banner6

Yürüyemiyorum, eve hapsoldum!

banner37

Tarihi Mağusa Suriçi’ndeki Kızılkule Sokak’ta yaşayan, bir ayağı protezli, diğeri ameliyatlı olan 68 yaşındaki Meryem Kısaer, sokağın araç girişine kapatılmasından ötürü mağduriyetini dile getirdi.

Yürüyemiyorum, eve hapsoldum!
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Tarihi Mağusa Suriçi’ndeki, İstiklal Caddesi’ne çıkan Kızılkule Sokağı’nda uzun yıllardır yaşam sürdüren, ayağının biri ameliyatlı diğeri protezli olan 68 yaşındaki Meryem Kısaer, şikâyet üzerine, sokağın bir süre önce, araç girişine kapatılmasına tepki gösterdi.

Sokağa girişlerin tümünün kapatıldığını anlatan Meryem Kısaer, yaşadığı mağduriyeti KIBRIS’a anlattı.

Meryem Kısaer, “Eve hapsoldum. Sokak, iki taraftan trafiğe kapatıldı. İlgililerin, tek taraflı çözümü, beni mağdur etti. Alınan karar adil olmadı. Yeniden çözüm üretilmeli” dedi.

Kısaer, 1966 yılından beridir, bahse konu sokakta yaşadığını ve tek bir gün bile komşularıyla sorun yaşamadığına vurgu yaparak, 5 evlat sahibi olduğundan söz ederek, evlatlarının yardımı olmasa evden çıkamayacağına dikkat çekti.

Meryem Kısaer, şöyle devam etti:

“Uzun zamandır, sokakta otelin ek binasının tamiratı var. Bu tamirat için kurulan demir iskele, dar olan sokağın yarısını kapattı. Yol 6,5 ayak kaldı. Yürümeyi bırakın, acil bir durum olsa, ambulans dahi sokağa giremez. Sorunu gidermek adına, bu kişilerle zaman zaman muhatap oluyoruz ve istenmeyen tartışmalar yaşıyoruz.

Eşimi, 3 yıl önce kaybettim. Bu zamana kadar, hiçbir sorunum yoktu. Sokakta bulunan otelin sahibi de 3 yıl önce vefat etti. Nur içinde yatsın. Otelin işletmesini kızı devraldı. Bu sokağa geldiğimde otel han, evim de eski bir evdi. Şimdilerde otel olan mülkün ölen sahibi, hanı yıkıp ev inşa etmiş biz de evimizi yenilemiştik. Çok geçmedi, birkaç yıl sonra da konu ev otel yapıldı. Daha sonra savaş çıktı, otel yaralılara kapılarını açtı, biz de evimizin altındaki dükkanı ilk yardım yaptık. Otelin ölen sahibiyle aramızda hiçbir sorun çıkmadı. O bizi çok sevdi, saydı biz de onu. Bulunmaz bir komşuydu. Evladı işletmeyi alınca iş değişti. Biz komşuluğumuzu gösterdik ama karşılık almadık. Otel önüne sağlı sollu masalar kondu, ses çıkartmadık. Tadilat yaptılar, göz yumduk. Onlar, ayda bir evimize aldığımız yiyecekleri indirmek için birkaç dakikalığına ev önünde durdurduğumuz araçlarımızdan rahatsız oldu, otele gelen müşterileri rahatsız ettiğimizi iddia ederek, bizleri şikayet etti. İlgililer de, çözümü tek taraflı çözdü.

Neredeyse 9 aydır eve hapsoldum. Yağmurlu günlerde evlatlarımın yardımıyla dahi sokağa çıkamıyorum. Gitmediğim, şikayet etmediğim merci kalmadı. Bu yaştan sonra nereye gideyim? Derdime çare arıyorum, çare bulun.”

Meryem Kısaer, ayrıca, sokakta gece geç saatlere kadar, otel sahipleri ve müşterilerinin, eğlence düzenlediğini de ileri sürdü.

Kısaer, ayrıca, otel işletmecilerinin, ‘sokak kapalıdır’ kuralına uymadığını da iddia ederek, ilgililere çözüm çağrısı yaptı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2017, 13:40
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104