Zatürre aşısı geldi gözler, grip aşısında

banner37

Covid sürecinde çok daha önemli bir hal alan grip kapıya dayandı ancak grip aşıları henüz ülkeye gelmedi. Zatürre aşılarında ise müjde verildi

Zatürre aşısı geldi gözler, grip aşısında
banner99

“GRİP AŞILARI EKİM- KASIM GİBİ GELECEK”… İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Ayşe Gökyiğit, Türkiye’ye ithal edilecek aşılardan eş zamanlı olarak ülkemize de gelmesine yönelik ağustos ayında resmi yazışmalar yapıldığını anımsatarak, aşıların ekim veya kasım ayı içerisinde gelmesinin beklendiğini söyledi. Gökyiğit, zatürre aşılarının geldiğini, dün Lefkoşa Trenyolu Polikliniği’nde uygulanmaya başlandığını vurguladı

“YASAL OLMADIĞI HALDE AŞI SATIYORLAR”… Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, Türkiye’den az sayıda zatürre aşısının hibe olarak geldiğini ve sadece devlet hastanelerine verildiğini belirtti. Özel ecza depolarında halen zatürre aşısı bulunmadığını ifade eden Öksüz, KKTC’deki bazı özel hastanelerin güneyden toplu aşı satın alıp, kendi internet sitelerinden bunun reklamını yaparak satışa sunduğunu bildirdi. Umut Öksüz,  özel hastanelilerde ilaç satışının yasal olmadığını söyledi

Eniz ORAKCIOĞLU

   Sonbahar ve kış aylarının korkulu rüyası grip kapıya dayandı ancak grip aşıları henüz ülkeye gelmedi. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ekim ya da kasım ayı içerisinde grip aşılarının Türkiye’ye ulaşmasıyla eş zamanlı KKTC’ye de geleceğini söylüyor.

   Öte yandan zatürre aşılarının ülkeye geldiği ve dün Lefkoşa Trenyolu Polikliniği’nde uygulanmaya başlandığı bildirildi.

   Sağlık uzmanları, sonbahar ve kış aylarında sıkça görülen mevsimsel hastalıklara karşı grip ve zatürre aşısı yaptırmanın, özellikle Koronavirüs sürecinde büyük önem taşıdığına dikkat çekiyor.

   Uzmanlar, grip ve zatürrenin, Koronavirüs’le birlikte yaşanması durumunda kişinin klinik tablosunu ağırlaştırdığını vurguluyor.

   Pandemi sürecinin tedirginliğini yaşayan vatandaşların birçoğu da gribe yakalanma endişesi yaşıyor ve bir an önce aşı yaptırmak istiyor.

   Pek çok vatandaş da belirtilerinin benzer olması nedeniyle grip ve Covid ayrımının nasıl yapılacağını sorup duruyor. Hatta gribe yakalanan bazı vatandaşlar da “virüs mü bulaştı?” korkusu yaşıyor.

   Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu tedirginlikler yaşanırken, herkesin gözü kulağı grip aşılarının geleceği tarihe çevrildi.

   İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Ayşe Gökyiğit, grip aşılarını Türkiye’nin de henüz ithal etmediğine dikkat çekerek, ekim ya da kasım ayı içerisinde aşılar Türkiye’ye ulaşır ulaşmaz, eş zamanlı KKTC’ye de geleceğini söyledi.

   Her ülkenin belli sayıda aşı kotası olduğunu anımsatan Gökyiğit, Türkiye’ye ithal edilecek aşılardan eş zamanlı olarak ülkemize de ithal edilebilmesine yönelik ağustos ayında resmi yazışmalar yapıldığını ifade etti.

   Gökyiğit, zatürre aşılarının geldiğini ve dün Lefkoşa Trenyolu Polikliniği’nde uygulanmaya başlandığını vurguladı.

   Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz de Türkiye’den az sayıda zatürre aşısının hibe olarak geldiğini ve sadece devlet hastanelerine verildiğini ifade ederek, özel ecza depolarında aşı bulunmadığını kaydetti.

Gökyiğit: Grip aşısı ekim-kasım gibi gelecek

   İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Ayşe Gökyiğit, Dünya Sağlık Örgütü’nün her yıl şubat ve eylül aylarında teknik danışma toplantıları düzenleyerek, kuzey ve güney yarımküre grip sezonu için hazırlanacak aşı kapsamını belirlediklerini belirtti.

   Gökyiğit, şubat ayında yapılan toplantılarda, kuzey yarımkürede, eylül ayındaki toplantılarda ise güney yarımkürede kullanılacak aşı içeriğinin belirlendiğini anımsatarak, birçok aşıdan farklı olarak grip aşılarındaki virüslerin düzenli olarak izlenip güncellenmesi gerektiğinin altını çizdi.

banner134
   Gökyiğit, sirküle halindeki grip virüslerinin sürekli gelişip değiştiğini vurgulayarak, “Bu nedenle aşıların üretilip onaylanması ve dağıtılması yaklaşık 6 ile 8 ay arasında bir süre gerektirir. Kuzey yarımküre için şubat ayında alınan kararlar doğrultusunda grip aşıları genellikle eylül-ekim gibi piyasaya çıkmaktadır” şeklinde konuştu.

   Bu sezon için önerilen grip aşılarının dört valanlı olup Türkiye’ye henüz ithal edilmediğine dikkat çeken Gökyiğit, her ülkenin belli sayıda aşı kotası olduğunu, Türkiye’ye ithal edilecek aşılardan eş zamanlı olarak ülkemize de ithal edilebilmesine yönelik Ağustos ayında resmi yazışmalar yapıldığını ifade etti.

   Gökyiğit, ekim veya kasım ayı içerisinde aşıların Türkiye’ye ithalinin gerçekleşmesine müteakip ülkemize de grip aşılarının gelmesinin beklendiğine dikkat çekti.

“Zatürre aşısı geldi”

   Gökyiğit, zatürre aşısıyla ilgili olarak da şunları kaydetti:

   “Dönemsel bir üretim söz konusu olmadığından, özel ecza depoları tarafından ithal edilmeye başlanmıştır.

   Sağlık servislerimize başvuracak hastalar için zatürre aşılarımız gelmiştir ve dün Lefkoşa Trenyolu Polikliniği’nde uygulanmaya başlanmıştır.

   Belirlenen risk grubundaki hastalar, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’ne bağlı 8 sağlık merkezinde (Lefkoşa Trenyolu, Lapta, Güzelyurt, Maraş, İskele, Akdoğan, Serdarlı, Yenierenköy), aşı değerlendirme formu ve aşı kartı ile gerekli uygulamanın tamamlanması sonucu aşıları bu merkezlerde yaptırabileceklerdir.”

Öksüz: Aşı, Güney’e 1.5 ay önce geldi, bizde halen yok

   Öte yandan Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, Türkiye’den zatürre aşısının hibe usulü ülkemize geldiğini belirterek, bu aşıların şu anda sadece çocuklara yapılması için devlet hastanelerine, ayrıca risk grubundaki yaşlılara uygulanması için de devlet hastanelerine ek olarak sağlık ocaklarına verileceğini söyledi.

   Öksüz, özel depolarda henüz grip ve zatürre aşısı olmamasından dolayı eczanelerden de temin edilemediğini kaydederek, bazı vatandaşların geçtiğimiz haftaya kadar zatürre aşısını 72, 50 Euro karşılığında Güney’den temin ettiklerini vurguladı.

   Güney Kıbrıs’ta bu hafta içinde aşıya sınırlama getirildiğini ve eczanelere sınırlı sayıda verildiğini belirten Öksüz, artık aşıları oradan temin etmenin de zor olacağını kaydetti.

   Umut Öksüz, Güney Kıbrıs’ta zatürre ve grip aşılarının 1.5 ay önce satışa sunulduğunu da anımsattı.

“Özel hastaneler yasal olmadığı halde aşı satıyor”

   Eczacılar Birliği Başkanı Öksüz, bu konudaki en önemli sorunun KKTC’deki bazı özel hastanelerin Güney’den toplu aşı satın alıp, kendi internet sitelerinden bunun reklamını yaparak satışa sunmaları olduğunu vurguladı.

   “Özel hastanelerin ilaç satması yasal değildir” diyen Öksüz, “Eczacılar bu gibi durumlar sebebi ile kötü çocuk oluyor. Çünkü vatandaşa yok diyorlar. Eczacılar yasal iş yaptığı ve özel hastaneler yasayı çiğnediği halde kötü yine biz oluyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75