Yüzde 2’yi geri almak için yasa çalışması yapacağız

banner37

Maliye Bakanı Amcaoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin, hayat pahalılığından yüzde 2 kesinti yapılması kararını durdurmasının ardından KIBRIS’a açıklama yaptı

Yüzde 2’yi geri almak için  yasa çalışması yapacağız
banner90

“BÜTÇE ZARARA SOKULDU”… Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, mahkeme kararının henüz bakanlığa tebliğ edilmediğini söyledi ancak, meclis açılır açılmaz da fazla ödenen yüzde 2’yi geri almak için gerekli yasa çalışmasını başlatacaklarını açıkladı. Fazla ödeme nedeniyle bütçenin 80 milyon TL zarara uğratıldığını söyleyen Amcaoğlu, “Bu toplum artık aleyhine olan bir şeye tepki gösterdiği gibi gerçekten lehine olsa bile haksız yere yapılan bir şeyi de itiraf etmelidir” dedi.

Ceren ÖZBİL

   Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin, Bakanlar Kurulu’nun yasa gücünde kararname çıkararak aldığı hayat pahalılığından yüzde 2 kesinti yapılması kararını durdurmasının ardından durumu değerlendirdi.

   Amcaoğlu, mahkeme kararının henüz bakanlığa tebliğ edilmediğini söyledi ancak, meclis açılır açılmaz da bu fazla ödenen yüzde 2’yi geri almak için gerekli yasa çalışmasını başlatacaklarını açıkladı.

   Fazla ödeme nedeniyle bütçenin 80 milyon TL zarara uğratıldığını söyleyen Amcaoğlu, “Bu toplum artık aleyhine olan bir şeye tepki gösterdiği gibi gerçekten lehine olsa bile haksız yere yapılan bir şeyi de itiraf etmelidir” dedi.

“Ortada bir kesinti yok”

banner9
   Amcaoğlu, ortada bir kesinti olmadığını ve fazla ödemenin söz konusu olduğunu ifade ederek şu şekilde konuştu:

   “Bu değişiklikten dolayı benim maaşıma yansıyacak rakam 200 TL’dir. Evet bu toplumda bu rakam önemli bir paradır ancak ne yapabildiğine bakmak gerekir. Yatırımlara daha fazla kaynak aktarmak, yanlış yapılan bir işlemi önlemek ve bütçenin sürdürülebilirliğini sağlamak gerekir.

   Bunun neresi yanlış? Ortada bir kesinti yoktur. Yanlış yapılan bir hesaptan dolayı ortada fazla yapılan bir ödeme var. Hesaplara bakıldığında da bu açıkça görülüyor. 6 aylık değil yıllık gerçekleşen rakama bakın. Gerçekleşen hayat pahalılığına bakın. Yıllık gerçekleşen yüzde 29.96’dur, ödenen yüzde 31.99’dur. Kimin parasını kime verdin?”

“Halkı düşündük zam yapmadık”

   Amcaoğlu, bugüne kadar süt dışında zam yapılmadığına dikkat çekerek “Biz bugüne kadar yaptığımız Bakanlar Kurulu toplantılarında ne enerji ne de akaryakıtla ilgili zam kararı çıkardık. Ancak bu basında yer almadı. Zam yapsaydık daha mı iyiydi?” dedi.

   Özel sektörde çalışan 113 bin kişi olduğunu belirten Amcaoğlu, şöyle devam etti:

   “Alım gücünü düşürseydik daha mı iyi olacaktı? Başka kimseyi düşünmeden sadece kamudaki 18 bin kişiyle bu sorunu çözebileceğimizi düşündük. Hedefimiz bu ülkenin insanları arasında eşitlik yaratmaktır.

   Emekli maaşı alan, sosyal yardım maaşı alan, özel sektör eşit olacak. Ben bunu isteyen sendikacı ile de tartışmaya hazırım. Hem de rakamlarla.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kibrisli
Kibrisli - 5 ay Önce

Siz once yandaslariniza verdiginiz mamma ve rusveti kesin..o zaman acik kalmaz..kimi kandirirsiniz ama

Rengin goksu
Rengin goksu - 5 ay Önce

Mahkemeye saygınız olsun .Gözünüzü diktiniz o paraya

Rengin Goksu
Rengin Goksu - 5 ay Önce

Almayı değil vermeyi duşunun hep alıyorsunuz yani.

SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108