banner6

Zeytin, harnup ve üzüm ürünleri artık Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında

banner37

Zeytin, harnup ve üzüm ürünleri  artık Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında
banner151 banner143

Ahmet UÇAR   

   Ülkemizdeki üretici kesimlerin girdi maliyetleri, hayat pahalılığı ve desteklerin zamanında verilmemesi gibi faktörler yüzünden yaşadığı zorluklar sürerken, üreticinin yüzünü güldürecek bir haber var.

   1994’ten beri ABAD kararları yüzünden büyük mağduriyet yaşayan üreticiler için Yeşil Hat Tüzüğü  kapsamının genişletilmesi, sevindirdi.

   Zeytin ve zeytin ürünleri başta olmak üzere harnup pekmezi, üzüm gibi ürünlerin kaliteli bir niteliğe sahip olduğu sonucuna varılarak, Kuzey Kıbrıs’a dünya pazarı açıldı.

   Esnaf Zanaatkarlar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi’nin (EZKOOP), Avrupa Birliği’yle (AB) gerçekleştirdiği görüşmeler sonucunda, bu ürünlerin yüksek standartlarda ve kaliteli olmasından dolayı Yeşil Hat Tüzüğü kapsamına alınmasına karar verildi.

   Söz konusu girişimler sonucu, Güney Kıbrıs’taki Bakanlar Kurulu kararıyla Kuzey Kıbrıs’ta üretilen çakıstes, siyah zeytin, yeşil zeytin, harnup pekmezi, üzüm gibi işlenmiş ürünler de Yeşil Hat Tüzüğü kapsamına girdi.

   Yüksek standartlara sahip olan bu ürünler, geçmiş dönemlerde Avusturya ve İngiltere gibi ülkelere ihraç edilse de Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın (ABAD) 1994’ten beri uygulamada olan kararları nedeniyle yüzde 16 gümrük vergisiyle satılabiliyordu.

   Esnaf Zanaatkarlar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi (EZKOOP) Başkanı Hürrem Tulga ve Genel Sekreteri Ersun Aytaç, güzel haberi KIBRIS’a değerlendirdi.

   Yetkililer, kaliteli, yüksek standartlara sahip üretimler nedeniyle çakıstes, siyah zeytin, yeşil zeytin, harnup pekmezi ve üzüm gibi işlenmiş ürünlerin de artık Yeşil Hat Tüzüğü’ne girdiğini kaydetti. Tulga ve Aytaç, bu ürünlerin Yeşil Hat Tüzüğü kapsamına girmesiyle, hem gümrük vergisinin ortadan kalktığını, hem dünya ticaret kapılarının aralandığını, hem de üreticilerin teşvik edildiğini vurguladı.

      

Aytaç: Güney Kıbrıs’a ve dünya ülkelerine ihracat yapılabilecek  

   Esnaf Zanaatkârlar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi (EZKOOP) Genel Sekreteri Ersun Aytaç, kooperatifleşme sürecinin 2012 yılında başladığını belirterek, 2018’de zeytinyağının üretilip toplumla buluşturulduğunu anımsattı.

   Aytaç, kooperatifleri kurdukları zaman en büyük hedeflerinin kaliteli ve yüksek standartlarla üretim ile bu ürünlerin yurtdışına ihraç edilmesi olduğunu dile getirerek, bu bağlamda henüz ürün çıkmadığı zamanlardan başlamak üzere Avrupa Birliği (AB) ile de yaptıkları görüşmelerde, hep bu noktayı ve Yeşil Hat Tüzüğü’nü vurguladıklarını ifade etti.

   Aytaç, Avrupa Birliği ile Yeşil Hat Tüzüğü hakkında yaptıkları ilk görüşmelerde kooperatifleşme çalışmalarından bahsettiklerini ve bir sonraki yılda yapılan görüşmede ise kooperatiflerin ürünlerini sunduklarını, daha sonraki yıllarda yapılan toplantılarda ise yüksek standartlardaki ürünleri çeşitlendirerek Yeşil Hat üzerinden ihracata hazır olduklarını yetkililere ilettiklerini kaydetti.

   AB ile 2019 ve 2020 yıllarında yazışmalar gerçekleştirdiklerine işaret eden Aytaç, EZKOOP ve Büyükkonuk Zeytin Üreticileri Tarım Kooperatifi’nin ödevlerini yerine getirdiğini ve bunun da AB’nin Yeşil Hat ile ilgili girişimlerini destekleyici çok önemli bir unsur olduğunu söyledi.

   Aytaç, bu girişimlerin ardından 2 ay kadar önce Güney Kıbrıs’taki Bakanlar Kurulu’nda hellim dışındaki işlenmiş gıda ürünlerinin de Yeşil Hat Tüzüğü kapsamına girmesi yönünde karar çıktığına dikkat çekerek, ilk aşamada bazı bürokratik sorunlar yaşansa da şu an zeytin ve zeytin ürünleri, macun, pekmez, turşu, üzüm gibi ürünlerin Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden ticaretinin yapılmasının önünün açıldığını açıkladı.

   Önceki dönemlerde zeytin, harnup, üzüm ve bunun gibi ürünlerin Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden ticaretinin yapılmasının mümkün olmadığını hatırlatan Aytaç,  bu durumda ihraç edilen zeytinyağlarının litresi için 1 Sterlin gümrük parası ödenmesi gerektiğini anımsattı.

   Aytaç, Avusturalya ve İngiltere gibi ülkelere ihracat yapılsa da ABAD kararları yüzünden yüzde 16 vergi ödendiğini söyleyerek, Yeşil Hat Tüzüğü’yle bu verginin önüne geçilmiş olduğunu bildirdi.

   Yeşil Hat Tüzüğü’yle yapılan ihracatlar sonucu ülkeye döviz girdisinin de sağlanabileceğini belirten Aytaç, Güney Kıbrıs’taki birçok işletmeyle irtibatlarının olduğunu ve yakın zamanda Güney Kıbrıs’a 3-4 tonluk bir ürünü ihraç etmek için çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti.

   Aytaç, ilk etapta gönderilecek ürünün zeytinyağı olacağını dile getirerek, bu girişimlerin üreticilere ümit ışığı da olacağını ifade etti.

   Aytaç, işlenmiş ürün olarak daha önce sadece balın Yeşil Hat Tüzüğü içerisinde gerçekleştirilebilmiş olduğunu ancak 2 ay kadar önceki Güney Kıbrıs Bakanlar Kurulu kararıyla bunun artırıldığını ve zeytin ürünlerinin de bu kapsama alındığını vurguladı.

   İhracat kapısının açılmasından dolayı daha yoğun çalışma ihtiyacı hissedileceğine işaret eden Aytaç, bu durumda üreticilerin kaliteli üretim yaparak bu kapıdan geçebileceğini söyledi.

Tulga: Dünya ticaretinin kapıları açıldı

   Esnaf Zanaatkârlar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi (EZKOOP) Başkanı Hürrem Tulga,  zeytin ve zeytinyağı ürünleri başta olmak üzere işlenmiş ürünlerin Yeşil Hat Tüzüğü kapsamına alınmasıyla Güney Kıbrıs’tan talepler de gelmeye başladığını belirterek, bu tüzükle dünya ticaretinin kapısının aralandığını kaydetti.

   Tulga, 1994’ten beri uygulamada olan ABAD kararları nedeniyle ihraç ürünlerine gümrük uygulaması yapıldığını ancak bununla mücadele edilmediğini dile getirerek, gümrük konusunda üreticinin yanında durulmadığını ifade etti.

   Bir toplumun ve hane halkının katkı ile yaşayamayacağını, kendi ayakları üzerinde durması ve üretim faaliyetinde bulunması gerektiğine işaret eden Tulga, toplumun üretime katılması, devletin bu yönde girişimlerde bulunması gerektiğini vurguladı.

   Tulga, üretim konusunda devlet politikasının olmadığına işaret ederek, üretici ve kalifiye elemanın kalmadığını anlattı.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2022, 11:50
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104