Yüzde 12 ve üzeri asgari ücret artışına 'prim desteği’ şartı

banner37

Devlet tarafından özel sektöre verilen Sosyal Sigorta Prim Desteği ödemesinin durdurulması kararı, yeni asgari ücretin belirlenmesini de etkiledi. Asgari Ücret Saptama Komisyonu dün toplandı, taraflar görüşlerini ortaya koydu

Yüzde 12 ve üzeri asgari ücret artışına 'prim desteği’ şartı
banner99

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 2021 yılının ikinci asgari ücretini belirlemek üzere dün toplandı.


İşçi ve iş veren tarafının görüşlerini ortaya koyduğu toplantıdan bir sonuç çıkmadı.


Toplantıda, devletin özel sektörde istihdamı desteklemek için verdiği sosyal sigorta prim desteği ödemesinin durdurulması konusu da gündemin ilk sırasına yerleşti, yüzde 12 ve üzeri artış için desteğin sürmesinin şart olduğu vurgulandı.


Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 18 Ağustos Çarşamba günü, saat 10.00’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yeniden toplanacak.


Asgari Ücret Saptama Komisyonu Başkanı Erman Yaylalı, toplantı sonrası açıklama yaptı:


"2021 yılının ikinci asgari ücretini belirlemek üzere saat 17.00’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda
yeniden bir araya gelen işçi, işveren ve devlet tarafı, karşılıklı önerilerini bir kez daha masaya sunmuş ve asgari ücretle ilgili görüşlerini ortaya koymuştur.

İşçi tarafını temsil eden HÜR-İŞ Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu, işverenlere geçmiş dönemde verilen %11 oranındaki sosyal güvenlik prim desteği uygulamasının ocak ayına kadar sürdürülmesine tam destek olacaklarını ifade ederek, asgari ücrette ancak %12 oranının üzerindeki bir artışı görüşebileceklerini beyan etmiştir.

İşveren tarafı adına söz alan Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası temsilcisi Metin Arhun ise, ülkenin zor şartlar içinde olduğu zaman doğru yönde hareket edilmesi gerekliliğini göstermesinden dolayı, HÜR-İŞ Federasyonu temsilcilerine teşekkür etti. Arhun, işverenlere devlet tarafından verilen sosyal güvenlik prim desteği katkısının devam ettirilmesi halinde, %12 ve üzerindeki bir artışa işveren tarafı olarak sıcak bakabileceklerini  belirtmiştir. Arhun, devlet kanadı temsilcileri tarafından masada görüşmede ortaya koydukları önerilerin üst makamlara iletilmesini de talep etmiştir.”

 

Ekonomik kriz vurgusu


Toplantı öncesi yapılan açıklamalarda devlet, işçi ve iş veren tarafı “ekonomik kriz” vurgusu yaptı.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı ve Asgari Ücret Saptama Komisyonu Başkanı Erman Yaylalı, bütün dünyayı ekleyen salgın hastalığın ülkeyi de etkilediğini ve bunun sonucu olarak ciddi bir ekonomik krizden geçildiğini söyledi. İşveren ve işçilerin şu anda çok ciddi bir kriz içinde olduğuna dikkat çeken Yaylalı, enflasyonun çalışanların alım gücünü olumsuz yönde etkilendiğini, tüm bunlar bir araya gediğinde ise masadaki üç tarafın da ciddi bir sıkıntı içinde olduğunu kaydetti.

banner134


Yaylalı, bu anlayışla sağlanabilecek maksimum noktaya ulaşılması temennisinde bulundu. 


İşveren tarafını temsilen İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun da ülkenin ekonomik manada kötü günler yaşadığını ve bu günlerin yakın bir zamanda geçeceğine yönelik bir işaretin bulunmadığını söyledi.


Ülkenin ekonomik koşulları ile ilgili sonuç raporunun önceki gün Esnaf ve Zanaatkarlar Odası tarafından açıklandığına işaret eden Arhun, raporda yer alan bazı rakamlara atıfta bulunarak, ülkenin ekonomik anlamda kötü günler yaşadığını vurguladı.


Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Genel Başkanı Vekili Ahmet Serdaroğlu da, işçileri temsilen toplantıya katıldıklarına işaret ederek, Esnaf ve Zanaatkarlar ile Ticaret Odası’nın açıklamalarına saygı duyduklarını, ancak ülke koşullarına bakıldığında asgari ücretlinin geçim sıkıntısı yaşadığını ve açlık sınırının altında hayat mücadelesi verdiğinin de görülmesi gerektiğini vurguladı. Serdaroğlu, Mart 2020’den bu yana ekonomik krizden hemen hemen tüm sektörlerin olumsuz etkilenmesine rağmen, bundan etkilenmeyen tek sektörün marketler olduğunu vurguladı.


“Marketlerdeki fahiş fiyat artışları konusunda hiçbir tedbir alınmamasını” da eleştiren Serdaroğlu, devletten de bunu beklediklerini, bu konuda önlem alınmış olsaydı, alım gücünün de bu kadar düşmeyeceğini söyledi.


“Bizim derdimiz artık restoranlara gidip yemek yeme değil, asgari ücretlinin derdi boğazıdır” diyen Serdaroğlu, asgari ücretlinin derdinin artık markete girebilmek olduğunu vurguladı.


“Önce devletimiz, sosyal devlet olma gereğini yerine getirecek” diyen Serdaroğlu, işçilerin işsiz kalmak istemediğini, “ücret artırılsa işsiz kalacaksınız’ tehditlerinden vazgeçilmesi gerektiğini, işçiler işsiz kalırsa işverenlerin de işlerini döndüremeyeceklerini kaydetti.


Devletin emekçiye, işçiye ve asgari ücretliye sahip çıkamadığını ifade eden Serdaroğlu, işsizliği önlemenin devletin görevi olduğunu, sosyal devlet anlayışının bu olduğunu vurguladı.


Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcısı Tözün Tunalı’nın “Asgari ücret 6 bin TL olmalı” açıklamalarına da atıfta bulunan Serdaroğlu, bu yüzden hükümette olan devlet tarafının ne yapılacağını görmek istediklerini, kendilerinin rakam açıklamayacaklarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2021, 09:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Uğur Duyuler
Uğur Duyuler - 1 ay Önce

Dolmuş 4,25 domates 10lira en ucuz ev kirası 2500artik nefes bile parayla bu durumlar göz önünde ola

vatandas
vatandas - 1 ay Önce

yahu bu halk nıye gormez bastakıler asgarı ucretın halkına vermesını ıstemez ve bu halk hala daha oy verır bu ınsanlara cok yazık

Mustafa civan
Mustafa civan - 1 ay Önce

Asgari ücret ki kimin umurunda devlet büyüklerimiz ve aileleri rahat etsin yeterki hiç bi ekmek biraz peynir zeytin nasıl alınır diye düşünmüşlermi çocuk nasıl okur diye

Abdullahtunc
Abdullahtunc - 1 ay Önce

İnsanlar markete gidemiyor her şey yüzde yüz zam yapmış asgeri ocret yüzde yirmi altı nasıl gcinsin takip etsinler

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88