banner6

Zemin arayışı devam ediyor

banner37

Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis dün akşamki yemekte bir araya geldi ve son aylarda yaşanan sorunları ele aldı. İki lider müzakerelerin geleceği için fikir alış verişinde bulundu

Zemin arayışı devam ediyor
banner151

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in kriz sonrası “Sosyal içerikli yemeği” dün akşam gerçekleşti. Rum Meclisi’nin 1950 plebisit kararı sonrasında yaşanan krizin ardından liderler, dün akşam ilk kez görüştü.

Birleşmiş Milletler (BM) Kıbrıs’taki liderlerin ara bölgedeki Ledra Palace Hotel’deki sosyal içerikli yemeğinin ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada, liderlerin, tüm Kıbrıslıların yararına olacak ve iki toplumun endişelerini dikkate alacak bir çözüm için, ortak kararlılıklarını teyit ettikleri ifade edildi.

BM açıklaması

Ara bölgedeki Ledra Palace Hotel’de dört buçuk saat süren görüşmenin ardından liderler açıklama yapmazken, Birleşmiş Milletler (BM) yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nın müzakerelerin mümkün olan en kısa zamanda başlamasının zeminini oluşturmak için liderlerle görüşmelerini sürdüreceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis’in son zamanlarda ortaya çıkan zorluklarla ilgili açık ve yapıcı görüş alışverişinde bulundukları ifade edildi.

BM, buna ek olarak liderlerin, bundan sonra izlenecek yol konusunda da fikir teatisinde bulunduklarını kaydetti.

Her iki liderin önümüzdeki günlerde yurt dışında bulunmaları sebebiyle Eide’nın, müzakerelerin kaldığı yerden devam edebilmesinin zeminini oluşturmak için liderlerle istişareye devam edeceği aktarıldı.

Yemeğe Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis, Espen Barth Eide ve Elizabeth Spehar katıldı.

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi destek verdi

İki liderin 19.30’da başlayan akşam yemeği öncesinde İki Toplumlu Barış İnisiyatifi Ledra Palaca Otel önüne gelerek liderlere çözüm yönünde destek belirtti.

Yaklaşık 50 kişilik Barış İnisiyatifi topluluğunu BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar karşıladı.

İnisiyatif temsilcileri Eide’ye “hemen çözüm ve barış istencini” iletirken, en uygun çözüm formülüne ulaşılabilmesi adına Eide’den liderlere yardımcı olmasını istediler.

İnisiyatif tarafından hazırlanan ortak açıklamada, liderlerin sosyal etkinliğinin selamlandığı ve bunun yeniden görüşmeye hazır oldukları anlamına geldiği savunuldu.

Açıklamada ayrıca liderlerin tüm önemli konuları çözme yönündeki acil ihtiyaca olabilecek en kısa sürede cevap vermeleri de istendi.

Akıncı Brüksel yolcusu

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmek üzere bugün Brüksel’e gidiyor.

Akıncı, Guterres ile yarın bir araya gelecek.

Akıncı, Brüksel dönüşünde 5 Nisan çarşamba günü İstanbul’da 20. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katılacak.

Akıncı-Guterres görüşmesi KKTC saatiyle16.00’da başlayacak.

Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin bu yılki ana gündemi “Bir Yol Ayrımında Olan İnsanlık” olarak açıklandı.

Zirveye Arnavutluk, Bosna Hersek, Makedonya Cumhurbaşkanları yanında, Türkiye Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Arnavutluk, Avusturya, Hırvatistan, Letonya, Moldova, Romanya ve Sırbistan eski cumhurbaşkanları, Azerbaycan ve Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Yardımcıları, Azerbaycan ve Bosna Hersek Meclis Başkan yardımcıları ile bakanlar da katılacak.

Zirvenin açıklanan programındaki katılımcılar arasında Yunanistan, Belçika, Ukrayna, Slovenya, Makedonya, Çin, Bulgaristan, Bangladeş, Avusturya’dan çok sayıda büyükelçi, araştırma merkezi yöneticisi ve ticaret odası başkanı da yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Akıncı Brüksel ve İstanbul çalışmalarının ardından 7 Nisan Cuma günü yurda dönecek.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2017, 09:14
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110