banner6

“Zeytin rekoltesinin 25 tonun üzerine çıkması bekleniyor”

banner37

Aydın Zeytinyağı Fabrikası Direktörü Durmuş Aydın, bu yıl zeytin hasadında ciddi bir verim artışının olduğunu belirterek, hem sofralık hem de yağlık zeytinde kaliteli ve tatmin edici ürün alınmasının beklendiğini söyledi

“Zeytin rekoltesinin 25 tonun üzerine çıkması bekleniyor”
banner99

Güren TİLKİ

Akdeniz kültüründe çok önemli yer tutan zeytin ve zeytinyağı, binlerce yıldır Akdeniz’deki evlerin sofralarından hiç eksik olmuyor.

KIBRIS’a konuşan Aydın Zeytinyağı Fabrikası Direktörü Durmuş Aydın, bu yıl zeytin hasadında ciddi bir verim artışının olduğunu belirterek, rekoltenin 25 tonunüzerine çıkmasını beklediklerini ifade etti.

Aydın, ülke genelindeki zeytin bahçelerine baktıklarında hem sofralık, hem de yağlık zeytinde kaliteli ve tatmin edici ürün alınacağının görüldüğünü kaydetti.

Durmuş Aydın, üreticiler ile sanayicilerin KKTC’de kaliteli üretimin gerçekleştirilmesini ve sürekliliğini sağlamış durumda olduğunu, ancak bu olumlu ortamda zeytin üreticisinin çok ta mutlu olduğunun söylenemeyeceğini ifade etti.

“Zeytin üretimi 10 yılda ciddi oranda arttı”

Her tür üretimde olduğu gibi zeytin üretiminde de üretme arzusunu ateşleyen bir takım etmenlerin olduğunu belirten Aydın, ürünlerin hızlı bir şekilde ve arzu edilen değerde pazarlanabilmesi gerektiğini vurguladı. 

banner134

Zeytin üretiminin son 10 yıl içerisine ciddi oranda arttığına dikkat çeken Aydın, geçmiş yıllarda ülkemizde üretilen zeytin ve zeytinyağının ihracat edilecek kadar fazla olmadığını söyledi. Aydın, zeytin ve zeytinyağı üretimiyle ilgili kooperatifleşme çalışmalarının da hız kazanması gerektiğini kaydetti.

“Zeytinin pazarlanmasında sıkıntı yaşanıyor”

KKTC’nin kaliteli üretim noktasına ulaştığını, ancak zeytinin pazarlanmasında sıkıntı yaşadığını ifade eden Aydın, şöyle devam etti:

“Zeytin üretimi, 2 yıl önce ortaya çıkan pandemiyle birlikte şu anda en dipte… Bu sorunu incelerken, son 10 yılda giderek artan zeytin yetiştiriciliğinin etkisiyle birlikte pandeminin nüfus yapısını değiştiren etkisini sebep olarak belirtebiliriz.

Pandemi öncesinde KKTC’de 850-900 bin civarında bir nüfus varken, pandemi sonrası bu nüfus 450 bin civarına kadar düştü. Bu da zeytin ve zeytinyağının ciddi tüketicisi olan turist veöğrenciler ile Rum kesiminden geçişlerin olmaması yüzünden pazarda daralmaya, stokta ürünün şişmesine ve en önemlisi de üreticinin moralinin bozulmasına neden oldu.

Biz zeytin üreticileri, zeytin ürünlerimizi dışarıdan gelen kişilere pazarlıyorduk. Şu anda bahsettiğimiz nüfus akışı ülkede olmadığından, sıkıntılarımız oluştu.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104