banner6

'Zam yaptık demek bu kadar mı zor?'

banner37

KIB-TEK tarafından 1 Nisan’da ‘Kontrol Sizde’ sloganıyla başlatılacak üçlü tarife vatandaşı ikna etmedi

'Zam yaptık demek bu kadar mı zor?'
banner99

Ali ÇATAL

   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) tarafından 1 Nisan itibarıyla başlatılacak ‘Kontrol Sende’ tarifesini, bütün getiri ve götürüleriyle KIBRIS Gazetesi’ne değerlendiren yurttaşlar, ilgili uygulamadan hiçbir şey beklemediklerini söyledi. İndirime denk gelen periyodun, zaten herkesin yattığı veya yatmaya hazırlandığı dönemlere denk geldiğini söyleyen vatandaşlar, “Nasıl düşündülerse artık, indirimli tarifeyi ‘kimsenin evde olmadığı’ zamana denk getirmişler. En pahalı tarife de elektriğin en çok tüketildiği saatlerde. “Yüzde 20 zam yaptık” diye alenen söylemek bu kadar mı zordu?” ifadeleriyle, üçlü tarifeyi eleştirdi.

   “Uyumayacağız yani? Bütün gece çamaşır yıkanacak, bunlar asılacak ve kurutulacak öyle mi? Peki ertesi sabah işe nasıl gidilecek? Zammı kamufle etmek için küçük durumlara düşmesinler. Gaz lambasına mı dönelim?” şeklinde serzenişte bulunan vatandaşlar, “Yapılan işleri halka cazip gösterebilme hamleleri bunlar. ‘Çaktırmadan’ zam yapıyorlar işte” diyerek, söz konusu indirimin, yapılan zamma yönelik bir ‘kamuflaj’ olduğunu iddia etti.

   KIB-TEK tarafından açıklanan ‘çoklu tarife’ye göre hafta içi 07.00-17.00 periyodunda kWh başına 0,9873 TL, 17.00-22.00 aralığında 1,2908 TL, 22.00-07.00 döneminde 0,6508 TL; hafta sonu ise 17.00-22.00 arasında 1,2708, 00.00-07.00 döneminde 0,6308 TL ödenirken; diğer periyotlarda fiyatlandırma sabit kalacak.

Vatandaş ne dedi?

İlayda Altuh:

   Mağdur olmamız için herkes ellerinden geleni yapıyor. O indirimi de yapmasaydılar bari.

Zeynep Kızılgül:

   Diğer dilimlere yapılan zamdan sonra, 22.00 sonrası yapılan indirimin de bir anlamı kalmadı zaten.

Hasan Çakır:

   Zammı, ‘üçlü tarife’ falan diye millete yutturmaya çalışacaklarına, adam gibi zam yapsaydılar olmaz mıydı? Sanki yapmadıkları şey! Bunun adı popülizmdir. İnsanların yaşam şekli mi değişmeli? Gece 10’dan sonra çamaşır ve bulaşık makinası mı çalışır veya ütü mü yapılır? Yaz da geliyor ve klimaların en çok çalıştırılacağı saat, fiyatların da en yüksek olduğu dilime denk geliyor. Çalışan kesim, zammı çok fena yiyecek. Rumlar, 13 bin haneye karşılıksız olarak solar sistem kuruyor. Adamlar, birkaç yıl içinde Avrupa’ya elektrik satacak hale gelecek. Bir de bize bakın!

Necdet Çakır:

   Bunun adı, zammı ‘halka hissettirmeden’ yapmaktır. Her ay 2 bin lira elektrik faturası ödemekten bıktığımdan, solar sistem kurduracağım ama çalışan kesim için her şey çok daha zorlaşacak. KIB-TEK’in yaptığı, ucuza elektrik satar görünüp milleti kazıklamaktır.

Besim Kara:

   Bence halktan ziyade otellerin yararına bir uygulamadan bahsediyoruz. Elektrik zaten yüksekti, artık daha da yüksek.

Merve Mercan:

   KIB-TEK’in yaptığı işleri gerçekten anlayamıyorum. Bütün bu saçmalıkların kurbanı da hep halk oluyor. Şu son eylemin de işletmelerin talebiyle yapıldığını düşünüyorum.

Umut Sözüöz:

   Daha ziyade geceleri ‘hizmet veren’ sektörlerin işine yarayacak bir adımdır bu. Vatandaşın elektrik kullandığı saat de zaten ücretlerin en yüksek olduğu periyot.

Mehmet Şah:

   Nasıl düşündülerse artık, indirimli tarifeyi ‘kimsenin evde olmadığı’ zamana denk getirmişler. En pahalı tarife de elektriğin en çok tüketildiği saatlerde. “Yüzde 20 zam yaptık” diye alenen söylemek bu kadar mı zordu?

Emete Arabulucu:

   Çalışan kadınlar, eşleriyle ‘çamaşır makinesi nöbeti’ tutar artık! “Adam, bu gece nöbet sende” mi diyeceğiz kocalarımıza? Nöbette uyuyanı da tokatlasınlar bari! Hastam var ve klima kullanmak zorundayım ama tam da o saatler, elektriğin en pahalı olduğu dönem. Milletle dalga geçmesinler!

Hasan Boşnak:

   İndirim, neden akşam 10’dan sonrasını kapsıyor? Kimse indirimden faydalanamasın diye mi? Güldürmesinler insanları!

Mustafa Gazi:

   Bence hepimiz kara kazan kullanmaya dönelim; millet de rahatlasın, KIB-TEK’te!

Hasan Barbarli:

   Elektrikli alet kullanmak için saatin 10 olmasını bekleyeceğiz yani? Gülüyorum sadece.

Ayşe Koloğlu:

   KIB-TEK’e sesleniyorum: Çok acımasızsınız! Biraz da fakiri fukarayı düşünün, insanlarla dalga geçmeyin!

Mennan Aydın:

   Fiyatlar zaten ‘yeterince’ kazıktı, artık ‘daha da’ kazık! Saat 10’dan öncesine zam yapılacaksa, 10’dan sonrasında yapılan indirimin ne anlamı var?

Ayşe Kurtoğlu:

   ‘Zam yapıyoruz’ diyemiyorlar da lafla dünya döndürüyorlar! Gülsek mi ağlasak mı?

Şevki Döğel:

   Halkın hiçbir işine yaramayacak bir uygulamadır bu. Saat 10 olsun diye elektrikle çalışan aletlerin başında nöbet mi tutacağız?

İbrahim Miharbi:

   Elektrik Kurumu’nun yaptığı her işi yadırgıyorum. Bu iş çocuk oyuncağı mı? “Makinalarınızı 10’dan sonra açın” demek, ne kadar da saçma! İnsanlara emrivaki yapmasınlar.

Rıfat Gözübüyük:

   Milleti kandırıyorlar, millet de sesini çıkarmıyor. Olay bundan ibaret.

Laika Bardak:

   Uyumayacağız yani? Bütün gece çamaşır yıkanacak, bunlar asılacak ve kurutulacak öyle mi? Peki ertesi sabah işe nasıl gidilecek? Zammı kamufle etmek için küçük durumlara düşmesinler. Gaz lambasına mı dönelim?

Engin Destur:

   Al birini vur ötekine! İndirim, saat 4-5 gibi dönemleri kapsarsa bir işe yarar. KIB-TEK, bu kadarcık şeyi bilmiyor mu?

Erdal Yağcı:

   Eski dönemlerdeki gibi ocak yaptıracağım bahçeye! Bu sözlerim, KIB-TEK’e ve hükümete: Geceyi gündüze çevirmesinler!

Sultan Bebek:

   Elektrik faturaları zaten alıp başını gitmişti, şimdi de tüy dikecekler herhalde! Bir gece kendileri makinaların başında bekleyerek işe gitmeyi denesin, sonra halktan bunu istesinler.

Funda Bilem:

   Diğer dönemlere zam yapılınca, akşam 10’dan sonrasında yapılan indirimin de bir anlamı kalmıyor.

Onur Ökeli:

   Akılları sıra ‘çaktırmadan’ zam yapıyorlar ama halk ‘ne yazık ki’ çakıyor!

Yaren Yazgı:

   Bu zam zaten ‘her türlü’ yapılacaktı. Açıktan yapılmıyor da üzeri kapatılarak yapılıyor.

İnci Bektaş:

   KIB-TEK, sanırım bunun farkında değil ama çalışan kadınların yatağa girmesi gece 12’yi bulacak! Üç kuruş indirim için bu kadar yorulmaya değer mi?

Nuray Eger:

   Bundan böyle herkes, eskisinden çok daha fazla yorulacak çünkü ‘makine nöbetleri’ nisanda başlıyor!

Ayşen Buğdaycı:

   Yapılan işleri halka cazip gösterebilme hamleleri bunlar. ‘Çaktırmadan’ zam yapıyorlar işte.

Ahmet Yürüyen:

   En düşük tarifenin olduğu saat, insanların yatağa da girdikleri dönem. Artık neredeyse hepimiz apartmanda oturuyoruz. Üst katta çamaşır makinesi, alt katta bulaşık makinesi, yanda elektrikli süpürge… ‘polisler iş yapsın’ diye mi yapılıyor bunlar?

Şefika Başkurt:

   Dalga geçmesinler ve 10’dan sonrasını kapsayan indirimi de geri alsınlar. En azından çocuk yerine konulmamış oluruz.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2019, 08:51
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104