'Zamanın geçmesinden endişeliyiz'

Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis; Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Kıbrıs müzakerelerine devam etmeye hazır olduğunu kaydetti

'Zamanın geçmesinden endişeliyiz'

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakerelerine Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin belirlediği altı madde çerçevesinde devam edip bir çözüme ulaşmayı güçlü biçimde taahhüt ettiğini söyledi; Temmuz 2017’deki Kıbrıs Konferansı’ndan bu yana barış sürecinin bir çıkmazda olmasından dolayı zamanın geçmesinden endişeli olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Haber Ajansı’nın haberine göre, dün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitaben konuşan Anastasiadis, “Yakın komşularımızla barış ve istikrar elde etmenin öneminden söz ettiğimizde ki bu başarılmıştır, ben Kıbrıs sorununda kapsamlı bir çözüm bulunmasının da birçok faydalı ve önemli sonucu olacağını belirtmek isterim” dedi.

“En önemlisi, kalıcı ve uygulanabilir bir çözüm, her türlü dış bağımlılıktan uzak, tam bağımsız, normal ve refah içinde yaşayabileceği bir Avrupa ülkesi arzulayan Kıbrıs halkına, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklere büyük fayda sağlayacaktır” diyen Anastasiadis, aynı zamanda Kıbrıs sorununa çözümün şüphesiz bölgede çok ihtiyaç duyulan barış ve istikrar ortamının elde edilmesinde tamamlayıcı etkisi olmasının çok önemli olduğuna inandığını vurguladı.

Anastasiadis, sonuncusu ve en önemlisinin son on yıldan beri Birleşmiş Milletler’in gündeminde olan uluslararası bir sorununun çözümünün, en zorlu sorunların bile Birleşmiş Milletler’de barışçı bir şekilde çözülebileceğine yönelik umut ışığı olabileceğine dikkat çekti. 

Anastasiadis, konuşmasına şöyle devam etti:

“Maalesef Temmuz 2017’deki Kıbrıs Konferansı’ndan bu yana barış sürecinin bir çıkmazda olmasından dolayı zamanın geçmesinden ve bunun etkilerinden derin endişe duymaktayım. Uygulanabilir ve kalıcı bir çözüm ancak AB üyeliği ve Birleşmiş Milletler’in demokratik ülkelerinin en iyi uygulamaları çizgisinde, kalıcı barış elde etmek için koşullar oluşabilir. Ülkemin büyük adımlar atarak tüm Kıbrıslıların normal bir devlet olarak yaşayabilmesine, hepimizin refah ve güvenlik için birlikte çalışmamıza izin veriniz. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin ilerleme için esas olarak belirlediği altı maddelik çerçeve üzerinde, ilgili Birleşmiş Milletler kararları ve Avrupa Birliği Müktesebatı esasında müzakerelere devam edip bir çözüm elde etmeyi gerçekten, güçlü bir biçimde taahhüt etmekteyim. BM Genel Sekreteri ve Onun İyi Niyet Misyonu ancak bu yolda ilerlemeyi sağlayabilir.

Konuşmasında Türkiye’den de söz eden Anastasiadis, “Ankara’dan gerekeni yapması, bir çözüme varılması ve bölgesel istikrara yapıcı katkıda bulunması için gerekli siyasi kararlılığı göstermesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Anastasiadis, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendi adımıza ben, tüm Kıbrıslılar ve bölge için barış içinde bir gelecek sağlama yönünde elimizden geleni yapacağımızı ve tarihi sorumluluğumuzu yerine getirmeye kararlı olduğumuzu bir kez daha tekrarlamak isterim.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis konuşmasında, bölgedeki ülkelerle Kıbrıs’ın işbirliği yapmasına da değindi; bu işbirliğinin ne doğrudan ne de dolayı hiçbir üçüncü ülkeyi hedef aldığını belirtti. Herkes tarafından bilinen dürüstlüğümüzle ve hiçbir saklı gündem olmadan, Yunanistan’ın yanı sıra yakın bölgemizdeki ülkelerle tarihi yakın bağlarımızı güçlendirdik, Mısır, İsrail, Lübnan, Ürdün ve Filistin dâhil komşu ülkelerle üçlü ortaklıklar kurduk. Bu üçlü sistemler, aynı endişeleri ve ortak çıkarları olan ülkelerin, kendilerini soyutlamak yerine güçlerini birleştirebileceklerinin yerinde bir örneğini oluşturmaktadır. Kısacası bu üçlü ortaklıklar, BM’nin ‘Barış, eşitlik ve sürdürülebilir toplumlar için paylaşılmış sorumluluklar’ ana fikriyle tamamen aynı çizgide etkin çok taraflılığın pratik ifadesidir. Aslında bu işbirliği ne üçüncü bir ülkeyi dışlamak ne de ona doğrudan karşı olmaktır. Aksine bölgemizde, özellikle, enerji örneğinde olduğu gibi orantılı avantajlar olan alanlarda işbirliği ve diyaloğu kurumsallaştırmaktadırlar. Bu bağlamda, ortak fayda işbirliği çerçevesinde belirli alanlarda daha fazla ortak dâhil ederek bu üçlü boyutu genişletmekten biz samimi olarak memnuniyet duyarız.

Barışı sağlamada diplomasi üstünlüğü kavramında, anlaşmazlık-çözüm ve destekleyicilikte hemfikiriz. Ancak barış gücü operasyonlarının katalizör rolü de ortadadır. Kabul etmeliyiz ki önceki, sonrakini tehlikeye atmasa da ve bir müzakere süreci olmasa da, barışın korunmasının gerekliliği daha büyük ve zorunludur. Benim ülkemde durum bu bakımdan anlamlı bir örnektir.”

Her barış gücü operasyonunun, kendi zemininde, kendi gerçek ihtiyaç ve tehditleri esasında, layık olduğu şekilde değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 21:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER