banner6

Zararımızın karşılanmasını istiyoruz

banner37

Ülkemizi, geçtiğimiz hafta etkisi altına alan kötü hava koşulları, Güzelyurt’a bağlı Zümrütköy’deki birçok üreticinin ürünlerinin heba olmasına yol açtı. Üreticiler, yetkililere seslendi:

Zararımızın karşılanmasını istiyoruz
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizi, geçtiğimiz hafta etkisi altına alan, kuvvetli rüzgarla karışık sağanak yağışlar, birçok bölgedeki tarımsal ürünlerin zarar görmesine neden oldu.

Güzelyurt ilçesine bağlı Zümrütköy’de de yağışlar, bereket yerine zarar getirdi. Doluyla karışık kuvvetli yağışlar, bölgedeki birçok narenciye ile zerzevat ürünlerinin heba olmasına ve geçimini tarım sektörüyle sağlayan birçok üreticinin de mağdur olmasına yol açtı.

banner134

KIBRIS’a konuşan üreticiler, birkaç ay önce de köylerinde dolu vurgunu yaşandığını anımsatarak, her iki felakette de Tarım Dairesi’nin kendileriyle ilgilendiğini, ancak Tarım Sigortası Fonu heyetinin köylülere haber vermediğini ve kendileriyle ilgilenmediğini iddia etti. Üreticiler, devletin zararlarını karşılamasını talep etti.

Zümrütköy Muhtarı Erhan Celaller, geçtiğimiz cuma günü köylerinde dolu yağması sonucunda birçok bahçenin zarar gördüğünü belirterek, söz konusu felaketin ardından köylülerin Tarım Sigortası Fonu’na haber verdiğini, ancak fondan köye gelen kimsenin olmadığını savundu.

Tarım Sigortası Fonu Müdürü İpek Karanfiloğlu Kızılduman da Zümrütköy’de yaşanan dolu vurgununun ardından Tarım Dairesi ekiplerinin bölgede zarar tespit çalışması yaptığını ve kendilerine ön rapor sunduğunu belirterek, bir bölgede doğal afet yaşanması durumunda, üreticilere, köye gittiklerine dair yasal olarak haber verme zorunluluğunun olmadığını kaydetti.

Kızılduman, Zümrütköy’de faaliyet gösteren üreticilerin zararının karşılanması için gerekli tüm çalışmaların devam ettiğini dile getirerek, “Sistem ve tüzük bize ne diyorsa, onu yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Kızılduman: Sistem ve tüzük ne diyorsa onu yapıyoruz

Tarım Sigortası Fonu Müdürü İpek Karanfiloğlu Kızılduman, Zümrütköy’de geçtiğimiz cuma günü yaşanan dolu vurgununun ardından Tarım Dairesi ekiplerinin zarar gören arazileri tespit ederek kendilerine ön raporda bulunduğunu bildirdi.

Kızılduman, ön raporun gönderilmesinin ardından Çiftçiler Birliği, Tarım Dairesi ve Tarım Sigortası’na bağlı birer temsilciden oluşan heyetin Zümrütköy’e giderek zarar tespit çalışmalarını yaptığını belirterek, üreticilerin zararının karşılanması için gerekli tüm çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Söz konusu heyetin bir bölgede doğal afet yaşanması durumunda, üreticilere köye gittiklerine dair yasal olarak haber verme zorunluluğunun olmadığını anımsatan Kızılduman, “Bir bölgede doğal afet yaşanması durumunda Tarım Dairesi ekipleri bölgede zarar gören alanlarının tespitini yapıp bize ön rapor gönderiyor. Sistem ve tüzük bize ne diyorsa onu yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Celaller: Yetkililer neye göre zarar ziyan tespiti yaptı?

Zümrütköy Muhtarı Erhan Celaller, geçtiğimiz cuma günü, dolu yağması sonucunda narenciye ve sera ağırlıklı birçok bahçenin zarar gördüğünü belirterek, söz konusu felaketin ardından köylülerin Tarım Sigortası Fonu’na haber verdiğini, ancak fondan köye gelen kimsenin olmadığını savundu.

Celaller, köylerine sadece Tarım Dairesi yetkililerinin geldiğini, ancak onların da köy muhtarı olarak kendisi dahil hiçbir köylüye haber vermediğini öne sürdü.

Söz konusu yetkililerin köye geldiği sırada sadece köyde bulduğu birkaç kişiyle iki üç bahçeye bakıp gittiğini savunan Celaller, “Köye gelen bu yetkililer neye göre zarar ziyan tespiti yaptılar?” diye sordu.

Celaller, birkaç ay önce köylerinde yine dolu felaketinin yaşandığını anımsatarak, “O zaman da yine aynısı oldu. Bize o zaman yapılan araştırmaların sonucunu halen açıklamadılar. Artık bize bunları açıklasınlar” dedi.

Üreticiler ne dedi?... Üreticiler ne dedi?... Üreticiler ne dedi?...

Hasan Tekbıyık:

“Tüm köylü, dolu vurgunundan zarar gördü. Bizim köyün alışılmadık bir huyu var; hiçbir köylü birbirine arka çıkmaz. Bu dolu vurgununun ardından Üreticiler Birliği’ne telefon açtık, onlar da bize devletin bir şey yapacağına inanmadıklarını ve zararın olduğu gibi kalacağını söyledi. Zaten ürünlerimizi pazarlamada sorunlar yaşıyoruz. Bunun üzerine bir de dolu vurgunu yaşanınca artık isyan edecek noktaya geldik. Bahçemdeki ürünlerin yarısı heba oldu. Bu zararı kim karşılayacak?”

Fehim Ayhun:

“Köyümüzün yüzde 70’inde dolu vurgunu yaşandı. Bu vurgun köyün tüm insanını zarara uğrattı. Bundan birkaç ay önce yine aynı durum olmuştu. Tarım Dairesi o zaman da, şimdi de bizimle ilgilendi ama Tarım Sigortası ekipleri bizimle ilgilenmedi. Tarım Sigortası ve Üreticiler Birliği ne işe yarıyor? Bir vatandaş olarak bunu kendilerine bunu soruyorum”.

Ekrem Direktör:

“Dolu yağışı yüzünden 20 dönüm narenciye bahçem, 1 dönüm zerzevatım, 10 dönüm patatesim ve yaklaşık 9 dönüm dirifilim  (yonca) heba oldu. Zararım çok büyük. Tarım Dairesi’nden bir ekip tarlama gelerek heba olmuş ürünlerimi gördü ve rapor yazacağına söz verdi. Ama Tarım Sigortası’ndan herhangi biri halen gelmedi. Şimdiye kadar ürünlerimi sulamak için 20 bin TL elektrik parası ödedim. Bu ay da 5 bin 500 TL elektrik borcu geldi ama ürünlerim zarar gördüğü için bu borcu ödeyemeyecek duruma geldim. Eğer ürünlerim heba olmasaydı borcumu ödeyebilecektim. Talebim bir an önce zararımın karşılanmasıdır.”

Önder Ümitli:

“Birkaç ay önce ve geçtiğimiz cuma günü yaşanan dolu vurgununun ardından bizimle bir tek Güzelyurt Tarım Dairesi ilgilendi. Tarım Sigortası’ndan hiç kimse bizimle ilgilenmedi. Telefonla kendilerini aradığımda bana ‘Ben size bilgi vermekle mükellef değilim. Biz gizlice gelip gördük’ dediler, ancak köye gelen biri olmadı. Vurgunlardan dolayı ürünlerimin yüzde 90’ı zarar gördü. Biz kimseden sadaka istemiyoruz. Biz sadece yasal hakkımız olan zararımızın karşılanmasını istiyoruz.”

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 09:42
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104