Zeytin bu sene verim vermedi

banner37

Zeytin yetiştiricileri, kurak geçen yıl nedeniyle bekledikleri verimi alamadıklarını belirterek, geçtiğimiz yıla göre bu yıl zeytin hasadının çok daha düşük olduğunu söyledi

banner87
Zeytin bu sene verim vermedi
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Akdeniz kültüründe çok önemli yer tutan zeytin ve zeytinyağı, binlerce yıldır Akdeniz’deki evlerin sofralarından hiç eksik olmuyor.

Gerek satış amaçlı, gerekse kişisel kullanım için zeytin yetiştiren vatandaşlar, hasat döneminin ardından emeklerinin karşılığını almak için zeytinyağı fabrikalarına akın etti.

Ancak zeytinden verim almak için üreticinin dört gözle beklediği yağmurun zamanında gelmemesi ve kurak geçen bir yıl olması nedeniyle üreticiler geçtiğimiz yıla oranla bu yıl zeytin hasadında iyi bir verim alamadı.
KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, içinde bulunduğumuz yılın kurak geçmesi nedeniyle ağaçların susuz kaldığını, bu nedenle de zeytinlerden beklenilen verimi alamadıklarını söyledi.

Bardak: Bu sene zeytinin yok senesi oldu

Yeniceköy Bardak Zeytinyağı Fabrikası sahibi Burhan Bardak, bu yıl zeytin hasadının zayıf olmasından dolayı zeytinyağı üretiminin de azaldığını belirterek, “Bu sene zeytinin yok senesi oldu” dedi.

Bardak, zeytin ağaçlarının bir sene fazla, ertesi sene daha az verim verdiğini söyleyerek, fabrikadaki rekoltenin geçtiğimiz yıla oranla daha düşük olduğuna dikkat çekti.

Zeytin üretiminde yağışların çok önemli bir etken olduğunu belirten Bardak, “Bu sene kuraklık yaşandığı için zeytin üretimi diğer yıllara göre daha zayıf oldu. Umarım önümüzdeki yıl zeytin üretiminde daha verimli bir yıl yaşarız” ifadelerini kullandı.

Burhan Bardak, Yeniceköy Bardak Zeytinyağı Fabrikası’nda zeytin ağacı olmayan veya zeytinyağı satın almak isteyen herkese de zeytinyağı satışı yaptıkları kaydederek, zeytinyağının litresini 30 TL’ye sattıklarını sözlerine ekledi.

Vatandaşlar ne dedi?... Vatandaşlar ne dedi?... Vatandaşlar ne dedi?

Hasan Kılınçarsalan:

Bu sene zeytin üretimim geçen seneye göre daha zayıf oldu. Zeytin üretiminin az olmasını, dünyanın değişen ekosistem yapısından kaynaklandığına inanıyorum. Yani bence zeytin üretimi, yağışların az olmasından ve zamansız gelen sıcak havalar yüzünden az oluyor. Örneğin zeytin ağaçları nisan ayında çiçek açtığı zaman, sıcak hava erkenden geldiği için verimi düşüyor.

Sevilay Reis:

Her sene bu fabrikaya kendi zeytinyağımı çıkarmak için geliyorum. Buraya Cihangir köyünden geldim. Benim bahçemde yaklaşık 250 kök zeytin ağacı bulunuyor. Eskiden fabrikaya iki veya üç ton zeytin götürürken, bu sene yaklaşık 400 kilo zeytin getirebildim. Her geçen sene de zeytin üretimim daha fazla azalıyor. Bu sorundaki en önemli etken köyümüzdeki kuyularda su kalmamasıdır. Eskiden kuyularda su daha fazla olduğu için zeytinlerimi sulamakta sıkıntı çekmiyordum. Ancak bu sene zeytinlerimi sulamak için tankerlerle idare etmeye çalıştım. Ne kadar zeytin kurtarırsam o kadar iyi olacak. Umarım su sorununa bir çare bulunur ve zeytinlerimi sulamakta zorluk çekmem.

Alpay Paşa:

Ben bu fabrikaya Dikmen’den geldim. Normalde her sene bahçemde bulunan zeytin ağaçlarımdan kendi zeytinyağımı çıkarıyordum. Ancak bu sene zeytinlerim verim vermediği için zeytinyağı çıkaramadım. Bu nedenle de bu fabrikaya zeytinyağı satın almak için geldim.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 08:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75