Zanlılardan biri serbest diğeri cezaevinde

banner37

Girne’de gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonunda tasarruflarında 136 gram hintkeneviri türü uyuşturucu madde bulunan 45 yaşındaki S. A. ve 51 yaşındaki F. B. teminata bağlandı

banner87
Zanlılardan biri serbest diğeri cezaevinde
banner90
banner99

Ahmet VAMIK

Girne’de, narkotik ekibi tarafından 26 Mayıs günü bir ikametgaha gerçekleştirilen operasyonda tasarruflarında satışa hazır şekilde ayrı ayrı paketlenmiş toplam 136 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde ve hassas terazi ele geçirilen 2 kişi, aleyhlerinde yürütülen soruşturma tamamlandı ve iki zanlı dün teminat duruşmasına çıkarıldı.

Girne Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarılan 45 yaşındaki zanlı S. A. teminat şartlarını yerine getiremediği için cezaevinin yolunu tutarken, 51 yaşındaki F. B. ise teminat karşılığında ileride yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Eski eserler 25 bin TL değerinde

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen teminat duruşmasında Başsavcılık adına Savcı Emine Taşkın, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Ahmet Bayram’ı tanık olarak dinletti.

Zanlılar S. A. ve F. B.’nin “Hintkeneviri Türü Kanunsuz Uyuşturucu Madde İthal ve Tasarrufu”, zanlı F. B.’nin de ayrıca “Kanunsuz Eski Eser Tasarrufu” suçlarından methaldar olduklarını ifade eden polis memuru Ahmet Bayram, narkotik ekiplerinin aldıkları bir ihbar üzerine operasyon gerçekleştirdikleri ikametgahta bulunan 2 zanlının tasarrufunda 19 ayrı pakete ayrılmış toplamda 136 gram hintkeneviri türü uyuşturucu madde ve bir adet üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olan hassas terazinin ele geçirildiğini anımsattı.

Gözaltına alınan 2 zanlıdan birisi olan zanlı F. B.’nin cep telefonunda yapılan incelemede uyuşturucu madde ve eski eser fotoğrafları tespit edildiğini kaydeden Ahmet Bayram, zanlının sorumluluğunda bulunan Kozanköy’deki ikametgahta yapılan aramada ise eski eser olduğu düşüncesiyle emare olarak alınan 4 adet yüzük, 2 adet saç tokası, 1 adet mızrak ucu ve 1 adet cımbızın Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nde görevli arkeologlar tarafından incelendiğini ve söz konusu eşyaların M.Ö. 1550’li yıllardan kalma Tunç Çağı’na ait, değerleriyse 25 bin TL civarında olan tarihi eser nitelikli eşyalar olduğunun tespit edildiğini dile getirdi.

Zanlılara ayrı teminat şartları uygulandı

Meseleyle ilgili yürütülen soruşturmanın tamamlandığını belirten polis memuru Ahmet Bayram, KKTC vatandaşı olan zanlıların, ileride yargılanmak üzere mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmalarını talep etti.

Zanlı F. B.’nin uyuşturucu suçu haricinde, eski eser tasarrufu suçundan da methaldar olduğuna dikkat çeken Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu, zanlılar için farklı teminat şartları belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

Yargıç Mesut Mesutoğlu, zanlıların yurt dışına çıkışlarının yasaklanıp, tüm kimlik ve seyahat belgelerine el konulması, en yakın polis karakoluna haftada 4’er kez ispat-ı vücut yapmaları, KKTC vatandaşı iki kişinin zanlı S. A. lehinde 100’er bin TL’lik kefalet senedi imzalaması, KKTC vatandaşı iki kişinin zanlı F. B. lehinde 150’şer bin TL’lik kefalet senedi imzalaması, zanlı S. A.’nın 5 bin TL’lik nakdi teminat karşılığında ve Zanlı F. B.’nin ise 10 bin TL’lik nakdi teminat karşılığında yargılanıncaya kadar serbest kalmasına emir verdi.

Mahkemenin uygun gördüğü teminat şartlarını yerine getiren zanlı F. B. yargılanıncaya değin serbest kalırken, teminat şartlarını yerine getiremeyen zanlı S. A. ise 3 ay süreyle hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2018, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75