Yusuf Kısa “1 milyon TL” teminatla serbest  

banner37

Mali Polis tarafından geçtiğimiz hafta tutuklanan Gifa Holding Direktörü Yusuf Kısa, dün “Bankalara ve finans kuruluşlarına ilişkin aykırı harekette bulunduğu’ suçlamalarıyla teminata bağlandı

Yusuf Kısa “1 milyon TL” teminatla serbest  
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Gifa Holding LTD Direktörü Yusuf Kısa, Gifa Holding ve Grandex Finans isimli işletmeleriyle ilgili “Bankalara ve finans kuruluşlarına ilişkin aykırı harekette bulunduğu’ suçlamalarından ileride yargılanmak üzere toplam 1 milyon TL nakdi ve kefalet senediyle teminata bağlandı.

Polis, Merkez Bankası’nın tespitlerine göre zanlının bankacılığa ve finans kuruluşlarına yönelik hareket ettiği izlenimi yaratarak suç işlediğini yineledi. 

Kısa’nın savunma avukatı Ünver Bedevi, Merkez Bankası’nın tespit ettiği yasaya aykırı faaliyetleri gidereceklerini belirtti.

“Etki edebileceği tahkikat tamamlandı”

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Mali Şube’de görev yapan polis memuru Tümer Koç, zanlı Yusuf Kısa’nın “Bankacılık Yasası’na aykırı hareket” ve “Finansal Kiralama Faktoring ve Finansman Şirketleri ile Tefeciliğin Önlenmesine İlişkin Yasaya aykırı hareket” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

Koç, bir şahsın 31 Mart 2021 tarihinde, zanlının direktörlüğünü yaptığı Gifa Holding LTD ve Grandex Finance LTD isimli işletmelerden GIFX kripto para satın aldığı ve paranın nakde çevrilemediği, diğer para birimleriyle takas edilemediği ve alışverişte kullanılamadığı yönünde Mali Suçlarla Mücadele Amirliği’ne şikayette bulunduğunu belirterek, yapılan şikayet üzerine KKTC Merkez Bankası’yla iletişime geçilip gereken araştırmaların yapıldığını yineledi.

Yapılan araştırmalar sonucunda Merkez Bankası tarafından oluşturulan raporda zanlıya ait işletmelerin www.grandexfinance.com ve www.gifatoken.com isimli internet siteleri yoluyla kredilendirme veya ödünç para verdiğini, yurtdışı ödeme sistemi kuruşları ve bankalar aracılığıyla fon toplama yoluyla hesap cüzdanı verdiğini, bu hesap cüzdanları ile birlikte bankacılık işlemleri gerçekleştirmek için bir banka kartı ile birlikte resmi bir banka hesabı sağlamayı hedeflediklerini, topladıkları bu fonlarla kişilerin GIFX ve diğer kripto varlıklar satın alacağının belirtildiğini ve tüm bu işlemlere yönelik yine zanlıya ait gazete yoluyla haberler yapıldığını içeren ifadelerin bulunduğunu dile getiren Koç, raporda Merkez Bankası tarafından verilmiş hiçbir lisans veya faaliyet izni bulunmamasına rağmen banka veya finans kuruluşunun yapabilecekleri işlemlere yönelik izlenimler vermek suretiyle 43/2020 sayılı Finansal Kiralama Faktoring ve Finansman Şirketleri ile Tefeciliğin Önlenmesine İlişkin Yasaya, 58/2014 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası’na ve 62/2017 sayılı Bankacılık Yasası’na aykırı Hareket edildiğinin belirlendiğini ifade etti.

banner134
“İki şirketin yasaya aykırı faaliyetleri var”

Koç, zanlıya ait www.grandexfinance.com ve www.gifatoken.com isimli şirketlerin Merkez Bankası’nın raporuna göre yasaya aykırı faaliyetlerinin tespit edildiğine vurgu yaptı.

Koç, zanlının yazılı dava tebliğine, “Kabul etmiyorum” yanıtını verdiğini ve dava tebliğini imzalamadığını kaydetti.

Zanlının etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını ve suçların Ağır Ceza Mahkemesi’nin kapsamına girdiğini belirten Koç, zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yusuf Kısa’nın avukatı Ünver Bedevi, Merkez Bankası’nın tespit ettiği yasaya aykırı faaliyetleri gidereceklerini söyledi.

Yargıç Temay Sağer, zanlının davaları görüşülünceye kadar yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 50 bin TL nakdi teminat yatırması, bir kefilin 750 bin TL, bir kefilin ise 200 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması koşullarıyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Sağer, ayrıca, iki şirketin düzenlemeleri 45 gün içinde yapana kadar yasaya aykırılık teşkil eden faaliyetlerinin durdurulmasına, 45 gün içinde yasal düzenlemeleri yapmazsa, yapana kadar tüm faaliyetlerinin durdurulmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75