogram ve üzeri ağırlığındaki kamyonların, memur mesai saatleri başlangıç ve bitişine yakın sürede bazı güzergahlara çıkmasını yasaklamıştı. Ülkemizde mesai giriş ve çıkışlarında 5 tonun üzerindeki araçların ana yollara çıkması yasak. Maalesef yasaya rağmen, mesai başlangıç ve bitiş saatlerinde trafikte olmaması gereken birçok ağır vasıta ana yollarda seyrediyor.

Fasıl 83 Umumi Yolları Koruma Yasası’na göre, mesai başlamadan bir saat önce ve mesai çıkışından yarım saat sonraya kadar 5 bin Kg’lık (5 tonluk) kamyonların yollara çıkışı yasak.

24 Mayıs 2004 yılında yürürlüğe giren “Fasıl 83 Umumi Yolları Koruma Yasası”nın 4’üncü maddesi aynen şöyle:

 “Lefkoşa - Güzelyurt, Güzelyurt - Çamlıbel, Çamlıbel - Girne, Girne - Çatalköy, Ercan Kavşağı - Serdarlı, Geçitkale - Bahçeler, Gazimağusa - Yeni Erenköy ana yollarında, yaz ve kış mesai saati uygulandığı sürede; mesai saati başlamadan bir saatlik süre içinde ve mesai bitiminden yarım saatlik süre içinde 5 bin kilogram ve üzeri ağırlıkta olan kamyonların seyrüseferlerini ve bulunmalarını yasaklarım.”

Temmuz ayındaki kazayı sosyal medyada duyurmuştu

Kamyon şoförü Safa Güngör, 31 Temmuz tarihindeki kendi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı başka bir kazayla ilgili fotoğraflar paylaşmış ve şu yorumlarda bulunmuştu:

 “Allah’ım sana şükürler olsun binlerce kez ufak bir sıyrıkla atlattık bunu yüce Rabbim düşmanıma bile yaşatmasın öncelikle ANNEMİN ve bütün sevdiklerimin duasıyla şu an hayattayım Allah sevdiklerimi ve hayırlı dualarını eksik etmesin amin.”

Polis Basın Subaylığı, söz konusu kazayla ilgili herhangi bir kayıt olmadığını belirtti.

Projesi 2014 yılında hazırlanmıştı. Tünel de olacaktı

Değirmenlik- Girne dağ yolunun yenilenmesi 2014 yılında gündeme gelmişti ancak proje hazır olmasına rağmen yol ihaleye açılmadı. Edinilen bilgiye göre ihalenin Ankara tarafından yapılacağı, bu nedenle gecikme yaşandığı ifade edildi. Proje, Ercan Havalimanı ve Acapulco arasındaki yolun çift şerit olmasını kapsıyor ve proje dahilinde Değirmenlik bölgesinden tünel açılması konusu da yer alıyor.

Akıncı, İstanbul programını yarıda kesip yurda döndü

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Uluslararası İşbirliği Platformu tarafından düzenlenen 7. Boğaziçi Zirvesi'ne katılarak açılış konuşması yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, dün akşamki programını iptal ederek KKTC’ye döndü.

Dürüst: Bu yılların sorunu

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, kazanın şerit ihlali yüzünden gerçekleştiğini belirtirken, kazanın meydana geldiği yolun yetersiz olduğunu bakanlık olarak kendilerinin de bildiğini ve göreve gelir gelmez bahsedilen yolun çift şerit yapılması için düğmeye basıldığını ifade etti.

Çok üzgün olduğunu ifade eden Dürüst, gelen soru üzerine, saat uygulaması yüzünden bu kazanın gerçekleşmediğini ancak o saatlerde kazaya sebebiyet veren kamyonun yollarda olup olmaması gerektiğinin soru işareti olarak önlerinde durduğunu söyledi ve bu konuyu en kısa sürede ilgili birimlerle değerlendireceklerini belirtti.

Yas ilan edilip edilmeyeceğine bakanlar kurulunun karar vereceğini söyleyen Dürüst, "İstifa edecek misiniz" sorusuna ise, "Böyle bir soruyu gerekli bulmuyorum o nedenle bu soruya cevap vermeyeceğim" dedi. Dürüst, “Bu sorun yılların getirisidir, ben göreve geleli 6 ay oldu, o nedenle istifa etmeyi gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum” dedi.

 

Siyasilerden ve sivil toplum örgütlerinden mesajlar yağdı

Başbakan Hüseyin Özgürgün, dün sabah meydana gelen trafik kazasında yaralanan hastaları Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde ziyaret etti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Sibel Siber ise yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:
“Kazada hayatını kaybedenler arasında henüz eğitimine devam eden yavrularımızın da olması bu acımızı daha da derinleştirmiştir. Trafikle ilgili ülkede yapılan tüm uyarı ve alınan tüm tedbirlere rağmen yaşadığımız kayıplar bizlere bu konuda daha da çok yol almamız acı gerçeğini ortaya koymaktadır. Ülkemizin başı sağ olsun”.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, dün sabah Girne dağ yolunda 3 kişinin ölümü ve 7 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan acı trafik kazasından büyük üzüntü duyduğunu belirterek, “evlatlarını kaybeden acılı ailelere başsağlığı, yarılılara geçmiş olsun ve acil şifalar” dileğinde bulundu.
Başbakan Özgürgün, konferans vermek üzere gideceği İstanbul ziyaretini de yaşanan bu acıdan dolayı iptal ettiğini duyurdu.
Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı Serdar Denktaş, “Bu tür üzücü olayların yaşanmaması hepimizin dileğidir. Yollarımızda her ne kadar eksiklikler olsa da trafik kazalarının yaşanmasında önemli rolü olan sürücü hatalarını göz ardı etmemeliyiz. Özellikle toplu taşımacılık yapan ve ağır iş araçları kullanan şoförlerimizin çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Sürücülerin dikkatsizliği ne yazık ki suçsuz insanların ölümüne sebep olmaktadır. Bu konuyla ilgili yapılması ve alınması gereken tüm önlemler hükümetler tarafından ele alınmalıdır” dedi.

TC Lefkoşa Büyükelçisi Kanbay, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı, UBP Genel Sekreteri Dursun Oğuz, Din İşleri Başkanı Talip Atalay, Yeni Doğuş Partisi, Devrimci Komünist Birlik, Kıbrıs Türk Orta Eğitim öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), MÜSİAD, Belediye Emekçileri Sendikası, KKTC Din Görevlileri Birliği, Din Görevlileri Sendikası ve Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen), BKP, KTAMS ve Dayanışma da mesaj yayınlayarak, yaşanan olaydan duyulan üzüntüyü dile getirdi.

Mesajlarda, hükümet de eleştirildi.

Acının ırkı yok

Öte yandan Güney Kıbrıs'ta birçok sivil örgüt Kıbrıslı Rumlara "Kuzeye geçin ve kan bağışında bulunun" çağrısında bulundu. Politis gazetesi de internet sitesinde kan bağışı çağrısı yaptı.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis de taziye mesajı yayımladı. Anastasiadis, şahsi sosyal medya hesabından (twitter ) paylaştığı mesajında, “Beşparmak Dağı’nda meydana gelen kazadan derin üzüntü duyuyorum. Hayatını kaybedenlerin yaslı ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi.
Kıbrıs Rum Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos da, sosyal medya hesabında, Kıbrıs Türk tarafının talep etmesi halinde Rum yönetiminin elinden gelen yardıma hazır olduğunu belirtti. Papadopulos, Rum Sözcü Nikos Hristodulidis’in Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu ile telefon görüşmesi yaptığını da ekledi.
DİKO ve Vatandaşlar İttifakı da yazılı açıklama yaparak kazada ölenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.
Kaza haberi Rum medyası tarafından “son dakika haberi” olarak geçildi. Rum radyosu haber bültenlerinde kazayla ilgili gelişmelere yer verirken internet gazeteleri kazayla ilgili haberlerini fotoğraf ve video destekli yayımladı.

Aynı yolda, 2007 yılında 7 kişi hayatını kaybetmişti

Aynı yolda 2 Mart 2007'de, Çatalköy istikametinde seyreden bir kamyon, frenlerinin patlamasının ardından önündeki taksiye çarpmış, 1'i çocuk 7 kişinin ölümüne sebep olmuştu. Dünkü kaza hafızalara bu acı olayı getirdi ve bir kez daha yollarda can güvenliğinin olmadığını gözler önüne serdi.

Tüm ilkokullarda saygı duruşu yapılacak

Dağ yolunda meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden öğrenciler için bugün, tüm ilkokullarda saygı duruşu yapılacak.

KTÖS’ten yapılan açıklamaya göre, saygı duruşu için tüm ilkokul, okulöncesi ve özel eğitim okullarında ders zili saat 09.00’da çalacak ve sendika yönetim kurulu Lefkoşa Çağlayan İlkokulu'nda basına açıklama yapacak.

Bazı etkinlikler iptal edildi

Dün resmi törenle açılması beklenen Yenierenköy Sağlık Merkezi’nin açılışı iptal edildi. Merkezin açılışını

Başbakan Hüseyin Özgürgün yapacaktı.

Ticaret Odası da taziye mesajında, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Turkcell Kuzey Kıbrıs ile işbirliği halinde yarın akşam düzenlenecek 4. Kıbrıs Türk Ticaret Odası Girişimcilik Zirvesi’nin ertelendiğini bildirdi.

DEV-İŞ ise, taziye mesajı yayımladı ve yarın akşam yapılacak 40. yıl resepsiyonunu ertelediğini duyurdu.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2016, 08:05
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110