Zengin olmak isterken, tarihe zarar veriliyor

banner37

Uzmanlar, son dönemlerde Girne bölgesinde artan ‘define avcılığı’ olaylarını “kısa yoldan zengin olma’ ve ‘macera arama’ isteği olarak yorumlarken, bu eylemlerin toplu mezarlara zarar verebileceği uyarısında bulundu

banner87
Zengin olmak isterken,  tarihe zarar veriliyor
banner90
banner99

“HER ZAMAN YAPILIYOR”… Eski Eserler Dairesi Müdürü Fuat Azimli, “Bu tarz kazılar her zaman yapılmaktadır fakat böylesi eylemlerin hem para hem de hapis cezası vardır” diyerek, bahse konu kazıların, cezai yaptırıma da tabi olduğu uyarısını yaptı.

“BİRAZ MACERA, ÇOKÇA PARA”… Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Arkeoloji, Kültürel Miras ve Konservasyon Merkezi Müdürü ve Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Müge Şevketoğlu, define avcılığını “Biraz macera arama isteği, çokça da ‘kısa yoldan zengin olma’ tutkusu, insanları bu yollara yöneltiyor” ifadeleriyle açıkladı.

“TOPLU MEZARLAR ZARAR GÖREBİLİR”… Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük, “Bu tarz kazılar, söz gelimi bir gömü yerini ‘bulunmadan’ ortadan kaldırabilir ve bu da emeğimize ve çalışmalarımıza ciddi anlamda zarar verir” sözleriyle, ‘kestirmeden’ zengin olma arzusunun, toplu mezarlara zarar verebileceği ve kayıp yakınlarını mağdur edebileceği uyarısında bulundu.

Ali ÇATAL

   Girne bölgesinde son dönemde artan izinsiz kazı ve define avcılığı olaylarını yorumlayan uzmanlar, bahse konu eylemlerin ‘kolay yoldan zengin olma’ ve ‘macera yaşama’ çabasından kaynaklandığını söyledi.

Bu konudaki temel motivasyonun maddi unsurlar olduğunu belirten Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Arkeoloji, Kültürel Miras ve Konservasyon Merkezi Müdürü ve Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Müge Şevketoğlu, yapılan söz konusu eylemlerin ‘define avcılığı bile olmadığını’ belirtirken, “Biraz macera arama isteği, çokça da ‘kısa yoldan zengin olma’ tutkusu, insanları bu yollara yöneltiyor” ifadelerini kullandı.

   Kayıp Şahıslar Komitesi’nin (KŞK) Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük ise “Bu tür kazılar, gömü yerlerine ciddi anlamda zarar verebilir” uyarısını yaptı.

Azimli: Para ve hapis cezası var

   Eski Eserler Dairesi Müdürü Fuat Azimli, bu tarz kazıların her daim yapıldığını fakat elle tutulur bir sonucun da hiçbir zaman alınamadığını belirtirken, “Böylesi eylemlerin hem para hem de hapis cezası vardır. Dairemiz, ancak izin alınmış ve bilimsel içerik taşıyan kazılara izin vermektedir” ifadelerini kullandı.

Şevketoğlu: Define avcılığı bile denemez

   Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Arkeoloji, Kültürel Miras ve Konservasyon Merkezi Müdürü ve Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Müge Şevketoğlu, böylesi çabaların, televizyon filmlerinde gördüğümüz ‘define avcılığı’ olarak dahi değerlendirilemeyeceğini belirtirken, “Biraz macera arama isteği, çokça da ‘kısa yoldan zengin olma’ tutkusu, insanları bu yollara yöneltiyor” ifadelerini kullandı.

   “Bunu çoğu kişi bilmiyor ama tarihi eser, bulunduğu yerden koparıldığında değerini önemli ölçüde kaybeder” diyen Şevketoğlu, tarihi değer taşıyan materyal bulma motivasyonuyla hareket eden kişilerin, bu tarz maddeler bulsalar bile zengin olma heveslerinin kursaklarında kalma olasılığının yüksek olduğunu söyledi.

Olayın ‘çevre tahribatı’ boyutunun da işin cabası olduğunu vurgulayan Şevketoğlu, “Bu iş, kulaktan duyma sözde bilgilerle bazı yerlerin kazılması şeklinde yapılmaz. Kazı, bir uzmanlık işidir ve uzmanlar tarafından yapılmazsa, tarihi eser bulma ihtimali, çoğu kişinin hayal ettiğinden çok daha düşüktür” uyarısını yaptı.

Küçük: Gömü yerleri zarar görebilir

   “Sadece define veya tarihi eser arayanların değil; inşaat yapanların kazıları da gömü yerlerine zarar verebilir” diyen, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük ise, “Bu tarz kazılar, söz gelimi bir gömü yerini ‘bulunmadan’ ortadan kaldırabilir ve bu da emeğimize ve çalışmalarımıza ciddi anlamda zarar verir” sözleriyle, toplu mezar tarzı yapıların, uzman onayı olmaksızın yapılan kazı çalışmalarıyla ortadan kalkabileceğini, bunun da bilhassa iç savaş yaşanmış bölgelerdeki kayıpların ortaya çıkarılmasına sekte vuracağını savundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75