Yurtdışı tatili yine hayal!

banner37

Yaz denince ilk akla gelen tatil planları, pandemi kabusu nedeniyle bu yıl da sekteye uğradı. Uçak seferlerinin azlığı ve belirsizliği, uçak biletlerinin pahalılığı, Bakanlar Kurulu’nun bazı kararları ve alım gücünün düşmesi, vatandaşların yurtdışı yerine yurt içi tatili tercih etmesine sebep oluyor. Aynı nedenlerle yurtdışından turist de adaya gelemiyor. Turizm sektörü de bu olumsuzluklardan nasibini alıyor

Yurtdışı tatili yine hayal!
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

TOLUN: KİMSE YURTDIŞINDA TATİL TERCİH ETMEZ… KITSAB Başkanı Orhan Tolun, yurtdışında tatil için 4 kişilik bir ailenin 5 günlük konaklama ve uçak bileti dahil minimum 22 bin TL’yi gözden çıkarması gerektiğini söyledi. Tolun, ülkemizdeki 5 yıldızlı otellerde tatil yapmayı tercih edenler için 5 gün, üstelik uçak biletsiz tatil bedelinin ise minimum 14 bin TL civarında olacağını kaydetti. Orhan Tolun, mevcut kararlar, belirsiz uçuşlar ve yüksek uçak bileti fiyatları ile kimsenin yurtdışında tatili tercih etmediğini vurguladı

ÇAĞINER: TURİSTİN GELMESİNİ MUTLAKA SAĞLAMAK GEREKİR… KITOB Başkanı Dimağ Çağıner, yerli halkın, yerli otellere talebinden memnun olduklarını ancak otellerin yatak kapasitesinin yerli halkla dolmayacağını kaydetti. Çağıner, Avrupa ve Türkiye’den turistin ülkemizi tercih etmesinin önünde duran 3 engeli  “Uçak seferi sayılarının azlığı, Güney Kıbrıs’la aynı olmayan kriterler ve çift aşıda PCR istenmesi” olarak sıraladı ve “Bir şeyler yapılmazsa 2020’den daha kötü bir yıl bizi bekliyor” dedi

Yazın gelmesiyle ilk akla gelen yurtdışı tatil planları, bu yıl da hayal oldu. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da yaz tatili için vatandaşlar, bütçesinin elverdiği koşullarda yurtiçi tatille gönlünü az da olsa hoş etmeye çalışacak.

Uçak seferlerinin azlığı ve belirsizliği, uçak biletlerinin pahalılığı, Bakanlar Kurulu’nun bazı kararları ve alım gücünün düşmesi, vatandaşların yurtdışı yerine yurt içi tatili tercih etmesine sebep oluyor.

Aynı nedenlerle yurtdışından turist de adaya gelemiyor. Turizm sektörü de bu olumsuzluklardan nasibini alıyor.

Pandemiyle birlikte büyük darbe alan turizm sektörü, aşılanmaların devam etmesi ve yeni kararlarla ayağa kalkmaya çalışsa da, sektör, uçak seferlerinin azlığı, uçak biletlerinin pahalılığı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun aldığı bazı kararların turizmin ve ülkeye turist gelmesinin önünde engel olarak durduğu görüşünde.

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun, vatandaşların mevcut şartlarda, alınan Bakanlar Kurulu kararları ve uçak bileti fiyatları ile kimsenin Antalya, Bodrum, Çeşme gibi yerlere tatile gitmek istemediğini vurguladı.

Yerli halkın Antalya’ya, İzmir gibi yerlere tatile gitmek için 2 bin TL uçak bileti parası, minimum 3 bin 500 TL de kişi başı 5 günlük konaklama ücreti ödemek zorunda olduğuna dikkat çeken Tolun, 4 kişilik bir ailenin 5 günlük tatil için minimum 22 bin TL harcaması gerektiğine vurgu yaptı

Ülke içinde tatil yapmak isteyen vatandaşların ise uçak bileti ve PCR testi ücretinden kurtulacağını ama yine de 5 yıldızlı bir otelde tatil için kişi başı 5 gün için minimum 3 bin, 3 bin 500 TL vereceğini, 4 kişilik bir ailenin toplam harcamasının 14 bin TL’yi bulacağını kaydetti.

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Dimağ Çağıner, yerli halkın yerli otellere talebinden memnun olduklarını ancak otellerin yatak kapasitelerinin yerli halkla doldurulamayacağını söyledi.

Çağıner, Avrupa ve Türkiye turistinin ülkemizi tercih etmesinin önünde duran 3 engeli  “Uçak seferi sayılarının azlığı, Güney Kıbrıs’la aynı olmayan kriterler ve çift aşıda PCR istenmesi” olarak sıraladı ve “Bir şeyler yapılmazsa 2020’den daha kötü bir yıl bizi bekliyor” dedi.

“Sadece iç piyasa ile turizm dönemez” diyen Çağıner, Avrupa’dan ve Türkiye’den turistin gelmesini sağlamak gerektiğini kaydetti.

Tolun: Mevcut şartlarda yurtdışı tatil tercih edilmiyor

KITSAB Başkanı Orhan Tolun, şu anki şartlarda, mevcut Bakanlar Kurulu kararları ve uçak bileti fiyatları ile kimsenin Antalya, Bodrum, Çeşme gibi yerlere tatile gitmek istemediğini vurguladı.

Tolun, yerli halkın, ülke içindeki tatil anlayışının değiştiğini, artık karavan, çadır ve deniz kenarında bulunan sessiz otelleri tercih ettiğini belirtti.

“4 kişilik bir ailenin tatil masrafı minimum 22 bin TL”

Bakanlar Kurulu’nun her hafta değişen kararları ile kimsenin yola çıkmayacağını söyleyen Tolun, tatil fiyatlarına yönelik bilgi verdi.

Yerli halkın Antalya veya İzmir gibi yerlere tatile gitmek için 2 bin TL uçak bileti parası, minimum 3 bin 500 TL de kişi başı 5 günlük konaklama ücreti ödemek zorunda olduğuna dikkat çeken Tolun, 4 kişilik bir ailenin 5 günlük tatil için minimum 22 bin TL harcaması gerektiğine vurgu yaptı

Ülke içinde tatil yapmak isteyen vatandaşların ise uçak bileti ve PCR testi ücretinden kurtulacağını ama yine de 5 yıldızlı bir otelde tatil için kişi başı 5 gün için minimum 3 bin, 3 bin 500 TL vereceğini, 4 kişilik bir ailenin toplam harcamasının 14 bin TL’yi bulacağını kaydetti

“Bilet fiyatlarının düşmesi için uçuşlar artırılmalı”

Tolun, uçak bileti fiyatlarından ve belirsizliğinden yakınarak, tarifeli uçak seferlerinin 6’dan 10’a çıkarıldığını fakat belirsizliğin olduğunu vurguladı.

“Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi ne derse hükümet onu yapıyor, ekonomiye bile üst kurul karar veriyor” diyen Tolun, “Hava yolları Ankara’dan, İzmir’den uçak koymaya çalışıyor ama Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi buna izin vermiyor” şeklinde konuştu.

Tolun, uçuşların nerden olacağının belirsiz olduğunu kaydederek, hava yolu şirketlerinin “uçuşları bize bırakın, biz ihtiyaca göre uçuş koyalım, böylelikle fiyatlar da düşer” dediğini, ama kabul edilmediğini belirtti.

Charter uçuş sınırlaması 6’yken bir koltuk fiyatı 500-600 Euro olduğu örneğini veren Tolun, charter uçuşların 11’e yükselmesi ile koltuk fiyatlarının 300 Euro’ya düştüğünü, tarifeli seferlerin de artırılmasının fiyatların düşmesi için şart olduğunu söyledi.

“Bayram, bu şartlarda sakin geçer”

Bakanlar Kurulu kararlarının turizmin önünde engel olduğuna işaret eden Tolun, şunları kaydetti:

“Güney Kıbrıs 7 günlük PCR testi ile turist kabul ederken, bizim ülkemizde 72 saatlik PCR aranıyor.

banner134
29 Avrupa ülkesinin yasaklı olması turizmin önünde başka engel.

Öte yandan bileklik uygulaması da turistin bizi tercih etmemesini sağlıyor.

Çift aşı ile ülkeye gelişler serbest bırakılmış olsa dahi kapalı turizm için gelen çift aşılılara bileklik takılıyor ve insanlar boşa 750 TL veriyor” .

Tolun, bazı acentelerin Türkiye’ye tur düzenlemek istediğini ancak mevcut uçak bileti fiyatları ve kurul kararlarıyla tur düzenlemekten vazgeçtiklerini söyledi.

Bayramda da ülkemize turizm anlamında gelecek turistin olmayacağının altını çizen Tolun, bu bayramın da sakin geçeceğini, bu şartlarda ülkeye turist gelmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Çağıner: Yerli halktan talep var ama yatak kapasitesi dolmaz

KITOB Başkanı Dimağ Çağıner, yerli halktan ülkemizdeki otellere talep olduğunu ve otellerin bu talepten memnun olduğunu ifade etti ancak otellerin yatak kapasitelerinin yerli halkla dolmayacağını bildirdi.

Çağıner, tüm otellerin iç turizmden yararlanamadığına dikkat çekerek, kimi otelin Avrupa’dan gelen turiste, kimisinin de Türkiye’den gelen turiste yönelik olduğunu vurguladı.

“1 Temmuz’da kapalı oteller de açacak” diyen Çağıner, iç piyasada tatil yapan yerli vatandaşın tüm otellere yetecek sayıda olmadığını, hal böyle olunca otel başına düşen gecelemelerin de azalacağını belirtti.

Çağıner, otellerin 1 Temmuz’dan sonra çalışan ve elektrik giderinin artacağını, zaten hayat pahalılığının arttığını, girdi fiyatlarının yükseldiğini ifade ederek, otellerin bir şeyler düzelmediği takdirde 1 Temmuz’dan itibaren daha çok para kaybedeceğine işaret etti.

“Komite kararları turizm için uygun değil”

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin aldığı kararların turizm için uygun olmadığını savunan Çağıner, “Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs’ın aldığı kararları karşılaştırdığımızda, biz, güneye göre daha sert kurallar uyguluyoruz. Yeşil renk olan ülkelerde değil ama özellikle yeşilin dışındaki ülkeler için kriterlerimiz daha sert” dedi.

Çağıner, Türkiye’den gelişlerde de çift aşılı olanlara halen PCR testi istenmesinin de turizmin ve turistin gelmesinin önünde bir engel olduğunu vurgulayarak, diğer engelin ise uçak seferlerinin azlığı ve bu sebeple yükselen bilet fiyatları olduğunun altını çizdi.

Dimağ Çağıner, kısacası önlerindeki başlıca üç engelin “Uçak seferi sayılarının azlığı, Güney Kıbrıs’la aynı olmayan kriterler ve çift aşıda PCR istenmesi” olduğuna dikkat çekti.

Çağıner, turistin ülkemize gelmesin önündeki duran 3 engeli iyileştirmek dışında yapılması gerekenin aşılamanın hızla artırılması ve günde 10 bin kişinin aşılanması olduğunu belirtti.

Öte yandan ikinci dozların erkene alınması gerektiğine dikkat çeken Çağıner, “Aşı seferberliği ilan edilmeli. Gerekirse biz de üzerimize düşeni, maddi manevi yapmaya hazırız” dedi.

“Bir şeyler yapılmazsa 2020’den daha kötü bir yıl bizi bekliyor”

“Kriterler düzenlenmez, bir şeyler yapılmazsa 2020’den daha kötü bir yıl bizi bekliyor” diyen Çağıner, “1 Temmuz itibariyle tüm oteller açık olacak ama turist gelmeyecek, uçak olacak ama turist olmayacak” şeklinde konuştu.

Bayramda otellerin beklentisi olmadığının altını çizen Çağıner, bayram için otellerin pazarlamalarını yaptığına ama pek de bir beklentileri olmadığına dikkat çekti.

Çağıner, 1-15 Temmuz arasında uçak seferlerinin artırılmamasından dolayı havayolu firmalarının da seferleri iptal ettiğini söyleyerek, şöyle konuştu:

“Turist ülkeye gelmek için bilet alıyor ama sürekli uçaklar iptal edildiği için gün değiştirmek zorunda kalıyor.

Türkiye’den gelecek turist ise hem bilet fiyatlarından, hem de bilet iptallerinden KKTC’ye gelmeyi değil de, arabasıyla yolu daha ekonomik hale getireceği Antalya, İzmir, Çeşme gibi yerlere gitmeyi tercih ediyor”.

“Avrupa’dan ve Türkiye’den turistin gelmesini sağlamak gerek”

Çağıner, yurtiçi 5 yıldızlı otel fiyatlarının gecelik 450-800 TL arası değiştiğini, 5 yıldızın altındaki otellerin daha da uygun fiyatlı olduğunu ve her bütçeye uygun konaklama imkanı yarattığını ifade ederek, hayat pahalılığına rağmen otellerin bazılarının geçtiğimiz yıla göre fiyatlarını düştüğünü bazılarının ise fiyatlarını aynı tutuğunu vurguladı.

“Sadece iç piyasa ile turizm dönemez” diyen Çağıner, Avrupa’dan ve Türkiye’den turistin gelmesini sağlamak gerektiğini kaydetti.

Çağıner, geçen yıl dışa kapalıyken yerli halkın otel kapasitelerinin hafta sonu yüzde 20’sini, hafta içi ise yüzde 10’nu ancak doldurabildiğinin altını çizerek,  şimdi durumun daha da kötü olduğunu, çünkü yerli halktan yurt dışına tatile gideceklerin de olacağını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75