banner6

Zamlara karşı protesto

banner37

Zamlara karşı protesto
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ardı arkası kesilmeyen zamlar toplumun her kesimini perişan ederken, sendikalar geçtiğimiz hafta zamlara karşı müdahale talebiyle Başbakan’a sundukları ‘talep ve kaynak önerilerini’ içeren mektuplarına geri dönüş alamadıklarını belirterek, zamların hızını kesmeden devam etmesine karşılık eylem ve grev hazırlıklarına başladıklarını duyurdu.

   KTAMS, KAMUSEN, KTÖS, KTOEÖS, HAK-SEN, GÜÇ-SEN, KOOP-SEN, TÜRK-SEN, VERGİ-SEN, BES, DEV-İŞ ile HÜR-İŞ’e bağlı sendikalar, gelecek hafta eylem ve grevlerin başlayacağını açıkladı.

   KIBRIS’a konuşan Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ) Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, ardı arkası kesilmeyen zamlar ve oluşan kaos ortamının artık toplumsal bir mücadele gerektirdiğinin altını çizerek, zamlara karşı eylemlerin önümüzdeki hafta başlayacağına dikkat çekti.

   Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan da, sendikalar adına yaptığı yazılı açıklamada, eylemlerin gelecek haftadan itibaren yapılmaya başlanacağını belirterek, “Ekmeğimize, aşımıza göz koyanlara meydanı boş bırakmayacağız” ifadesini kullandı.

Serdaroğlu: Tasarruf adına yapılabilecekler var

   HÜR-İŞ Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, ardı arkası kesilmeyen zamlar ve oluşan kaos ortamının artık toplumsal bir mücadele gerektirdiğinin altını çizerek, zamlara karşı eylemlerin önümüzdeki hafta başlayacağına dikkat çekti.

   Serdaroğlu, KTAMS, KAMUSEN, KTÖS, KTOEÖS, HAK-SEN, GÜÇ-SEN, KOOP-SEN, TÜRK-SEN, VERGİ-SEN, BES, DEV-İŞ ile HÜR-İŞ’e bağlı sendikaların hep birlikte eyleme gideceğine dikkat çekerek, eylem gününün önümüzdeki günlerde belli olacağına vurgu yaptı.

   20 sendikanın katılımı ile bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve Başbakan Faiz Sucuoğlu’na öneriler sunduklarını hatırlatan Serdaroğlu, sadece kamuda çalışanların maaşlarına değil, emeklilerin ve asgari ücret alanların da maaşlarına yasa değişikliği ile 2 ayda bir hayat pahalılığının yansımasını talep ettiklerini kaydetti.

   Serdaroğlu, tüm siyasi partilerin görüşünün aynı olduğunu söyleyerek, hayat pahalılığını 2 ayda bir maaşlara yansıtmanın da çözüm olmadığını ama önü alınamayan zamlar karşısında şart olduğunu vurguladı.

   Serdaroğlu, asgari ücretin hayat pahalılığına endekslenerek, 2 ayda bir artması noktasında etkilenecek işveren için de teşvik verilmesi gerektiğini kaydederek, kaynak yaratıcı önlemleri başbakana sunduklarına dikkat çekti.

   Tasarruf edici önlemler altında, müşavirlerin görev başına çağrılarak, müdürün müsteşar, memurun müdür yapılmaması gerektiğini belirttiklerini söyleyen Serdaroğlu,  para yok denirken yeni müsteşar ve müdürlerle maliyenin yükünün artırılmasının doğru bir yaklaşım olmadığına işaret etti.

   Serdaroğlu, Başbakan’a sundukları tasarruf önlemleri altında dış temsilciliklere harcanan paraların yeniden gözden geçirilmesinin de yer aldığını belirterek, “sadece Türkiye’de 13-14 temsilcilik var ve her birine 4 bin-5 bin dolar para ödeniyor. Ek olarak, akaryakıt, kira, izaz ikram için ayrılan bütçeler de var. Bu nedenle temsilciliklere harcanan paralar yeniden gözden geçirilmeli” dedi.

   Öte yandan Serdaroğlu, tasarruf maddelerimizde bakanlıklara harcanan bazı kalemlerden yapılabilecek kesintilerin maddelerinin de yer aldığını söyledi.

“Kaynak yaratıcı önlemler almalıyız”

   Serdaroğlu, kaynak yaratmakla ilgili olarak servet vergisinin artık uygulanması gerektiğine dikkat çekerek, küçük ülkelerin pandemi ile birlikte servet vergisini uygulamaya koyduğunu ifade etti.

   “Narh uygulamasının gelmesi şart” diyen Serdaroğlu, temel gıdada fiyatların denetlenmediğinden dolayı oluşan sıkıntıların önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

   Serdaroğlu, gıdada süt örneğini vererek, “Hükümet süt ve bira karşılaştırması yaparak, bira sütten ucuz diyerek, sütün fiyatını indireceğine alkole ciddi fon artışı yaptı” şeklinde konuştu.

   Muafiyetlerin gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Serdaroğlu, vergi ve gümrükten muaf tutulanların artık ödeme yapmalarının zamanı geldiğini vurguladı.

   Serdaroğlu, yeni açılacak bir üniversiteye sınırlı şekilde belli bir yıl vergi muafiyeti konabileceğini ama yıllarını tamamlamış ve güçlü bir şekilde ayakta duran üniversitelerin vergiden muaf tutulmasının doğru olmadığını savundu.

   Muafiyetlerden dolayı haksız rekabet ve kazanç oluştuğunun altını çizen Serdaroğlu, üniversite altında restoran, benzinci gibi birçok işletme kurulduğunu söyledi.

   Serdaroğlu, artık Türkiye’ye bel bağlayıp, Türkiye’den para gelsin diye beklemekle kaosun son bulmayacağını ve değirmenin dönmeyeceğini belirterek, bu ülkede yeterli kaynak olduğunu ama siyasi iradenin de gerekli olduğunu ifade etti.

Bengihan: Meydanı boş bırakmayacağız

   KTAMS Başkanı Güven Bengihan, sendikalar adına yaptığı yazılı açıklamada, eylemlerin gelecek haftadan itibaren yapılmaya başlanacağını belirterek, “Ekmeğimize aşımıza göz koyanlara meydanı boş bırakmayacağız” ifadesini kullandı.
   Bengihan, hükümetin yaptığı “insafsız ve vicdansız” zamlar karşısında alım gücü her geçen gün gerileyen halkın, çok derin bir yoksulluğa doğru sürüklendiğini ifade etti. Bengihan, “Ekonomik kriz dönemlerinde tüm dünyada hükümetler halkın alım gücünü koruyucu tedbirler alırken UBP-DP-YDP Hükümeti’nin zam üstüne zam yaparak zaten zor durumda olan dar ve sabit gelirli kesimleri daha fakirleştirmesi asla kabul edilemez”  dedi.
   Güven Bengihan, sendikaların yapılan zamlar ve KKTC’de yaşanan ekonomik sıkıntılarla ilgili geçen hafta Başbakana talep ve kaynak önerilerini içeren bir mektup verip, yapılan zamlara müdahale etmesini talep ettiklerini belirtti.
   Bengihan,  “Ancak görüyoruz ki talep ve önerilerimizin dikkate alınması bir yana, zamlar artarak devam etmiştir. Hükümet dünyada yaşanan ekonomik sıkıntıları gerekçe göstererek sorumluluktan kurtulmaya çalışmakta. Bu zihniyet yaşanan sorunlara çare üretemeyeceği gibi, aksine halkı yok oluşa sürükleyecektir. Bunun adı halk düşmanlığıdır” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2022, 10:05
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110