banner6

Yurt dışından da risk kabulüne başlayacağız

banner37

TrustCapitalReinsurance Ltd. şirketi, aldığı uluslararası derecelendirme notuyla sektördeki istikrarlı duruşunu bir kez daha kanıtladı; CapitalGroup Yönetim Kurulu Başkanı Arhun ise 2022 vizyonunu açıkladı

Yurt dışından da risk kabulüne başlayacağız
banner151

NOT GÖRÜNÜMÜ KARARLI…TrustCapitalReinsurance Ltd., 23 Aralık 2021 itibarıyla uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu DRC Rating’den değerlendirme almayı başardı. Bu bağlamda DRC Rating, TrustCapitalReinsuranceLtd.’nin uzun vadeli ulusal kredi derecelendirme notunu  ‘TR BBB+’, kısa vadeli ulusal kredi derecelendirme notunu ‘TR A-2 ’, uzun ve kısa vadeli ulusal notlara ilişkin görünümleri ise ‘Kararlı’ olarak belirledi.

KAYNAK ÜLKE DIŞINA KAÇMIYOR…CapitalGroup Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Arhun, TrustCapitalReinsuranceLtd kuruluncaya kadar ülkede herhangi bir reasürans şirketinin olmaması nedeniyle 80 milyon TL’lik bir kaynağın her yıl kayıt dışı olarak yurt dışına gittiğinin ve KKTC’nin her yıl yaklaşık 20 milyon TL vergi kaybına uğradığının da altını çizdi. Arhun, en büyük hedeflerinin ise yurt dışından da risk kabulüne başlayarak ülke ekonomisine önemli bir katma değer daha katmak olduğunu belirtti.

Ali ÇATAL


Yerel sigorta sektörüne hizmet vermek, sektörün reasürans koruması anlamında yaşadığı olumsuzluklara çözüm üretmek ve ülke ekonomisine katma değer katmak amacıyla ciddi bir yatırım ve büyük bir özveri ile 2017 yılında kurulan Kuzey Kıbrıs’ın ilk ve tek reasürans şirketi TrustCapitalReinsurance Ltd.,yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen istikrarlı büyümesini sürdürdü.

Faaliyete geçmesinden bir yıl süre sonra uluslararası risk kabulüne imkan sağlayan derecelendirmeyi almayı başaran TrustCapitalReinsuranceLtd., 23 Aralık 2021’de de uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu DRC Derecelendirme Hizmetleri A.Ş.’den (DRC Rating) değerlendirme almayı başardı.


Bu bağlamda DRC Rating, TrustCapitalReinsuranceLtd.’nin uzun vadeli ulusal kredi derecelendirme notunu  ‘TR BBB+’, kısa vadeli ulusal kredi derecelendirme notunu ‘TR A-2 ’, uzun ve kısa vadeli ulusal notlara ilişkin görünümleri ise ‘Kararlı’ olarak belirledi.


KKTC’de bir reasürans firması açmanın vizyoneri ve bu adımın atılması için her türlü imkanı seferber etmiş CapitalGroup Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Arhunise derecelendirme ile ilgili yaptığı açıklamada, ülke kaynaklarının vergisiz olarak yurt dışına çıkmasını önlemek amacıyla kurdukları TrustCapitalReinsurance Ltd. şirketinin çok kısa bir sürede uluslararası derecelendirmede pozitif bir puan almasının, ülkeye yurtdışından da kaynak girişi sağlayabilmenin önünü açan ciddi bir başarı olduğunu kaydetti.

TrustCapitalReinsuranceLtdkuruluncaya kadar ülkede herhangi bir reasürans şirketinin olmaması nedeniyle 80 milyon TL’lik bir kaynağın her yıl kayıt dışı olarak yurtdışına gittiğinin ve KKTC’nin her yıl yaklaşık 20 milyon TL vergi kaybına uğradığının da altını çizen Arhun, TrustCapitalReinsuranceLtd. olarak en büyük hedeflerinin ise yurtdışından da risk kabulüne başlayarak ülke ekonomisine önemli bir katma değer daha katmak olduğunu belirtti.

Arhun, KKTC genelinin sigorta riskinin yüzde 40’ını devralan TrustCapitalReinsuranceLtd.’nin, yapılan anlaşmalara göre, 2022 yılında devlete 8 milyon TL vergi vermeyi hedeflediğini de ifade etti.

Arhun,ayrıca, TrustCapitalReinsuranceLtd’ningerçekleştirdiği uluslararası retresesyonerlikyani reasürans yoluyla alınan riskin başka şirketlere devredilmesi anlamına gelen antlaşmalarıyla, yüklendiği riski yüzde 30 bandında Slovenya, yüzde 10 ile Kuveyt, yine yüzde 10 seviyesiyle İsviçre ve yüzde 50 ile Hindistan’a devrettiğini kaydetti.


Kovid-19 salgınının meydana getirdiği belirsizlik ortamını da çalışma şekli ve teknolojik altyapı dönüşümlerini tamamlamak için kullanarak hizmet kalitesinde bir fırsata çevirdiklerini ifade eden Arhun, 2022 yılında da istikrarlı büyümeyi devam ettirmeye kararlı olduklarını vurguladı; çalışma arkadaşlarına da gösterdikleri performans nedeniyle ayrıca teşekkür etti.

Not görünümüne etki eden faktörler


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği notlara ise etki eden pek çok faktör söz konusu.


Buna göre, ‘anlaşma sağlanan sedan şirket sayısının artması, risk yönetimi politika ve uygulamalarının geliştirilmesi, düzenleyici otoritenin sigorta sektöründe yapacağı yeni düzenlemeler, teknik kâr/yazılan net prim oranının yükselmesi ve kurumsal yönetim uygulamalarının geliştirilmesi’ gibi faktörler, not görünümüne olumlu etki ediyor.


Diğer taraftan, ‘yeni Kovid-19 varyantları nedeniyle alınacak seyahat kısıtlamalarından KKTC turizm sektörünün olumsuz etkilenmesi, şirket kârlılığının olumsuz makroekonomik göstergelerden etkilenmesi ile ödenen hasar ve tazminat tutarlarında yaşanacak olası artış’ ise kuruluşların vereceği notu olumsuz etkiliyor.

Reasürans nedir?

Reasürans terimi, genel hatlarıyla, sigorta şirketlerinin ‘üstlerindeki riskleri tekrar sigortalatarak’ kendilerini güvence altına alması eylemini ifade eder. Reasürans işinde uzmanlaşan şirketlere ve bu şirketlerde çalışan reasürans konusunda uzman kişilere de ‘reasürör’ denir.


Sigorta şirketleri, reasürans sayesinde kendi mali kapasitelerinin çok üzerindeki risklere teminat verebilir. Reasürörlere devredilen riskler, dünyanın her tarafında reasürans yapan şirketlere dağılır. Böylece, özellikle büyük risklerin etkileri bölünür ve uluslararası mali piyasalara dağılarak ‘karşılanabilir hale’ gelir.

Sigorta şirketleri, reasürans işinde genellikle riski veren taraf olmakla birlikte, bazen risk kabulü de yapar ve risklerin tümünü reasürörlere devretmez; bir kısmını üstlenir. Sigorta şirketlerinin kendilerinde kalan bu riske ise ‘saklama payı’ veya konservasyon denir.

Sigorta şirketleri, devrettikleri riskler karşılığında reasürörlere prim öder. Reasürörler de sigorta şirketlerine, üstlendikleri risklerden kaynaklanan hasar tazminatlarını ödedikleri gibi kendilerine devrettikleri riskler için ayrıca komisyon ödemesinde bulunur.

Reasürans yoluyla risk devralan reasürans veya sigorta şirketlerinin, aldıkları bu işi başka şirketlere devretmesine ise retrosesyon deniliyor. Birinci aşamada devralınan risklersesyon, ikinci aşamada reasürans yoluyla devredilen ve devralınan riskler de retrosesyon olarak adlandırılıyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110