banner6

Zam haberleri, travma yaşatıyor

banner37

Hemen her güne yeni zam haberleriyle başlayan ve TL’nin döviz karşısındaki değer kaybıyla cebindeki parayı harcamasa bile daha da yoksullaşan KKTC halkı nasıl geçineceğinin hesabını yaparken, Uzman Klinik Psikolog Ayşe Buran, bu durumun insanlar üzerindeki psikolojik etkilerini değerlendirdi:

Zam haberleri,  travma yaşatıyor
banner151 banner143

Erol KANLIADA

Ülkemizde yaşanan zam furyası dur durak bilmezken, vatandaşlar hemen her gün güne yeni bir zam haberiyle uyanıyor, geçimini nasıl sağlayacağının çaresizliğini yaşıyor.

Vatandaşlar, bir yandan Koronavirüs salgını bir yandan da döviz kriziyle uğraşırken, psikolojik olarak da yıpranıyor, cebindeki parayı harcamasa bile, TL’nin döviz karşısındaki hızlı değer kaybıyla günden güne daha da yoksullaşıyor.

Uzmanlar, vatandaşların yaşadığı geçim sıkıntısı nedeniyle psikolojik bir savaş verdiğini belirterek, çoğu kişinin psikolojik anlamda çok zor zamanlar geçirdiğini vurguladı.

Konuyla ilgili gazetemiz KIBRIS’a konuşan Uzman Klinik Psikolog Ayşe Buran, içinde bulunduğumuz küresel salgının ve buna bağlı yaşanan ekonomik krizin vatandaşlar üzerinde psikolojik olarak olumsuz etkiler yarattığını söyledi.

Buran, döviz krizine bağlı yapılan zamların, vatandaşların travmatik stres yaşamasına sebep olduğunu dile getirdi, bunun istenmeyen sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

“Şiddet olayları artabilir”

Uzman Klinik Psikolog Ayşe Buran, artan zamlar nedeniyle vatandaşların travma yaşamasının şiddet olaylarını artırabileceğini ifade etti.

Buran, “Bu dönemde yaşanan travmalar nedeniyle vatandaşlar şiddet eğilimini artırabilir, sinir bozuklukları yaşanabilir, intihar vakaları ya da girişimlerinde artış olabilir” dedi.

Vatandaşların psikolojik travmaları daha rahat atlatılabilmesi için maddi imkanlar yeterli oldukça psikolojik destek alması gerektiğini belirten Buran, “Bu dönemde yemek için para bulamayanlar da var, onlara psikolojik destek alın demek biraz ironi gibi olacak fakat psikolojik sağlık da çok önemli” ifadelerini kullandı.

Bireylerin ruh sağlığının en az fiziksel ve bedensel sağlık kadar önemli olduğunu kaydeden Buran, vatandaşların “ne zaman nereye zam geleceği” hakkında olumsuz beklentileri olduğunu ve bu konudaki beklentilerin psikolojik açıdan dert yarattığını vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104