banner6

Zerdari: "KKTC'nin haklı davasını her zaman destekledik"

banner37

Zerdari: "KKTC'nin haklı davasını her zaman destekledik"
banner99

Dünya Ekonomik Forumu'na (WEF) katılmak üzere geldiği İsviçre'nin Davos kasabasında, AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Zerdari, son dönemde küresel anlamda sıkıntılı bir ekonomik durumun yaşandığını, özellikle Koronavirüsn ekonomik sonuçlarının da etkili olduğunu söyledi.

"TÜRKİYE HER ZAMAN YANIMIZDA"
Türkiye'nin her zaman Pakistan'a destek olduğunu söyleyen Zerdari, "Pakistan halkı olarak ne zaman zor durumda olsak, Türk kardeşlerimizin bizi destekleyeceğine güveniyoruz. Muson yağmurları ve sellerin büyük darbesiyle karşı karşıya olduğumuzda Türkiye ve Türk insanı bize destek oldu, insani yardım konusunda destek oldular. Bu nedenle sadece Türk hükümetine değil, Türk halkına da minnettarız." dedi.

Zerdari, Türkiye ile her alanda olduğu gibi askeri alanda da işbirliklerinin sürdüğünü belirterek, bu konuda ilişkileri geliştirmek için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

"KKTC'Yİ HAKLI DAVASINDA HER ZAMAN DESTEKLEDİK"
Bakan Zerdari, "KKTC'yi haklı davasında her zaman destekledik. KKTC'li yetkililerle Birleşmiş Milletler (BM) ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) gibi platformlarda görüşme fırsatım oldu. Başkanlık ettiğim İİT toplantısında, KKTC'li bakan bir konuşma yaptı. Bu şekilde görüşmelerimizi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.


"AFGANİSTAN'A YÖNELİK SINIR ÖTESİ BİR OPERASYON BAŞLATMAK NİYETİNDE DEĞİLİZ"
Türkiye ile Pakistan'ın tarihsel olarak mükemmel ilişkilerinin olduğunun altını çizen Zerdari, "Birbirimizin çıkarlarını gözetiyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Keşmir halkına verdiği destek ve bu çatışmalardaki adaletli duruşu için minnettarız. Birbirimizin çıkarlarını gözetmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Zerdari, "Sınır ötesi terörü engellemediği takdirde Afganistan'daki terör noktalarına karşı 'doğrudan eylem' konusunda uyarıda bulunduğu" yönündeki açıklamasının hatırlatılması ve "Bu, Pakistan'ın Afganistan'a sınır ötesi bir operasyon başlatacağı anlamına mı geliyor?" sorusuna cevaben şöyle konuştu:

"Afganistan'a yönelik sınır ötesi bir operasyon başlatmak niyetinde değiliz. Afganistan'daki bitmeyen bu savaşı gördükten sonra, ne olursa olsun bir askeri müdahaleyi savunmak ister miyiz? Afganistan'ın geçici hükümetine, ülkelerinde olabilecek teröristlere karşı harekete geçme noktasında destek olmayı tercih ederiz. Bu tehditle başa çıkma kapasitelerini artırmalarına yardım etmeye hazır ve istekliyiz. Bizim için Afganistan'daki terörizm sorununu çözmenin en meşru ve uygun yolu, Afganistan'daki hükümet olacaktır. Bu gruplara karşı uygun adımlar atılmalı."

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2023, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104