Yüzlerce genç ağaç cayır cayır yandı

banner37

Geçitkale ve Mallıdağ köyleri arasında, sabahın ilk saatinde yol kenarındaki bir evin çöp bidonunda başlayan yangın, öğle saatlerinde yeniden alevlenerek rüzgârın etkisiyle makilik alana sıçradı

Yüzlerce genç ağaç cayır cayır yandı
banner99

Sedef BOŞNAK

Geçitkale ve Mallıdağ köyleri arasında, dün farklı saatlerde meydana gelen yangın bölgede korku ve panik yarattı.

Sabah saat 05.00’te, Arıdamı kavşağı yakınında, yol kenarındaki bir evin çöp bidonunda başlayan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahale etmesine karşın, öğle saatlerinde yeniden alevlenerek rüzgârın etkisiyle makilik alana sıçradı.

Çöpteki mangal közü ya da sigara izmaritinden çıktığı düşünülen yangın sonucu, makilik alandaki yüzlerce küçük boy servi, çam, ve yabani zeytin ağaçları ile konu evin bahçesindeki çöp bidonuyla çocuk oyunevi  cayır cayır yandı.

Elde edinilen bilgiye göre, soğutma çalışmalarının devam ettiği bir sırada, yangın yeniden alev aldı ve rüzgârın da etkisiyle, saat 13.00’te makilik alana sıçradı.

Makilik alana sıçrayan yangın sonucu, bölge halkı ve Geçitkale Belediyesi yardım çağrısı yaptı.

banner134

Tek yürek olan bölge halkı ve ekipler, yangını felakete dönüşmeden büyük bir çaba sonucu söndürdü.

Yangın sonucunda, yaklaşık 102 dönümlük makilik alan içerisindeki, kuru ot ve yüzlerce küçük boy ağaç yanarak kül oldu.

Yangına Geçitkale İtfaiyesi, Orman Dairesi, Geçitkale Belediyesi, çevre halkı, traktör ve su tankeri sahipleri müdahale etti.

Ekiplerin kontrol altına aldığı yangın, gün boyu bazı noktalarda kontrollü bir şekilde yeniden alev aldı. Ekipler, söndürme ve soğutma çalışmalarına, durmaksızın titizlikle devam etti.

Yangınla ilgili  polisin başlattığı soruşturma devam ediyor.

Belediye duyuru yapmıştı

Geçitkale Belediyesi, önceki gün, sosyal medya hesabından, duyuru yaparak, yangınla ilgili önlem alınmasını istemişti.

Belediye, hava sıcaklıklarının arttığı uyarısında bulunarak, bölgede oluşabilecek yangınlara en erken zamanda müdahale için çiftçi ve hayvancıdan destek talep etmiş, su tankeri ve traktör sahiplerinin hazırda beklemesini istemişti.

“Erken müdahale zararı en aza indirir” açıklamasında bulunan belediyenin açıklaması aynen şöyle:

“Hava sıcaklıklarının artması sebebiyle bölgemizde oluşabilecek yangınlara en erken zamanda müdahalede bulunma adına, çiftçi ve hayvancı kardeşlerimizin, tüm traktör sahiplerinin yangın söndürmek için traktör ekipmanlarıyla birlikte saban ve tırmıklarıyla traktörlerinde takılı vaziyette hazırda bulundurmaları su tankeri ve benzeri su depolarını da dolu bulundurmaları önemle rica olunur. Unutmayalım ki erken yapılacak müdahale zararı en aza indirecektir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88