Yüz yüze eğitim ‘sorunlu’ başladı

banner37

Ülkede 12. sınıf öğrencileri için yüz yüze eğitim dün başladı, ancak gerek öğretmenlerin eylemde olması, gerekse de bulaş riski nedeniyle öğrencilerin gitmemesi, derslere katılımın beklenen düzeyde olmamasına yol açtı

Yüz yüze eğitim ‘sorunlu’ başladı
banner90
banner99

“ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 95’İ OKULA GİTMEDİ”… KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, okulların, bulaşın temel yayılma noktalarının başında geldiğini belirterek, öğretmenler ile öğrencilerin belirsizliğin sürdüğü bir ortamda, bulaşın en üst safhada olduğu kapalı bir alanda olmasının virüsün yayılımını artırabileceğini ifade etti. Son sınıf öğrencilerinin şu anda üniversite sınavlarına hazırlandığını, ancak bulaş riski nedeniyle okula gitmeye korkar olduğunu dile getiren Gökçebel, sendikaya üye öğretmelerin yüzde 95’inin eyleme destek vererek okula gitmediğini kaydetti.

“ANTİJENLER POZİTİF, PCR TESTLERİ NEGATİF ÇIKTI”… Dün saat 19.00 sıralarında KIBRIS’a konuşan KTOEÖS Genel Sekreteri Selma Eylem, öğrencilerin yaptığı hızlı antijen testlerinde Lefkoşa’da 4 okulda ve Mağusa’da 1 okulda toplam 10 kişinin testinin pozitif çıktığını ve kesin sonuç için testlerin PCR’a gönderildiğini duyduklarını söyledi. Milli Eğitim Bakanı Amcaoğlu ise söz konusu öğrencilerin PCR testlerinin negatif çıktığını açıkladı.

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizde mezuniyet durumunda olan 12’nci sınıf öğrencileri için dün seyreltilmiş olarak yüz yüze eğitim başladı, ancak derslere katılım oldukça düşük bir seviyede seyretti.


Bir haftalık ders kesimi süresinin dolmasının ardından 12’nci sınıflar dışındaki tüm sınıflarda ise online eğitime devam ediliyor.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nın (KTOEÖS), öğretmenler aşılanmadan yüz yüze eğitime geçilemeyeceği gerekçesiyle başlattığı ‘derslere katılmama’ eylemine rağmen dün az sayıda da olsa okullara giden öğrenci oldu.


KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Aytunç Şirket, ülke genelinde öğrenciler ve öğretmenler de dahil olmak üzere meslek liselerinde yüzde 40, düz liselerde yüz 30 ve kolejlerde yüzde 90 oranında derslere katılımın olduğunu söyledi.


Bu arada Bakanlar Kurulu’nun Koronavirüs önlemleri çerçevesinde tüm devlet ve özel okullarda 12’nci sınıfların eğitime başlamasından hemen önce öğretmenler, okul personeli ve öğrencilere hızlı antijen tarama testleri yapılması yönündeki kararı doğrultusunda da dün okula giden bazı öğrencilere testler yapılmaya başlandı.

Öte yandan dün saat 19.00 sıralarında KIBRIS’a konuşan KTOEÖS Genel Sekreteri Selma Eylem, öğrencilerin yaptığı hızlı antijen testlerinde Lefkoşa’daki 4 okulda ve Mağusa’da 1 okulda toplam 10 kişinin testinin pozitif çıktığını ve kesin sonuç için testlerin PCR’a gönderildiğini duyduklarını söyledi.


Milli Eğitim Bakanı Olgun Amcaoğlu ise gazetemize yaptığı açıklamada, doğrulama için PCR’a gönderilen tüm öğrencilerin testlerinin negatif çıktığını açıkladı.

Gökçebel: Okullar bulaşın temel yayılma noktasıdır


banner134
Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Tahir Gökçebel, yüz yüze eğitime katılımın oldukça düşük olduğunu, ancak online eğitimin iyi bir seviyede devam ettiğini söyledi.


Gökçebel, okulların, bulaşın temel yayılma noktalarının başında geldiğini belirterek, öğretmenler ile öğrencilerin belirsizliğin sürdüğü bir ortamda, bulaşın en üst safhada olduğu kapalı bir alanda olmasının virüsün yayılımını artırabileceğini ifade etti.


Sendikaya üye öğretmelerin yüzde 95’inin eyleme destek vererek okula gitmediğini kaydeden Gökçebel, dün okula giden öğretmenlerin çoğunun TC Elçiliği’nin görevlendirdiği öğretmenler ile sözleşmeli öğretmenlerden oluştuğunu iddia etti.


Gökçebel ayrıca, dün okula giden öğrenci sayısının yüzde 2’yi bile geçmediğinin altını çizdi.

“Eylem yapmak anayasal haktır”


Eylem yapmanın anayasal bir hak olduğuna işaret eden Gökçebel, öğretmenlerin sürdürdüğü eylemin yasa çerçevesinde yapıldığını dile getirdi.


Son sınıf öğrencilerinin şu anda üniversite sınavlarına hazırlandığını, ancak bulaş riski nedeniyle okula gitmeye korkar olduğunu dile getiren Gökçebel, zaten her yıl nisan ayında mezuniyet durumundaki öğrencilere sınavlara çalışabilmeleri için izin verildiğini dile getirdi.

“Öğretmenlere gözdağı verilmeye çalışılıyor”


Milli Eğitim Bakanı Amcaoğlu’nun ‘öğretmenlere daha önce göreve çağrılıp da gitmeyen kamu görevlilerine ne uygulanmışsa onun uygulanacağı’ yönündeki sözlerine de değinen Gökçebel, Amcaoğlu’nun öğretmenlere gözdağı vermeye çalıştığını öne sürdü.


Bakanlığın sorunları çözmek yerine gözdağı vermeye çalışmasının çok yanlış olduğunu belirten Gökçebel, “Biz öğretmenlerle birlikte irademizi ortaya koyarak bu yola çıktık” dedi.


Gökçebel, birçok sektöre aşı yapılmışken ve bir önceki aşı programına göre aşı sırasının öğretmenlerde olmasına rağmen aşı programının değiştirilerek öğretmenlerin aşılanmasının ertelenmesinin kabul edilemez olduğunu sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75