Yüzde 4’lük HP ne zaman ödenecek?

banner37

Binlerce kamu çalışanı ve emekli, hükümetin, hayat pahalılığından kesip geri ödemediği temmuz ve ağustos aylarına ait farkları bekliyor

banner87
Yüzde 4’lük HP ne zaman ödenecek?
banner8

HEM YARGIDA, HEM SOKAKTA MÜCADELE SÜRECEK… KTAMS Başkanı Güven Bengihan, kamu çalışanlarının ve emeklilerin, temmuz ve ağustos aylarında, hayat pahalılığının eksik ödenmesinden dolayı maaşlarına yansıtılması gereken toplam yüzde 4’lük farkın, hâlâ verilmemesine sert tepki verdi ve mücadelenin, hem yargıda, hem de sokakta süreceğini vurguladı

YASAYA AYKIRI… Bengihan, hükümetin yüzde 4’ü geri ödemeyerek İyi İdare Yasası’na aykırı davrandığı kanaatinde olduğunu açıkladı. Bengihan, konuyla ilgili hem yargıda, hem de sokakta mücadelelerinin süreceğini belirterek, yasa gereği Anayasa Mahkemesi kararının 30 gün içerisinde yürürlüğe girmesi gerektiğini hatırlattı

Ceren ÖZBİL


Anayasa Mahkemesi’nin Hayat Pahalılığı’ndan (HP) yüzde 2 kesinti yapılmasına “dur” demesine rağmen, kamu çalışanları ve emeklilerin temmuz ve ağustos aylarında maaşlarından yapılan toplam yüzde 4’lük kesinti hâlâ geri ödenmedi.


KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, hükümetin, yüzde 4’lük HP farkını geri ödemeyerek, İyi İdare Yasası’na aykırı davrandığı kanaatinde olduğunu açıkladı.


Bengihan, konuyla ilgili hem yargıda, hem de sokakta mücadelelerinin süreceğini belirterek, yasa gereği anayasa mahkemesi kararının 30 gün içerisinde yürürlüğe girmesi gerektiğini hatırlattı. 

“Hükümet toplumu düşünmüyor”


Güven Bengihan, hükümet yetkililerini, bazı kararları alırken, toplumu düşünmemekle suçladı ve şöyle konuştu:


“Bu hükümet, öncelikle AKP’ye hizmet etmek için kurulan ve biat eden projenin ürünüdür. Türkiye’deki AKP iktidarının bir projesinin ürünüdür.


Kurulduktan sonra tek gaileleri, Türkiye’yle İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nı imzalayıp, oradan para almaktır.


Bu parayı talep ederken, Kıbrıs Türkünün geleceğini ve dokusunu hiç düşünmeden, sadece o koltuklarda oturma sevdası ve kendi yandaşlarını nemalandırma misyonu taşımaktadırlar.


Buna da “temiz toplum”, “temiz siyaset” diyen Kudret Özersay da alet olmuştur.


Kudret Özersay, “neyi yapmayacağım” dediyse, tersini yaptıklarını birlikte yaşayıp gördük.


“Parti kurmayacak” dedi, parti kurdu. “Bunlarla kahve bile içmem” dedi, tersini yaptı. “Hükümete gelmem” dedi, hükümete geldi. “Kaldırıma döşenen direkleri dokuya zarar verdiği için sökeceğiz” dedi, tersini yaptı.


Bakanlar, bir proje ürünü olan bu protokolün maddelerinin ne ekonomik, ne de siyasi yönden etkisini düşünmedi.


Protokolü incelediğimiz zaman, Kıbrıs Türk toplumunun stratejik öneme sahip kurumlarının teker teker elden çıkarıp, AKP’ye peşkeş çekilmek istendiğini görüyoruz.


Artan nüfus ile birlikte artan öğretmen, hemşire ve doktor ihtiyacı düşünülmemiştir”.

“Protokolde birçok sıkıntı var”


Güven Bengihan, KKTC ile Türkiye arasında imzalanan protokolde birçok sıkıntı olduğunu ifade etti ve şöyle devam etti:


“Bu protokolde yer alan sıkıntılardan birincisi, stratejik kurumların AKP sermayesine peşkeş çekilmesi, ikincisi toplu iş sözleşmesi hakkının ortadan kaldırılması, Göç Yasası altında işe giren çalışanların haklarının geriletilmesi, kamu çalışanlarının tüm maaş ve ödeneklerinden yüzde 10 kesinti yapılması ve bir önceki yıl emekli çıkan sayısı kadar kamuya istihdam yapılmasıdır.


Ülkede kontrolsüz nüfus akışı hiç hesaplanmadan, kamu yararı hiç düşünülmeden sanki de 30 yıl önceki nüfusmuş gibi kamuya alınacak personel sayısı geçen yıl emekli olan kadar alınacak denilerek sınırlandırılmıştır.
 


Dini faaliyetlere 3.5 milyon ayırırken, eğitim ve kültürel faaliyetlere bunun yarısı kadar bile kaynak aktarmadılar.


Bu toplum üzerinde toplum mühendisliği yapılıyor.


Kültürü, dini ve vicdan özgürlüğünü şekillendirmeye çalışıyorlar.


Ayrıca ekonomik yönden büyük sıkıntı içinde olan halkın alım gücünü yükseltecek önlemler bulmaya çalışmaları gerekirken, aksine, hem emeklilerin, hem de çalışanların ödeneklerinden kesinti yapılması, hayat pahalılığı ödeneğinden kesinti yapılması yazan bir protokolün altına imza koydular”.

“UBP, emekçiden ve emekliden kesinti yapan bir zihniyette”


Bengihan, UBP’nin, emekçiden ve emekliden kesinti yapan bir zihniyete sahip olduğunu söyledi ve bunun en büyük örneğinin de hayat pahalılığından yapılan bu yüzde 2’lik kesinti olduğunu ifade etti.


Benzerinin 2011 yılında da yaşandığını hatırlatan Bengihan, “Yine emekçi ve emekliden yüzde 14.72’lik bir kesinti yapılmıştı ve o dönemin Maliye Bakanı da Ersin Tatar’dı. Şu anda sadece isimler değişti. Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’dur. O da UBP zihniyeti, emekçi ve emeklinin cebine gözü dikmiştir” dedi.


Bengihan, hükümetin “Halkı nasıl daha iyi ekonomik duruma getiririz” değil de tam tersine, “nasıl emekçinin cebindekinden keserim düşüncesine sahip olduğunu söyledi.

“Temmuz ve ağustos kesintileri hâlâ geri ödenmedi”


KTAMS Başkanı Güven Bengihan, hükümetin, hayat pahalılığından kesinti yapılması düşüncesini yasa gücünde kararname geçirerek ortaya koyduğunu belirtti ve bunun üzerine kendilerinin de anayasa mahkemesine başvurduğunu anımsattı.


Anayasa Mahkemesi’nin de yürütmenin kararını durdurduğunu ifade eden Bengihan, “Bu durum kuvvetle muhtemel, yapılanın, anayasaya aykırı bulunduğuna işaret etmektedir. Ancak bu hukuk tanımayan zihniyet, mahkeme emrine uymayarak, iki ay gecikmeli olarak çalışanların ve emeklilerin maaşına yüzde 2’lik oranı yansıtmıştır” dedi.
 


Bengihan ayrıca temmuz ve ağustos aylarında verilmesi gereken 2 aylık toplam yüzde 4’lük geriye dönüğün verilmediğini belirtti.

“Hukuk dışı davranılıyor”


Bengihan, hükümetin ve Maliye Bakanlığı’nın hukuk dışı karar aldığı kanaatinde olduklarını ifade etti ve İyi İdare Yasası’na göre, yargı kararlarının en az 30 gün içinde uygulamaya konulması gerektiğini anlattı.


Güven Bengihan, “İlgili yasanın 23’üncü maddesinde bu açıkça belirtiliyor. Ayrıca aynı yasa bu kurula uymayan kamu görevlisine ki bu davada bakan oluyor, tazminat davası açma yetkisi tanıyor. Sendikal Platform olarak bu konuda hem yargıda, hem de sokakta gerekli mücadeleyi vereceğiz” şeklinde konuştu.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108