Yurt dışında yaşayan soydaşlarımıza sahip çıkın

banner37

Kısa süre önce İngiltere’de Kıbrıslı Türklerle bir araya gelen KTİMB Başkanı Gürcafer, İngiltere’ye göç etmek zorunda kalan Kıbrıslı Türklerden yeni jenerasyonun Kıbrıs’a aidiyet duygusunun neredeyse kopma noktasına geldiğini belirterek devlete çağrı yaptı

banner87
Yurt dışında yaşayan  soydaşlarımıza sahip çıkın
banner90
banner99

YENİ NESİL AİDİYET DUYMUYOR” Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin yeterince önemsenmediği belirterek, bu durumun yeni nesilde ‘aidiyet’ eksikliğine yol açtığını söyledi. Gürcafer, hükümetlerin yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin yaşadıkları sorunları görmezden gelme lükslerinin olmadığını belirterek, “Eğer üzerimize düşen görevleri yerine getiremezsek, yurtdışında yaşayan toplumumuz bizden kopacak” dedi.

“EKONOMİ VATANDAŞI KORKUTUYOR” Gürcafer, ülkede sürdürülebilir bir sosyoekonomik yapıya kavuşmadığımız sürece yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin kalıcı olarak dönmesini sağlayamayacağımızı belirterek, ülke ekonomisinde yaşanan iniş ve çıkışların yurt dışında yaşayan vatandaşları korkuttuğunu söyledi.

Ülkemize tatil amaçlı gelen Kıbrıslı Türklerin kendi ülkesinde ev sahibi olmasının çok önemli olduğunu belirten Gürcafer, aidiyet duygusunu sağlayabilmek için yurtdışında yaşayan vatandaşların ev almasına yardımcı olmamız gerektiğini ifade etti.

“ASKERLİKTEN MUAF TUTULMALILAR” Cafer Gürcafer, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin önündeki en büyük engelin askerlik sorunu olduğunu belirterek, yurt dışında askerliğin, sanki de toplumu eritmek için bir misyon olarak görüldüğünü kaydetti. Gürcafer, yurt dışında doğup büyüyen her Kıbrıslı Türk’ün istisnasız şekilde askerlikten muaf tutulması gerektiğini belirterek, “Geçmişte yaptığımız bazı hatalar yüzünden yurtdışında yaşayan bazı Kıbrıslı Türkler artık tatil için burayı tercih etmiyor” dedi.

Ahmet KARAGÖZLÜ

   Ülkemizden yıllar önce çeşitli nedenlerden dolayı göç etmek zorunda kalan Kıbrıslı Türkler, dünyanın çeşitli ülkelerinde kendi kimliklerini koruyabilmek için birçok mücadele gösterirken, devletin bu konuya yeterince önem vermemesi, yeni nesilde vatanına karşı aidiyet duygusunun azalmasına neden oluyor.

   Uzmanlar, Kıbrıslı Türklerin en çok göç verdiği ülkelerin başında bulunan İngiltere’deki yeni jenerasyonla bağlarımızın neredeyse kopma noktasına geldiğine dikkat çekiyor.

   Özellikle İngiltere’de yaşayan bazı Kıbrıslı Türk gençlerin “Türkçe” konuşamadığını belirten uzmanlar, devletin bu konuda üzerine düşen görevlerini yerine getirmesi gerektiğini vurguluyor.

   Hemen hemen her ailenin siyasi veya ekonomik sıkıntılardan dolayı yurt dışına göç verdiğini belirten birçok kesim ise göç vermenin her ada ülkesinin kaderi olduğunu söylüyor.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan ve kısa süre önce İngiltere’de Kıbrıslı Türklerle bir araya gelen Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin bugüne kadar yeterince önemsenmediği belirterek, bu durumun yeni nesilde ‘aidiyet’ eksikliğine yol açtığını söyledi.

   Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Kıbrıslı Türklerin toplumsal varlığının korunabilmesi için devletin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade eden Gürcafer, “Eğer üzerimize düşen görevleri yerine getiremezsek, yurt dışında yaşayan toplumumuz bizden kopacak” dedi.

“Kıbrıs’a yeterince aidiyet duyulmuyor”

   İletişim çağında olduğumuzdan dolayı dünyanın artık eskisi kadar büyük olmadığını dile getiren Gürcafer, böylesi bir ortamda göç edilen ülkede kendi kimliğini korumanın çok daha zor olduğuna vurgu yaptı.

   Artık hükümetlerin yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin yaşadıkları sorunları görmezden gelme lükslerinin olmadığına işaret eden Gürcafer, özellikle de İngiltere’deki yeni neslin Kıbrıs’a yeterince aidiyet duymadığına dikkat çekti.

   İngiltere’de doğup büyüyen Kıbrıslı Türk gençlerin artık KKTC yerine Ayia Napa’ya gitmeyi tercih etmeye başladığını ifade eden Gürcafer, bu konuda devletin yanı sıra sivil toplum örgütlerinin de adım atması gerektiğinin altını çizdi.

   Ayrıca yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin kendi anayurtları yerine başka ülkelerden ev satın almaya başladıklarını belirten Gürcafer, bunun araştırılması ve çözümlenmesi gereken çok önemli bir konu olduğuna dikkat çekti.

“Ekonomideki dalgalanmalar vatandaşları korkutuyor”

   Ülkemizde sürdürülebilir bir sosyoekonomik yapıya kavuşamadığımız sürece yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin kalıcı olarak dönmesini sağlayamayacağımıza vurgu yapan Gürcafer, ülke ekonomisinde yaşanan iniş ve çıkışların yurtdışında yaşayan vatandaşları korkuttuğunu söyledi.

   Gürcafer, ekonomideki dalgalanmadan dolayı yurtdışından toplu bir geri dönüşün mümkün olmadığını, ancak Kıbrıs sorununun nihai bir çözüme kavuşması durumunda toplu bir dönüşün yaşanabileceğini kaydetti.

   Ülkemize tatil amaçlı gelen Kıbrıslı Türklerin kendi ülkesinde ev sahibi olmasının çok önemli olduğunu belirten Gürcafer, aidiyet duygusunu sağlayabilmek için yurtdışında yaşayan vatandaşların ev almasına yardımcı olmamız gerektiğini ifade etti.

“En büyük engel askerlik sorunu”

   Gürcafer, yurt dışında ikamet eden Kıbrıslı Türklerin önündeki en büyük engelin askerlik sorunu olduğuna dikkat çekerek, yurtdışında askeriliğin, sanki de toplumu eritmek için bir misyon olarak görüldüğünü ifade etti.

   Yurtdışında doğup büyüyen her Kıbrıslı Türk’ün istisnasız askerlikten muaf olması gerektiğini belirten Gürcafer, şöyle devam etti:

   “Eskiden İngiltere’den ülkemize gelen turist sayısı 100 binlerle telaffuz edilirken, bugün bu sayı 10 binlere düşmeye başladı. Bunun esas sebebi de Kıbrıslı Türklerin artık tatil için burayı tercih etmemesidir. Kıbrıslı Türklerin burayı tercih etmemesinin birçok nedeni var ama bunlar arasında en önemli olan askerlik sorunudur. Örneğin bazı aileler ‘askerlik yüzünden benim çocuğum Kıbrıs’a gidemiyor, çocuğum gidemezse bende gitmem’ diyor.

   Siyasilerimiz askerlik işini basitleştirdiklerini söylüyor. Ancak biz yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin beyinlerinden askerlik fobisini kaldıramadık. Çünkü geçmişte bu konuda çok büyük hatalar yaptık. Örneğin biz geçmişte hiç Türkçe bilmeyen bir Kıbrıslı Türk’ü ülkemize gelir gelmez, havaalanından doğrudan askere gönderdik. Dolayısıyle da geçmişte yaptığımız bu gibi durumlar sanki de şehir efsanesi gibi anlatılmaya başlandı. Bu da insanlarımızda bir korku yarattı. Biz bazı düzenlemeler yaparak insanların kafasından bu korkuları silemeyiz. Bunu ancak askerliği tamamen kaldırarak yapabiliriz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108