'Zarardan başka bir şey değil'

banner37

Şoför okulları birlikleri, sürüş ehliyetleriyle ilgili tüzükte yapılacak değişiklikten memnun kalmadı.

'Zarardan başka bir şey değil'
banner87

Erol KANLIADA

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın, sürüş ehliyetlerinin alınmasını daha da zorlaştıracak yeni düzenlemenin tamamlanmasıyla yeni tüzüğün 2019 yılından itibaren yürürlüğe gireceğini açıklamasının ardından, şoför okulları birlikleri memnuniyetsizliklerini dile getirdi.

Sürüş ehliyetleriyle ilgili 2019 yılında yapılacak yeni düzenlemeyi eleştiren Şoför Okulları Birliği Başkanı

Halil Yiğit “Hem halk için hem de biz şoför okulları için zarardan başka bir şey değil” değerlendirmesinde bulunurken, KKTC Şoför Okulları Birliği eski Başkanı Barış Tilki “Bizler alt yapı ve tüm konularda AB üyeliğinin çok uzağında olmamıza rağmen, tüzüklerin acele acele Bakanlar Kurulu’ndan geçirilmesine anlam vermekte zorlanıyoruz” dedi.

Yapılacak değişiklikleri eleştiren Bağımsız Şoför Okulları Birliği Başkanı Halil Yiğit, bugün bir ehliyet fiyatının piyasada 2000 TL olduğunu ve devletin aldığı harcın ise KDV ve vergisi ile bin 300 TL’ye dayandığını belirterek, “Kalan 700 TL ile şoför okullarının, 10 saat eğitim verip kâr etmesi bekleniyor” diye konuştu.

“Bağımsız Şoför Okulları Birliği kendi üyelerini eğitmeye gayret ediyor ve her geçen gün şoför okulları kötüye gidiyor” diyen Yiğit, şoför okullarının kendi çabaları ve maddi imkânsızlıklarla bir şeyler yapmaya çalıştığını vurguladı.

Tüzükler ve yasaların tam olarak uygulanmadığını ve yasa dışı uygulamaların devam ettiğini söyleyen Yiğit,
“Tüzükler uygulamaya geçtiği zaman, Mayıs 2019 itibarıyla, yüksek standartlara sahip yasamız olacağı gibi, ehliyet müfettişliği ve şoför okulları da acaba yüksek standartlara sahip olacaklar mı?” diye sordu.

 

“Ehliyetsiz araç kullanmaya teşvik ediyorlar”

Şoför Okulları Birliği eski Başkanı Barış Tilki; ‘AB tüzükleri’ adı verilen söz konusu tüzüklerin 2017 Mayıs

ayında Kemal Dürüst’ün bakanlığı döneminde geçirilen tüzükler olduğunu söyledi ve bu tüzüklerin 2006 yılından beri işin ehli olmayan kişiler tarafından çalışıldığını ve bunların da hem ülkemizin şartlarına hem de ülkemiz insanlarına kesinlikle hitap etmediğini savundu.

“Bu tüzük tamamen insanlarımızı ehliyetsiz araç kullanmak için teşvik ediyor ve bizleri sektör olarak zora sokuyor” diyen Tilki, 2014 yılında da geçirilen Motosiklet Tüzüğü’nde yapılan hata ve yanlışlardan dolayı o dönem insanlarımızın aylarca motosiklet sınavlarından mahrum bırakıldığını ve ehliyetsiz motosiklet kullanmaya teşvik edildiğini söyledi.

 

“Bu mu Avrupa Birliği yasaları, tüzükleri?”

Tilki; sırf Bakanlar Kurulundan geçsin ve AB tarafından 3-5 kuruş katkı alsınlar diye yanlışlar yapıldığını savunarak, 2019’un Mayıs ayında yürürlüğe girecek tüzükler hakkında “göreceksiniz ki vatandaşımızın mağdurluğunun yanında ehliyetsiz araç kullanmalar da çoğalacaktır” dedi.

Tilki, ülkenin şartları göz önünde bulundurularak kademe kademe geçiş yapılması ve halkın bilinçlendirilerek eğitilmesi için uğraş verdiklerini kaydetti.

Tilki, “bizler alt yapı ve tüm konularda AB üyeliğinin çok uzağında olmamıza rağmen acele acele tüzükleri Bakanlar Kurulu’ndan geçirilmesine anlam vermekte zorlanıyoruz” dedi.

Ülkemizde çok deneyimli, bilgili ve kendi çıkarını değil ülkenin çıkarını düşünen kişiler olduğunu ve bu kişilerle çalışılması gerektiğini söyleyen Tilki, “Bu küçücük adamızın durumu, sağlık, eğitim, çevre, ekonomi ve trafik, ama her konuda durumu ortada, utansınlar ve artık geçici işler değil kalıcı işler yapsınlar. Artık yeter” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2018, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER