Zehir tüccarlarına toplam 19 yıl hapis

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, KKTC’ye 3 farklı türde toplam 1 kilo uyuşturucu ithal eden taksi şoförü olan Niyazi Gür’ü 9, Çağlar Özeltural’ı ise 10 yıl hapse mahkum etti

banner87
Zehir tüccarlarına  toplam 19 yıl hapis
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK 

   Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, maddi kazanç gayesiyle, KKTC’ye toplamı 1 kilo olan 3 çeşit uyuşturucu ithal eden Niyazi Gür ile Çağlar Özeltural isimli iki taksi şoförüne toplam 19 yıl hapislik cezası verdi.

   Mahkeme, Akyar Kara Giriş Kapısı’ndan, Özeltural’a ait araçla, Gür’ün bağlantı kurduğu M.T.’den aldıkları uyuşturucu maddeleri ithal eden her 2 sanığı da uzun süreli hapse mahkum etti.

   Başkan Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazal Hacımulla’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle aldığı kararı üye yargıç Hacumulla açıkladı.

   Yargıç Hazal Hacımulla, oy birliğiyle alınan kararın gerekçesinde, ülkeye uyuşturucu ithaline müsamaha göstermeyeceklerini defa defa vurgulayarak, sanıkları suçtaki rollerine göre cezalandırdı ve Niyazi Gür’e 9, Çağlar Özeltural’a ise 10 yıl hapis cezası verdi.

“Para kazanmayı hedeflediler”

   Üye Yargıç Hazal Hacımulla, huzurundaki meseleyi titizlikle inceleyip değerlendirdiklerini belirttikten sonra, avukatları aracılığıyla suçlarını kabul etmeyen sanıkları, olgu, emare ve bulgular ışığında, suçlu bulup mahkum ettiklerini açıkladı.

   İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz’in davasını şüpheden ari bir şekilde ispat ettiğini kaydeden Hacımulla, yasa koyucunun, kamu sağlığını tehdit edip, insanlık için tehlike arz eden ve toplumda endişe yaratan ciddi, vahim ve ağır suç olan uyuşturucu için ciddi hapislik cezaları öngördüğüne vurgu yaptı.

   Hazal Hacımmulla, konu suçların artarak, özellikle gençler arasında yaygın hale geldiğine dikkat çekti ve konu suçları işleyen kişilere ve işlemeye tevessül edecek kişilere karşı, kamu yararı gereği, ibret verici cezaların verilmesi gerektiği üzerinde durdu.

   Hacımulla, kanunsuz olarak tasarruf edilen uyuşturucu maddelerin zararlarına da değinerek, bulguları ışığında mahkûm ettikleri sanıklara caydırıcı ceza verdi.

   Sanıkların küçümsenemeyecek miktarda, onlarca kişiyi zehirleyebilecek kadar, hintkeneviri, kokain ve sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddeyi ithal ve tasarruf ettiğini kaydeden üye yargıç, “ Niyazi Gür ile Çağlar Özeltural, 919 gram 316 miligram hintkeneviri ile 26 gram 950 miligram kokain türü uyuşturucu maddeleri ithal ve tasarruf ettiler. Özeltural, ayrıca, 28 miligram sentetik cannabionoid türü uyuşturucu maddeyi ithal ve tasarruf etti. Her iki sanık, konu maddeleri KKTC’ye ithal etmek karşılığında para kazanmayı hedeflediler” dedi.

   Uyuşturucunun ülkemize girişine müsamaha göstermelerinin mümkün olmadığını ifade eden Hazal Hacımulla, toplum ve gelecek nesiller için büyük tehlike oluşturan konu suçların önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, mahkemelerin, bu suçları işleyenlere ve işlemeye tevessül edeceklere müsamaha göstermesinin düşünülemez olduğunu anlattı.

   Hacımulla, toplum fertlerini, çalışmadan kolay yolla para kazanmak amacıyla zehirlemeyi amaç edinenlere veya bu amaca teşebbüs edenlere hoşgörüyle bakmalarının mümkün olmadığını yineleyerek, tüm hususları değerlendirdikten sonra, kamu menfaatinin korunması ilkelerine ağırlık vererek, sanıklara verilebilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdi.

   Sanıkları suçtaki rollerine göre oy birliğiyle cezalandırdıklarını belirten Hacımulla, polise yardımcı olan Niyazi Gür’e 9, Çağlar Özeltural’a ise 10 yıl hapse mahkum etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 08:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75