Zararımızı kim karşılayacak?

banner37

Kiralık araç işletmecileri ve galericiler, bir yılda üç kez değiştirilen araç plakası uygulamasının çok büyük maddi kayıplara neden olduğunu vurguladı ve hükümete sordu:

Zararımızı kim karşılayacak?
banner90
banner8

Vedat MAROTLU-Emre ERZİN

Kiralık araç işletmecileri ve galericiler, araç plakalarında sürekli yapılan değişimler nediyle canından bezdi. Ekmek parasını araba satışından kazanan birçok iş insanı, sürekli tüzük değiştirerek yapılan uygulamanın maddi kayıplara neden olduğunu vurguladı.

İşletme sahipleri, “Sürekli kurallar değişiyor da bizim zararımızı kim karşılayacak?” diye sordu.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, özel araç, kiralık araç, resmi hizmet aracı, polis, diplomatik, klasik, zorunlu ziyaretçi ve geçici ziyaretçi plaklarındaki değişimle ilgili sürekli bildirim ve hatıralatma yapıyor.

Ulaştırma Bakanlığı, kiralık araç plakalarında alınan kırmızı zeminli plakalara geçiş için son tarihin 2 Temmuz 2018 olarak belirledi. Bakanlık kaynakları ayrıca, kiralık araçlarda “Z” harfinin diğer harflerle bitişik olması gerektiğine, aksi halde plakaların hatalı olacağına dikkat çekiyor.

Kiralık araç dışındaki diğer araç sahiplerininse, en geç 31 Ocak 2019’a kadar Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Trafik Dairesi tarafından yetkilendirilmiş plaka imalatçılarından araç plakalarını tüzükte belirtildiği şekle uygun olarak değiştirmeleri gerekiyor. 31 Ocak 2019 sonrası araç plakalarını değiştirmeyen araç sahiplerine ise cezai müeyyide uygulanacak.

Serdaroğlu: Kiralık araç işletmeleri zor durumda

Kiralık Araç İşletmecileri Birliği Başkanı Yakup Serdaroğlu, kiralık araç plakalarının, kırmızı renkten beyaza dönmesinin en başından beri büyük hata olduğunu belirterek yasa gereği plakaların kırmızı olmasının şart olduğunu ifade etti.

banner134
Serdaroğlu, kırmızı renkli plakaların beyaz renk olması için geçmişte Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın plaka tüzüğünde değişiklik yaptığını anımsatarak beyaz plakalı araçların trafikte zor fark edilmesi ve trafikte tehlike arz etmesinden dolayı dörtlü koalisyon hükümetinin plakaları yeniden kırmızı renge döndürdüğünü dile getirdi.

Plakaların sıklıkla değişmesiyle birlikte kiralık araç işletmelerinin zor duruma düştüğüne dikkat çeken Serdaroğlu, “Maddi yönden uğradığımız zararı kim karşılayacak?” diye sordu.

Uzun: 1 milyon TL’lik zarar var

Sun Rent a Car Müdürü Ramadan Uzun, kırmızı plakanın işin ruhu olduğunu vurgulayarak, trafiğin ve hayatın kolaylaşmasında ülkedeki turist sayısının ve kiralık araçların tanınmasında önemli olduğunu söyledi.

Uzun, “Beyaz plakaların diğer araçlardan ayırt edilememesi çok sayıda trafik kazasına sebep oluyordu. Kırmızı plakaların değişmesi tüzüğe aykırı olup bu şekilde bir değişiklik yapılacaksa da sistemin değişmesi gerekirdi. 1 yılda plakalar 3 defa değişti. Bu sektörde büyük kayıplara yol açtı. Son yapılan değişikliklerle birlikte sektörde yaklaşık 1 milyon TL’ye yakın zarar oldu” dedi.

Vural: Devlet kazanıyor

Vural Rent a Car sahibi Olgun Vural da, bu değişikliklerin güzel olduğunu ve devlete büyük katkı sağladığını vurguladı. Vural, değişikliklerin kiralık araç sahipleri dışında birçok kişiye kazanç sağladığını belirtti.

Ballıkaya: Trafik için olumlu

Erol Auto sahibi Erol Ballıkaya, kiralık araç plakalarının trafik açısından tekrar renklendirilmesinin olumlu olduğunu belirtti.

Ballıkaya, galericilerin ellerinde bulunan yeni araçlarda maddi zarara uğramadığını ancak 2. el araçlardaki sürekli plaka değişiminin maddi kayıplara neden olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2018, 10:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75