banner6

​​​​​​​ Zamlar yetmiyor, bir de komisyon alınıyor

banner37

​​​​​​​ Yasa, “Üye işyeri, kart hamillerinden banka kartı veya kredi kartının kullanılması dolayısıyla komisyon veya benzeri bir isim altında ilave bir ödemede bulunmalarını isteyemez” demesine rağmen bazı iş yerleri komisyon almaya devam ediyor

​​​​​​​  Zamlar yetmiyor,  bir de komisyon alınıyor
banner150 banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

Türk Lirası’nın (TL) döviz karşısındaki hızlı değer kaybı devam ederken, esnaf ve halkı günden güne daha da dibe çekiyor.

İhtiyaçlarını karşılayabilmek için kredi kartlarına sarılan halka bir darbe de kredi kartlarıyla yaptıkları alışverişlerde alınan komisyonla vuruluyor.

KIBRIS’a ulaşan bazı vatandaşlar bu konuda isyan ederek, “her şey dünya pahası, geçinemiyoruz, bir de komisyon ödüyoruz” diye yakındı.

Bazı iş yerlerinin komisyon uygulamasının yasal olmadığına dikkat çeken Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal, Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası’nın komisyon ve benzeri bir isim altında ilave ödeme alınamayacağını net şekilde belli ettiğini kaydetti.

Öte yandan vatandaşların alım gücünün nerdeyse sıfırlandığı bu günlerde, kredi kartı ve kredi borçlarının ödemelerinde de zorluk yaşanıyor.

Önal, bu konuya da açıklık getirerek, özellikle döviz borçlanan vatandaşların, gelirleri döviz değilse ödemede zorluklar oluşmasını beklediklerini söyleyerek, müşterilerin zorlukları aşmasına yardımcı olabilmek için hızlı bir şekilde yapılandırma planını yürürlüğe koyduklarını vurguladı.

“İş yerleri komisyon talep edemez”

Kredi kartıyla taksitli alışveriş yapan vatandaşlardan alınan komisyonların yanında dövizin günden güne yükseldiği, zamların ardı arkasının kesilmediği ve vatandaşın alım gücünün yerle bir olduğu bu günlerde kredi kartıyla peşin mal ve hizmet alışverişi yapanlardan bile komisyon alanlar var.

Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal, 20 Kasım 2014’te yürürlüğe giren Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası’na göre vatandaşlardan komisyon veya benzeri bir isim altında ilave ödeme alınamayacağını söyledi.

Önal, söz konusu yasada; “Üye işyeri, kart hamillerinden banka kartı veya kredi kartının kullanılması dolayısıyla komisyon veya benzeri bir isim altında ilave bir ödemede bulunmalarını isteyemez” şeklinde bir maddenin yer aldığını belirtti.

“Bu maddenin dışındaki uygulamalar yasal değildir” diyen Önal, komisyon alınmışsa iadesinin talep edilebileceğini, bu konuda bir şikâyet varsa da Merkez Bankası’na iletilebileceğini vurguladı.

“Özellikle döviz borçlananlar ödemede zorluk yaşayacak”

Bankalar Birliği Başkanı Önal, özellikle dövizle borçlanıp, döviz geliri olmayan müşteri grubunda taksit ödemede zorluklar oluşmasını beklediklerini söyleyerek, müşterilerin zorlukları aşmasına yardımcı olabilmek için hızlı bir şekilde yapılandırma planını yürürlüğe koyduklarını vurguladı.

Önal, sözlerine devamla “Kredi borçlusu ve ödeme yapmakta zorlanan müşterilerimizin kredilerinin talep edilmesi durumunda bankaları tarafından daha uzun vadede daha düşük taksitlerle, istenirse ödemesiz dönem de sağlanarak yapılandırılmasını hedefledik. Bu tür bir ihtiyaç içinde olan müşterilerimiz, yazılı bir şekilde bankalarına başvurmalıdır” dedi.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110