banner6

Zamlardan bıkan halk solar sisteme yöneldi

banner37

Zamlardan bıkan halk solar sisteme yöneldi
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Elektrik ücretlerinin artmasının ardından vatandaşlar çözümü evlerine ve küçük ölçekli işyerlerine solar sistem kurmakta aramaya başladı.

   Vatandaşlara göre bankadan kredi alıp, solar enerji sistemi kurmak, elektrik faturası ödemekten daha ekonomik geliyor. Yani vatandaşlar elektrik faturası ödemek yerine bir kez bankaya 5 bin ya da 6 bin Euro (ortalama 85 bin TL) borçlanıp, evine solar sistem kurmayı tercih ediyor. Bu sistemi kurmak için alınan 3 yıllık bir kredinin taksiti ise aylık 2 bin 500 ile 4 bin TL arasında değişiyor.

   Bu doğrultuda 2022’nin ilk üç ayı içerisinde 400 civarında başvuru yapıldı. Bu başvuruların ise Yenilenebilir Enerji Kurulu tarafından değerlendirilmesi bekleniyor.

   Ayrıca Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre; 2014’te 195, 2015’te 283, 2016’da 342, 2017’de 569, 2018’de 672, 2019’da 2 bin 522, 2020’de 2 bin 119 ve 2021’de de 377 başvuru kabul edildi.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, büyük işyerlerine solar sistem kurulması için şu anda başvuru alınmadığını söyledi ve bunun nedeninin de kapasite olmaması olduğunu söyledi.

Aşıkoğlu: Evler için başvurular alınıyor

   Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, evler için olan başvuruların hiç kesilmediğini söyledi ve 2014’te 195, 2015’te 283, 2016’da 342, 2017’de 569, 2018’de 672, 2019’da 2 bin 522, 2020’de 2 bin 119 ve 2021’de de 377 başvurunun kabul edildiğini belirtti.

   Aşıkoğlu, 2022’nin ilk üç ayında ise 400 civarında onay bekleyen başvuru olduğunu ifade ederek, solar enerji sisteminin maliyetinin malzemeye göre değiştiğini kaydetti.

Cellatoğlu: Üretilen enerji tüketilmediği

zaman ciddi sıkıntılar oluyor

   Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, ülkede yaz ya da kış her gün güneş doğduğunu söyledi ve dolayısıyla da güneşten her gün az veya çok bir miktar enerji üretilebildiğini ifade etti.

   Ancak ülkede şu anda güneş enerji sistemlerinin ciddi sıkıntılar yaratır boyutta olduğundan söz eden Cellatoğlu şu şekilde konuştu:

   “Çünkü şebekemiz izole bir şebekedir. Yani belli bir gücü var. Güneşten üretilen enerji tüketilemediği zaman, hatlarda ciddi problemlere yol açabiliyor. Yani bazı bölgelerde voltaj, gerilim yükselmeleri gibi ciddi sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Çünkü o bölgelerde üretim fazladır ve anlık olarak tüketilemiyor. Tüketilemediği zamanda hatlarda sıkıntılar yaşanıyor. Bundan dolayı da kota dolmuş durumdadır. Bilindiği gibi geçen sene tüzük değiştirildi ve daha önce yapılan izinlendirme süreçleri uzatılmaya başladı. Çünkü KIB-TEK bu izinleri daha dikkatli vermeye başladı, sıkıntıların yaşanmaması adına bir takım kısıtlamalar getirdiler. Dolayısıyla artık her başvuran izin alabiliyor diyemeyiz. Daha önce her başvuran izin alabiliyordu. Şu anda bir yıllık tüketimi ne ise ona bakılıyor ve ona göre izin veriliyor. Ayrıca bağlanılacak trafoya da bakılıyor.”

   Cellatoğlu güneşten, üretilen enerjiyi şebekeye geri göndermeyecek şekilde olan sistemler de olduğundan söz etti ve “yani eğer güneş enerjisi sisteminde ihtiyacınızın altında bir üretim varsa o anda şebekeden takviye alabilirsiniz. Ancak kesinlikle şebekeye geri veremezsiniz. Öyle durumda da hiçbir sıkıntı olmandan o sistemler kullanılabilir. Ancak bizde mahsuplaşmalı model benimsenmişti” dedi.

   Ülkede en başından beri solar sistem konusunda yaptığımız bir yanlış olduğundan söz eden Cellatoğulu, onun da fatura ödememe üzerine sistemin kurulması olduğunu belirtti. Ali Murat Cellatoğlu bu durumu şu şekilde açıkladı:

   “Yani şu anda klimayı, sobayı fatura nedeniyle açmaya korkarken büyük bir sistem kurup, bir defa ödeme yapıp hepsini bol bol kullanmayı hedefledik. Bu bir yanlıştı. Biz enerji verimliliğini hiç göz önünde bulundurmadık. Dolayısıyla bu kapasiteyi doldurduk. Şu anda faturaların yüksek gelme ihtimali olduğu için herkes güneş enerjisine yöneldi. Yani KIB-TEK’e ödeyeceğime faturayı solar sistem kurup, bankaya ödeyim ve istediğim gibi de elektrik harcayım oldu.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110