Zararın, yararı da oldu

banner37

Güzelyurt’ta ve Lefke’de barajlar ile derelerden gelen suyun denize akması, bu kez işe yaradı; köyler su altında kalmaktan kurtuldu

Zararın, yararı da oldu
banner90
banner8

CİDDİ SU BASKINLARI OLABİLİRDİ… Lefke ve Doğancı üzerinden derivasyon kanalı aracılığıyla, Güzelyurt Barajı’na akış olmaması bölgedeki köylerden sel olmasını engelledi. Bir yetkili, “Derivasyondan su tam kapasite dolu olarak aksaydı Güzelyurt Barajı bunu kaldıramazdı ve çok ciddi su baskınları yaşanabilirdi” dedi. Barajlardan ve derelerden gelen suyun, denize akıp heba olması bu kez, “büyük şans” olarak değerlendirildi.

Güren TİLKİ

Güzelyurt’ta ve Lefke’de Güney Kıbrıs’taki barajlardan gelen su, ayrıca aşırı yağışlar sonucu barajlar ve dereler suyla doldu taştı.

Lefke ve Doğancı üzerinden derivasyon kanalı aracılığıyla, Güzelyurt Barajı’na akış olmaması hatta suyun denize akması, bu kez işe yaradı ve “şans” olarak değerlendirildi.

Bir yetkili, “Derivasyondan su tam kapasite dolu olarak aksaydı Güzelyurt Barajı bunu kaldıramazdı ve çok ciddi su baskınları yaşanabilirdi” dedi.

banner134
Ülkeyi etkisi altına sağanak yağışlardan dolayı geçtiğimiz pazartesi gecesi Güney Kıbrıs’ta bulunan barajların tam kapasite dolmasının ardından Lefke ve Cengizköy regülatörlerine gelen aşırı su, derivasyon kanalına girdi ve Yeşilyurt üzerindeki sifonun yanından kanalı patlattı.

Patlama neticesinde milyonlarca metreküp su Güzelyurt Barajı’na ulaşması gerekirken, Yeşilyurt, Cengizköy, Doğancı ve Gaziveren derelerinden denize aktı.

Geçtiğimiz yıl aşırı yağışlar nedeniyle 9 yıl aradan sonra dolan Gayretköy Barajı bu yıl da suyla doldu. Barajdan gelen su, Şahinler Deresi’ne oradan da Güzelyurt Barajı’na yönlendi.

Yeşilırmak deresindeki demir köprü temizlendi

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın aşırı yağışlar nedeniyle zarar gören Güzelyurt ve Lefke bölgesindeki derelerin bakım-onarım çalışmaları, kaymakamlıklara istişare içerisinde sürdürülüyor.
   Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Orman Dairesi ve Su İşleri Dairesi’nden ekipler ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müşavir Danışmanı Ozan Özuyanık koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda, dün ilk olarak Yeşilırmak deresinde bulunan demir köprünün alt kısmı, bakanlık tarafından ekskavatör desteği sağlanarak temizlendi. Ayrıca, Muhtarlık binasının dereye bakan kısmına taş destek konarak, binaya ve festival alanına su girişi engellendi.
   Lefke deresi üzerinde bulunan regülatöre giden yolda oluşan tahribatın giderilmesi için taş destek yapıldı.
   Gemikonağı - Sanayi Bölgesi güzergâhında bulunan derenin temizlik çalışmaları ise devam ediyor.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75