banner6

Zararımızı karşılayın

banner37

Hibe olarak aldığı arpa nedeniyle kuzularının öldüğünü ve koyunlarının da düşük yaptığını iddia eden üretici Nihat İlkhan, yetkililere çağrı yaptı

Zararımızı karşılayın
banner151

“BU ÖLÜMLER TESADÜF DEĞİL”… Küçükbaş Hayvan Üreticisi Nihat İlkhan, aldığı hibe arpa nedeniyle kuzularının öldüğünü ve koyunlarının da düşük yaptığını iddia etti. “Bu ölümler tesadüf olamaz” diyen İlkhan, yetkililerin uğradıkları zararı karşılaması gerektiğini savundu.

Ayşe BULUT


Küçükbaş hayvan üreticisi Nihat İlkhan, aldığı hibe arpa nedeniyle kuzularının öldüğünü ve koyunlarının da düşük yaptığını iddia etti.


Bu sorunu sadece kendisinin değil, diğer hayvan üreticilerinin de yaşadığını kaydeden İlkhan, yetkililerin uğradıkları zararı karşılaması gerektiğini ifade etti.


İlkhan, “Bu ölümler de tesadüf olamaz. 30-35 yıldır ben hayvancılık yapıyorum. Hayvanlara arpayı nasıl vereceğimi biliyorum” dedi.

“Zaten birçok sorun var”
 


Üreticinin zaten artan mazot, gübre ve benzin fiyatlarıyla baş edemediğine değinen Nihat İlkhan, bir de bunun üstüne gelen hibe arpa sorununun eklendiğini belirtti. İlkhan, şu şekilde konuştu: 


“15 gün önce hibe arpa aldım ve hayvanlarıma verdim. Bunun ardından her gün 3 ya da 4 koyunum düşük yapmaya başladı. Bir baktım ki 30 koyumun düşük yaptı. Veteriner geldi hiç bir şey bulamadı. Bu arada kuzularda da ölümler başladı. Kuzularım da 4-5 aylık olan neredeyse satılmaya hazır olanları öldü. Bu ölümler de tesadüf olamaz. 30-35 yıldır ben hayvancılık yapıyorum. Hayvanlara arpayı nasıl vereceğimi biliyorum. Bu sorunu sadece yaşayan ben de değilim. Birçok hayvan üreticisi arkadaşım da aynı sorunu yaşadı. Bu durum hibe arpa alan her hayvan üreticisinin şikayeti haline geldi. İki aydır hayvancı iflasın eşiğine geldi. Mazot, benzin ve gübreyi devlet yüzünden alamaz olduk. Gübre fiyatı fahiş fiyatlarda… Neredeyse altınla gübre eşdeğer olmuş. Bu yıl 200 bin TL zararım oldu. Tarlalarımı ektim ancak gübre atamadım. Bu zor süreçte de en büyük darbe Rum tarafından kaçak et ve canlı hayvan gelmesi oldu. Buna da birilerinin dur demesi gerekiyor. Devlet canlı kuzuyu 47 TL kilosu olarak açıkladı ancak kasap gelip bizden 46 TL okkası almak istiyor. Denetim yok hayvancı iflasın eşiğinde…


Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz hafta Geçitkaleli hayvan üreticileri de hibe arpa nedeniyle hayvanlarının öldüğünü savunmuş, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları da, yurtdışından gelen hibe arpalar ile ülkemizde yetişen arpaların farklı olduğunu, üreticinin hibe arpayla hayvanını beslerken kendilerine belirtilen oran kadar vermeleri gerektiğini, aksi takdirde ölümlerin olabileceğini söylemişti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner110