Yurtdışına kaçan iki suç ortağı daha tespit edildi

banner37

Güney Kıbrıs’tan satın aldıkları 135 gram hintkeneviri ve 31 gram kokain ile yakalanan Sadettin Doğukan Gülbudak ve Vladislav Nikolaev ile onları bu suça yönlendirmekle suçlanan Barış Akartürk, 5 gün daha tutuklu kalacak

Yurtdışına kaçan iki suç  ortağı daha tespit edildi
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa’da Güney Kıbrıs’tan satın aldıkları 135 gram hintkeneviri ve 31 gram kokain türü uyuşturucu maddeyle KKTC’ye geçerken askeri yasak bölge içerisinde suçüstü yakalanan Sadettin Doğukan Gülbudak ve Vladislav Nikolaev ile onları bu suça yönlendirmekle suçlanan Barış Akartürk’ün tutukluluk süreleri, aleyhlerindeki polis soruşturması nedeniyle 5 gün daha uzatıldı.

   “Kanunsuz uyuşturucu madde (kokain ile Hintkeneviri) ithal ve tasarrufu” ile “Birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal etme” suçlamalarıyla tutuklanan 3 zanlı dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında savcı Volkan Kayabaş, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Fadıl Metin’i dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Metin, 22 Ekim’de saat 21.30’da, Lefkoşa’da, Narkotik ekibinin pusu görevi yaptığı esnada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden gelip, askeri yasak bölgeyi ihlal eden zanlı Sadettin Doğukan Gülbudak ve Vladislav Nikolaev’in suçüstü tespit edildiğini yineledi.

“Don’t Stop” yazılı çantadan

kokain ve hintkeneviri çıktı

   Polis memuru Fadıl Metin, operasyon anında zanlı Vladislav Nikolaev’in elindeki “Don’t Stop” yazılı çantayı askeri bölgeye atarken görüldüğünü kaydetti.

   Metin, zanlı Sadettin Doğukan Gülbudak’ın üzerinde yapılan aramada, sağ ön cebinde yaklaşık bir gram kokain, şeffaf naylona sarılı 5 gram ağırlığında hintkeneviri olduğuna inanılan uyuşturucu madde bulunduğunu yineledi.

   Metin, çanta içinde ise 130 gram hintkeneviri ile 30 gram ağırlığında kokain olduğuna inanılan uyuşturucu madde ile uyuşturucu madde satışından elde edildiğine inanılan 5 bin 250 Euro’nun bulunarak emare alındığına dikkat çekti.

“Nikolaev, tercümanlık yaptığını itiraf etti”

   Polis memuru Fadıl Metin, zanlı Vladislav Nikolaev’in gönüllü ifade verdiğini ve 21.10.2020 tarihinde Lefkoşa’da askeri yasak bölgeyi ihlal edip, GKRY’ye geçerek, bir şahıstan 2 bin Euro karşılığında 135 gram hintkeneviri, 2 bin 250 Euro karşılığında 31 gram kokain satın aldıklarını itiraf ettiğini mahkemeye aktardı.

   Metin, Vladislav Nikolaev’ın ifadesinde ayrıca zanlı Sadettin Doğukan Gülbudak’a Rum tarafında tercümanlık yapmak için 400 Euro karşılığında anlaştıklarını belirttiğini anlattı.

Olay mahallinde keşif yaptılar

   Zanlıların suçüstü tespit edip, tutukladıklarını belirten Metin, zanlı Sadettin Doğukan Gülbudak’ın sözlü beyanlarında zanlı Vladislav Nikolaev’in ise gönüllü ifadesinde zanlı Barış Akartürk’le buluşup, GKRY’ye yasal olmayan yolla geçecekleri noktada keşif yaptıklarını kaydetti.

Gülbudak’la, Akartürk’ün telefon mesajlarına ulaşıldı 

   Polis memuru Fadıl Metin, zanlı Sadettin Doğukan Gülbudak’ın cep telefonunda, zanlı Barış Akartürk’le uyuşturucuyla ilgili yaptıkları konuşmaların tespit edildiğini belirtti.

   Metin, zanlı Barış Akartürk’ün polise teslim ettiği iki cep telefonunu kullanmadığının tespit edildiğini ve polise yalan beyanda bulunduğunu kaydetti.

   Metin, zanlı Barış Akartürk’ün kullandığı cep telefonunun Imei numarasının tespit edildiğini ve cep telefonunun arandığını mahkemeye aktardı.

   Zanlı Barış Akartürk’ün Lefkoşa’da bir döviz bürosundan yüklü miktarda döviz aldığının tespit edildiğini

belirten Metin, parayla ilgili zanlının makul bir izahatta bulunamadığını ve konu paranın da arandığını söyledi.

Petrol istasyonunda çantayı teslim aldılar

   Polis memuru Fadıl Metin, 22.10.2020 tarihinde Lefkoşa’da bir petrol istasyonunda zanlı Vladislav Nikolaev’in kullanımında olan zanlı Barış Akartürk’ün ise yolcu olduğu aracın yanında gelen bir araçtaki iki kişinin görüldüğünü kaydetti.

   Petrol istasyonundaki güvenlik kameralarının incelendiğini belirten Metin, zanlı Vladislav Nikolaev’in yakalandığı an askeri bölgeye attığı çantayı iki kişiden alan Nikolaev’in konu çantayı Barış Akartürk’e verdiğinin görüldüğünü anlattı.    

   Metin, Türkiyeli olan iki kişinin olaydan bir gün sonra yurtdışına çıkış yaptıklarının belirlendiğini kaydetti.

   Meselenin çok yönlü devam ettiğini, soruşturulacak şahıslar, alınması gereken ifadeler, incelenecek kamera görüntülerinin yanı sıra telefon dökümlerinin incelenmesi gerektiğine vurgu yapan Metin, zanlıların 7 gün tutuklu kalmasını talep etti.

   Zanlıların avukatları Elis Sönmez, Kıvanç Rıza ve Doğa Zeki, tutukluluk süresine itiraz etti ve tahkikat memuruna sorular yöneltti.  

banner134
   Yargıç Temay Sağer, duruşma neticesinde, tüm hususlara değinip, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 5 gün tutuklu kalmasına emir verdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75