Yüzümüze, gözümüze bulaştırdık!

banner37

İndirimli Tahsilata İlişkin (Geçici Kurallar) Yasası’nın yürürlüğe girmesinin ardından, Vergi Dairesi geçmişe dönük vergileri toplayabilmek için herkese belge göndermeye başladı. Ancak belge gönderilenler arasında ölüler ve borcunu ödeyenler de yer aldı.

Yüzümüze, gözümüze bulaştırdık!
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Vergi affını içeren İndirimli Tahsilata İlişkin (Geçici Kurallar) Yasası kısa süre önce yürürlüğe girdi. Yasa 2014 yılı ve öncesindeki dönemlere ait ödenmemiş vergi, vergi cezası, özel usulsüzlük cezası ve bunlara ilişkin ödemelerde indirim ve taksit yapılmasını öngörüyor.

Ayrıca yine aynı yasa, vergi borcunun taksitlendirilmesi için başvuranların ödeyeceği cezanın tahsilinden de vazgeçilmesini içeriyor.

Bu yasanın yürürlüğe girmesinin ardından Vergi Dairesi, geçmişe dönük vergi borçlarını toplamak için düğmeye bastı.

Bu doğrultuda, sistemde borcu görünen herkese belge gönderilerek, borcuyla ilgili taksitlendirme ve indirim yapılacağı bildirildi.

Ancak vergi borçlarıyla ilgili geçmişte düzenli bir şekilde veri tutulmaması nedeniyle durum tam bir kaosa döndü.

39 yıl önce ölen kişiler adına vergi borcu gönderildi, bu da yetmezmiş gibi borcunu ödeyen bazı kişilere de “borcun var” denildi.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Gelir ve Vergi Dairesi eski müdürlerinden, Ekonomist Göksel Saydam, ölen ya da borcunu ödenmiş kişilere “vergi borcu var” diye belge gönderilmesinin nereden kaynaklanabileceğini anlattı.

Saydam, bunun personelin ihmalkarlığından, iç denetim eksikliğinden ve resmi kurumlar arasındaki bağlantı kopukluğundan olduğunu belirtti.

Yasa indirim ve taksit öngörüyor...

Resmi Gazete’de de yayınlanarak 26 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe giren yasa, gecikme zammında yüzde 98’e kadar indirim ve 36 aya kadar da taksit öngörüyor. Yasanın ilgili maddeleri ise şöyle:

“2014 yılı ve önceki vergilendirme dönemlerine ait, ödeme süresi geldiği halde kısmen ya da tamamen ödenmemiş gelir vergisi, kurumlar vergisi, taşınmaz mal vergisi, vefat edenlerin beyan edilmeyen gelirleri ile vefat ile devreden mal vergisi, vergi cezaları ve bunlara ilişkin gecikme zamları ile 31 Aralık 2014 tarihinden önce ödenme süresi geldiği halde kısmen ya da tamamen ödenmemiş kamu alacağı kapsamında olan telefon ücretleri (GSM telefon ücretleri hariç), karşılıksız çekler, harçlar, diğer resmi harç ve herhangi bir nedenden doğan diğer kamu alacakları ve Devletin kira alacakları ile bunlara ilişkin gecikme zamlarına;

a) 13 Eylül 2017 tarihinden başlayarak 3 ay içerisinde başvurup, en fazla 36 ay olmak üzere eşit taksitlerle vergi, harç, özel usulsüzlük cezasının veya karşılıksız çek aslının veya yukarıda sayılan kamu aslının;

Tamamen peşin olarak ödenmesi halinde yukarıda konu olan kamu alacağına ilişkin gecikme zammının yüzde 98’inin bu alacağa bağlı cezanın tümünün,

b) En fazla 12 eşit aylık taksitle ödenmesi halinde yukarıda konu olan kamu alacağına ilişkin gecikme zammının yüzde 85’ini ve bu alacağa bağlı cezanın tümünün,

c) En fazla 24 eşit aylık taksitle ödenmesi halinde yukarıda konu olan kamu alacağına ilişkin gecikme zammının yüzde 75’inin ve buna bağlı cezanın tümünün

ç) En fazla 36 ay eşit taksitle ödenmesi halinde yukarıda konu olan kamu alacağına ilişkin gecikme zammının yüzde 65’inin ve bu alacağa bağlı cezanın tümünün tahsilinden vazgeçilir. Her halükarda ödenecek miktarın tümünün 8 Ocak 2021 tarihine kadar tamamlanmış olması zorunludur.”

Saydam: İç denetim eksikliği ve ihmalkarlık

Ekonomist Göksel Saydam, vefat etmiş kişilere vergi borcu gelmesinin nedenin iç denetim eksikliği ve personelin ihmalkarlığından kaynaklandığını söyledi.

Bazı durumlarda kişinin vergi borcunu ödemesine rağmen personelin ihmalkarlığı ve dikkatsizliği nedeniyle bunu sisteme işlemediğini kaydeden Saydam şu ifadeleri kullandı:

banner134
“Maalesef ki hiç bir kurumda iç denetim yoktur. Örneğin bir adam marketten veresiye bir şey alır, bakkal defterine yazılmaz. Üstünden yıllar geçer, adam ölmüş olabilir, gider bu borcu istersiniz. Ailesi size “ben ne bileyim bu borcu ödemiş de olabilir” diye cevap verir.”

“Devlet zarara uğruyor”

Devletin geçmişe yönelik alamadığı vergi borçlarıyla zarara uğradığına değinen Saydam, “10 yıl önce devlete 3 bin TL borcu olan birinin 10 yıl sonra 3 bin TL ödemesi devleti zarara uğratır” dedi.

Saydam, bu durumda alınabilecek faizin ise ana borcun dört katını aşamayacağını vurguladı.

“Bu borçların çoğu ödenmiştir”

Saydam, vergi borcu varmış gibi görünen kişiler arasında vefat etmiş, ülkeyi terk etmiş, ardından tek bir mal bile bırakmamış kişiler olduğunu anlattı ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu durumun başlıca nedeni bilgisayar sistemine geçilirken, personelin yeterli düzeyde performans sergilememesi ve kontrol edilmemesidir. Eğer bir iç denetim olsaydı neden bu paraların toplanmadığı sorulacaktı. Sıcağı sıcağına toplanacaktı. Şu anda meydana gelen olaylar bir çalışanın dikkatsizliği, görev ihmali ya da görevi savsaklamasından kaynaklanıyor. Kurulan sistemin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmedikleri için meydana gelen hatalardır. Şu anda sistemde ödenmemiş görünen birçok vergi borcu da ödenmiştir.”

“Vatandaşın güveni sarsılıyor”

Bu durum vatandaşın devlete olan güvenini sarstığını kaydeden Saydam bu durumun sorumlusunun şu andaki müdür olmayıp, geçmişte yapılan denetimsizlikler olduğunu söyledi.

Saydam, durumun ortaya çıkmasının nedeninin ise şimdiki müdürün geçmişte yapılan yanlışları temizlemek istemesinden kaynaklandığını belirtti.

“Hedef geçmişten gelen borçları tahsil etmek”

26 Ekim 2017 tarihinde İndirimli Tahsilata İlişkin (Geçici Kurallar) Yasası’nın çıkarıldığını kaydeden Saydam, bu yasa ile hedeflenenin geriye dönük borçları toplamak olduğunu anlattı.

Bu bağlamda, Vergi Dairesi’nin de geçmişte borcu olan kişilerin borcunu ödemesi için onlara ihbar gönderdiğini belirten Göksel Saydam şu şekilde konuştu:

“Madem ki bir af çıktı herkes bu yasadan yaralansın ve borcunu ödesin” diye herkese bir yazı gönderildi. Ancak geçmişte kayıtların düzgün tutulmaması nedeniyle ortaya vefat etmiş insanlara vergi borcu gönderilmesi gibi durumlar çıktı. Bu devletin hantallığı ve sistemsizliğini gösteriyor. Bu durumda şimdiki Vergi Dairesi Müdürü’nün bir suçu yoktur. Geçmişten gelen hataların devamıdır.”

“Bizde zaman aşımı yok”

Başka devletlerde 5 yıl tahsil edilemeyen borcun zaman aşımına uğradığından ve silindiğinden söz eden Saydam, KKTC’de ise böyle bir sistem olmadığını belirtti.

Saydam, “bizde zaman aşımı yasası olmadığı için 20 senelik borçlar gönderiliyor” diyerek, burada hesap sorulması gerekenin bu borcu tahsil edemeyen personel olduğunu anlattı.

Göksel Saydam, bu borcu tahsil edemeyen memurun neden tahsil edemediğini Sayıştay’a hesap vermesi gerektiğini ifade etti.

“Yasa olmasına rağmen, kurumlar arasında bağlantı yok”

Saydam, biri vefat ettiğinde bunun Vergi Dairesi’ne bildirilmesi konusunda yasa olmasına rağmen ülkede kurumlar arasında böyle bir bağlantı olmadığını anlattı. Göksel Saydam şu ifadeleri kullandı:

Bir kişi öldüğünde mirasçıları mal varlığının dağıtılması için tereke atamak zorundadır. Bu tereke devlet daireleriyle muhatap olur ve ölen kişinin mal varlığını, borçlarını idare eder. Durum Vergi Dairesi’ne de bildirilir. Zaten ölüm işlemlerinin yapılması için belediyelere ya da ilgili dairelere bildirilmesi gerekir. Vergi Usul Yasası gereği bu kurumlar Vergi Dairesi ile bilgi paylaşmak zorundadır. Mahalle, köy muhtarları Vergi Dairesi ile bilgi paylaşmak zorundadır. Bu durumda da miras paylaşılırken vergi borcu olan bir kişi de görülür ve ona göre işlem yapılır.”

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2017, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75