ZAYDER yardım eli uzatıyor

banner37

10 yıl önce çocuğunu kaybetmesinin acısıyla hasta çocukların ihtiyacını karşılamaya başlayan Rabia Özcömert, daha sonra bu çalışmalarını dernek çatısına dönüştürerek, ihtiyaçlı, hasta ve yaşlı kişilere kucak açtı

ZAYDER yardım eli uzatıyor
banner90
banner99

2 BİN 830 AİLE VE 260 ÇOCUK… 2016’da aktif olarak faaliyetlerine başlayan Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’ne kayıtlı 2 bin 830 ihtiyaçlı aile ve 260 çocuk var. Dernek, hasta insanlar, yaşlılar, çocuklar, ihtiyaçlı aileler, özel gereksinimli bireyler ve şiddet mağduru kadınların da ihtiyaçlarını karşılayarak, hukuki ve psikolojik destek de sağlıyor

Serap ŞAHİN

SOS Gençlik Evi’nde Sosyal Hizmet Uzmanı olarak geçmişte görev yapan 2 çocuk annesi Rabia Özcömert, 10 yıl önce çocuğunu kaybetmesinin acısıyla baş edebilmek adına hasta çocukların ihtiyaçlarına yönelik kendince çalışmalar yapmaya başladı. Daha sonra bu yardımlar büyüdü ve dernek çatısına dönüştü.


Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (ZAYDER) Başkanı olan Rabia Özcömert, kendi tabiriyle “Başka çocuklar, başka çocukları getirdi. Bu bize bir meşale oldu” diyerek, dernek hikâyesinin bu şekilde başladığını ifade etti.


Derneğe kayıtlı 2 bin 830 insana yardımda bulunulduğunu kaydeden Özcömert, “Bu kadar insanın güvenerek bize gelmesi demek, ekibimle oluşturduğum güzel bir netice demek” dedi.


Hasta çocukların ihtiyaçlarına yönelik başlayan yardımlara daha sonra yaşlı insanların ve ardından şiddet mağduru kadınların, ihtiyaçlı ailelerin ve özel gereksinimli bireylerin de eklenmesiyle ZAYDER çatısının oluştuğunu belirten Özcömert, yaptığı işten mutluluk duyduğunu söyledi.

“ZAYDER aslında 2009 yılından beri var”


Başkan Özcömert, çalışmalara 2009 yılında başladıklarını ve ZAYDER’in de 2016 yılında kurulduğuna işaret ederek, “İlk önce hasta çocuklara yardım ediyorduk. Aparat götürüyorduk. Aspirasyon sondası, beslenme enjektörü, tekerlekli sandalye, bez, mama gibi ihtiyaçları neyse onu karşılıyorduk. Daha sonra yaşlılar için telefonlar gelmeye başladı. Ardından şiddet mağduru kadınlara yardım etmeye başladık. Daha sonra ihtiyaçlı aileler, çocuklar derken bugün ZAYDER olduk” şeklinde konuştu.


Özcömert, 20 kişilik ekibi ve gönüllü üniversite öğrencileri ile yaşlı ve bakıma muhtaç insanlara ziyarette bulunup evlerini temizlediklerini belirterek, bunun yanında kişisel bakım, medikal ve ilaç, ulaşım, alışveriş, gıda ve hasta bezi, ev tamiri, ev eşyası, giyim, hastane, adak ve kurban, hukuk ve psikolojik destek sağlandığını söyledi.

“Kadın projelerini artıracağız”


Derneğin oluşum aşamasında boşanmak isteyen kadınların, şiddet görenlerin ve tecavüze uğrayanların da kendilerine ulaşmaya başladığını belirten Rabia Özcömert, “Bu sefer kadın odaklı çalışmaya başladık. Onlara atölye kurduk. Atölyede el işleri yapılıyor. Anahtarlık, organik bebek yapıyorlar. Atölyeyi büyütüyoruz. Dikiş ve baskı makineleri ile çalışıyorlar” dedi.


Kadınlar için kurulan atölyenin tadilata ihtiyacı olduğunu vurgulayan Özcömert, “Mat mermere ihtiyacımız var. Dikiş makinelerine ihtiyacımız var. 10 tane dikiş makinesi var ancak yeterli değil. Çünkü kadın sayısı fazla ve makineler yeterli değil. Cam, pencere ve kapı ihtiyacımız var. Yardımcı olmak isteyenler, bize bu konuda destek sağlayabilirler” ifadesini kullandı.


Özcömert, atölyede çalışan kadınların 20 günlük eğitimin ardından dışarıdan alınan işleri yapacak duruma geldiğine işaret ederek, “Kadınları geliştirirsek birçok sorunun altından kalkmış olacağız. Evde üretimi destekleyeceğiz. Kadın projelerini artıracağız” dedi.

“Bağışı bağışa çeviriyoruz”


Derneğin girişinin giyim bankası olduğuna dikkat çeken başkan Özcömert, kayıtlı ailelerin oradan ihtiyaçlarını karşıladığını, ihtiyaç fazlasının da cüzi bir miktara satılarak ihtiyaçlı aileler için bez, mama, gıda alınarak geri dönüşüm sağlandığını belirtti.


Özcömert, “Bu şekilde daha çok ihtiyaç kapanmış oluyor. Bağışı bağışa çeviriyoruz. Satış yapılan ürüne bağış makbuzu kesiyoruz. Teslim alınırken de alındı makbuzları kullanılıyor” diye konuştu.

“Aile sayısı 2 bin 830 oldu”


ZAYDER Başkanı Rabia Özcömert, üç ayda bir, kadın sığınma evinden çıkan kadınların evlerini döşediklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

banner134

“Onların eksiklerini karşılıyoruz. Herhangi bir nedenden dolayı iş kazası geçirmiş, batağa batmış, yoksullukla mücadele eden, organ nakli bekleyen ya da kanser hastası olan ailelerle de çalışma yapıyoruz. Bunların ihtiyaçlarını kapatıyoruz. Bugüne kadar 2 bin 830 aile sayısı oluştu. Onları da arşivliyoruz”.


İhtiyaçlı aileler için belirli kriterleri olduğuna dikkat çeken Özcömert, maaş bordrosu, ikametgâh, bütün ailenin  kimlik fotokopisi, herhangi bir rahatsızlığı varsa raporu ile birlikte sosyal inceleme raporu çıkarıldığını söyledi.
  Özcömert, “Çünkü suiistimal etmek isteyen kişiler de çıkıyor. Bu da bizim hem zamanımıza mal oluyor, hem de ihtiyaçlı ailelerin hakkı yenmiş oluyor” dedi.

“Her bölgeye yardımlarımız oluyor”


Karpaz, Girne, Mağusa, Güzelyurt olmak üzere her bölgeye yardımları olduğuna işaret eden Rabia Özcömert, uzak bölgeler için van araç çıkarılarak yardım malzemesi dağıtıldığını belirterek, “Kırtasiye dönemlerinde kırtasiye malzemesi dağıtılıyor. İlaç, bez listelerimiz var. En ihtiyaçlıdan başlayarak dağıtıma geçiyoruz. Her ay takip isteyen ailelerimiz bulunuyor” şeklinde konuştu.


Özcömert, dernekte kayıtlı ailelere her ay düzenli gıda dağıtımı ve beslenme enjektörleri verildiğine dikkat çekerek, “Kişisel bakımını yaptırmaya gittiğimiz, hiç kimsesi olmayan sahipsiz insanlarımız da var” dedi.

“260 ihtiyaçlı çocuğumuz var”

ZAYDER Başkanı Rabia Özcömert, 60’a yakın gönüllü üniversite öğrencisinin de derneğe yardımda bulunduğuna dikkat çekerek, yaz aylarında öğrencilerin ülkelerine döndüğü için ziyaretlerde sıkıntı yaşandığını ifade etti.


Dernekte kayıtlı 260 ihtiyaçlı çocuk olduğunu belirten Özcömert, şunları kaydetti:


“Şu an 4 çocuğumuzun acil olarak 2 ranza ihtiyacı var. Evleri çok küçük olduğu için yerde yatmak zorunda kalıyorlar. Kahvaltılık malzeme çok gelmediği için ona çok ihtiyacımız oluyor. Süt ve mamada çok zorlanıyoruz. En çok da hasta ve çocuk bezine ihtiyacımız var. Yatalak çocuklarımız var. 6 numara beze, ıslak mendil ve sudocreme ihtiyaç var”.


Özcömert, yardımda bulunmak isteyenlere de şöyle seslendi:


“Sayımız aslında kısıtlı. 16-20 kişiyiz. Hiç parası olmayan biri de gelip, bir yaşlıyı yıkayabilir veya evini temizleyebilir. Dershane bursu verebilir. Hiçbir şey yapamıyorsa, mutfağımızda gelip çorba pişirip götürebilir. Öğrenciler, emekliler, evde olan ve sosyal aktivitede bulunmak isteyenler de bize katılabilir. Daha çok organizasyonla daha çok sesimizi duyurabiliriz”.

“Tabelası olmasına bakmayın, burası bir ev”


Özcömert, “Derdini dürüstlükle anlatan herkese kapımızı açıyoruz. Yargılamak bizim haddimiz değil. Ne yapabiliriz diye düşünüyoruz. Dışlamakla olmaz, çözüm bulunmalı. Ben bu işin mutfağıyım. Kalitemden hiçbir zaman ödün vermedim. Çok kötü şartlar altında olan insanlarla tanıştık” diyerek, “Burası tam bir ev. Tabela olmasına bakmayın” ifadesini kullandı.

Nasıl bağış alınır?

Her türlü yeni ve 2. el kıyafet, ayakkabı, ev eşyası, gıda yardımı, kurban ve adak eti bağışı, fitre ve zekât bağışı, lise ve üniversite öğrencilerine eğitim ve dershane bursu, aylık üyelik bağışı, nakit bağış, SMS bağışı ve kırtasiye desteğinde bulunulabilir.


TELSİM veya KKTCELL faturalı hatlarından ABONE ZAYDER20 yazarak 4271’e mesaj atarak 20 TL katkı sağlanabilir.


İŞ BANKASI HESAP ADI: Zeytin ağacı eğitim ve yardımlaşma derneği

Şube kodu 6820

Hesap no: 0505497

IBAN TR :15-0006- 4000- 0016- 8200- 5054- 97

YORUM EKLE
YORUMLAR
ALFAROMEO
ALFAROMEO - 2 yıl Önce

TEBRİKLER.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75